800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Výměna světel a rekonstrukce elektrorozvodů
Výroba dle přiložené přílohy
Výroba - Zahnrad
Stavba RD
Obrábění plechu dle přílohy
5 nejnovějších nabídek
Oplocení
Regálová sestava - Hermes - 1 modul, nový jednostranný, výška 1430, šířka 1330, 2x police hloubka 400mm, 1x police hloubka 500mm, 1x děrovaná záda, 10x háček na děrovaná záda
Pokladní boxy GEO METRIC model D1
Drátěný stůl DT 12x6 pochromovaný
Přesný rychlý digitální dotykový teploměr THERM 2420-1L – SET1

Jak v autě poznat falešný airbag

22/11/2012

 

Vzduchové vaky jsou významným bezpečnostním prvkem, jehož prodejní cena se pohybuje v řádech tisíců, náročná je i jejich výměna. Zejména u starších aut mohou nepoctiví prodejci tvrdit, že v autě airbagy jsou. Následující článek poradí, jak poznat, zda mluví pravdu.

Airbagy jsou drahou součástkou. Například originální vak pro fabii vyjde při umístění do volantu na bezmála 7000 korun a v případě umístnění před spolujezdcem je to cca 12 tisíc. Náročná (tudíž i drahá) je i jeho instalace v servisu. Není tedy divu, že podvodníci s ojetými auty se snaží zamlčet, že v nabízeném autě už není airbag. V každém případě to znamená, že automobil je bouraný, což jeho cenu v očích potencionálního zákazníka rozhodně nezvýší.

Spolehlivou metodou, která odhalí chybějící airbag je připojení auta přes diagnostickou zástrčku. Tu mají v servisech, kde zjistí i případné další závady. Další metodou je otočit klíč v zapalování a sledovat kontrolky, které by měly zhasínat postupně. Žlutá kontrolka airbagu (viz foto) by po chvíli měla zhasnout. Pokud zhasnou dvě najednou, jsou připojeny dvě různé kontrolky na jednu. To v případě ukazatele airbagů znamená, že jeden nebo více vaků v autě chybí.

erbeg_400

 

Kontrolka airbagu.

FOTO: Martin Žemlička, Novinky

Pokud kontrolka airbagů nezhasne, je velmi pravděpodobné, že v autě vzduchové vaky již nejsou. Pouze ojediněle se stane, že kontrolka trvale svítí například kvůli chybnému zapojení kabelů (přesnou příčinu odhalí servis).

Další metodou, kterou zvládne i laik, je zkontrolovat středovou část volantu a prostor před spolujezdcem. Lícování plastů musí být po celé délce stejné, kryt airbagu nesmí být vystouplý nebo zapadlý. Na plastech vždy najdete označení „airbag“. Zkuste i zatlačit na střed volantu, měl by být pevný.

Důležité je upozornit, že životnost airbagů je 10 až 15 let; konkrétní údaje se u každého výrobce liší. Po této lhůtě je dobré provést v servisu diagnostiku a případně vaky nechat vyměnit. Airbagy se v autech poprvé objevily před třiceti lety, zhruba od poloviny devadesátých let se masově rozšířily i do levnějších automobilů.

 

ebeg1_600

 

Vzduchový bezpečnostní vak - airbag

FOTO: Mercedes-Benz

 

www.novinky.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní?
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU