800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Dodávka linky anodické oxidace včetně čistírny odpadních vod
Dodávka a instalace fotovoltaického systému
Výměna světel a rekonstrukce elektrorozvodů
Výroba dle přiložené přílohy
Výroba - Zahnrad
5 nejnovějších nabídek
Oplocení
Regálová sestava - Hermes - 1 modul, nový jednostranný, výška 1430, šířka 1330, 2x police hloubka 400mm, 1x police hloubka 500mm, 1x děrovaná záda, 10x háček na děrovaná záda
Pokladní boxy GEO METRIC model D1
Drátěný stůl DT 12x6 pochromovaný
Přesný rychlý digitální dotykový teploměr THERM 2420-1L – SET1

Fasáda dům chrání a hlídá teplo

25/06/2013

 

Klasické omítky dnes ustupují moderním fasádním systémům se zateplovací funkcí i speciálním fasádním omítkám a nátěrům.

Existuje několik druhů fasádních systémů, rozhodně se vyplatí určit si, co od ochranného pláště domu očekáváme. Většina firem dnes kombinuje dodání fasádních i střešních systémů, takže domy díky harmonii materiálů vypadají efektně.

Dělení fasádních systémů

Provětrávané fasádní izolační systémy: mezi zdí a izolací je mezera, takže dům je chráněn před vlhkostí a vznikem plísní.

Neprovětrávané neboli kontaktní verze pokládají izolaci (např. polystyren, vatu) přímo na zeď.

fasada_600

Tepelnou izolaci fasády Novabrik Therm můžeme přirovnat k zateplení 40 mm tlustým polystyrenem. Materiál je vibrolisovaný probarvovaný beton s přídavkem perlitu. Cena od 750 Kč/m2.

FOTO: Novabrik

Na izolaci se pak v obou případech nahazují vrchní omítky, v případě tzv. zavěšených fasád se na vnější plášť kotví dřevěné latě či kovové profily. Na ně se pak zavěsí např. plastové panely, betonové kameny a kovové či skleněné tabule. Tento systém se vyznačuje vyšší cenou, ale také dlouhou životností.

Proč raději větrat

Vzduchová mezera mezi zdí a izolací odvětrává ze spodní části vzhůru vlhkost, která vzniká na povrchu izolantu při teplotách okolo rosného bodu. Stejně tak při oslunění umožňuje odvětrávání teplého vzduchu z povrchu. Funguje zde tzv. komínový efekt.
Při vlastním provádění provětrávané fasády je vyloučen mokrý proces. Je-li stávající stavební konstrukce vlhká, pak se tento typ fasády hodí na vylepšení jejích tepelně izolačních vlastností.

U provětrávaných zavěšených fasád je výhodou snadná údržba obložení (dřevo, mramor, plast atd.) a jejich poměrně snadná výměna, jestliže se majitelům např. přestane líbit dům s plechem a chtějí ho změnit na skleněný.

fasada1_400_01

Obklady ze šedého hliníku dodávají domu luxusní vzhled. Cena od 900 Kč/m2.

FOTO: Prefa

Jaký materiál zavěsit

Skleněné fasády jsou časté spíše u kancelářských a průmyslových objektů. Kombinace skla s hliníkem nebo s ocelí poukazuje na transparentnost. Skla jsou pevná s tepelně izolačními vlastnostmi, z výroby ošetřená bezpečnostními fóliemi proti vysypání střepů při rozbití.

Fasády ze dřeva jsou přirozené a hřejivé. Používají se levnější domácí dřeviny (smrk, borovice, modřín) s povrchovou a tepelnou úpravou proti hnilobě a škůdcům. Exotické dřeviny (teak, bangkirai, massaranduba, jatoba) jsou k proměnlivým klimatickým podmínkám odolnější a povrchově se neupravují.

Cementotřískové desky jsou kompozitní materiál na bázi portlandského cementu a dřevěných třísek s přísadou mineralizačních a hydratačních hmot. Povrch desek je hladký, přírodně šedý nebo nabarvený v široké škále barevných odstínů. Cihly (i přírodní kámen) zpevňují obvodovou konstrukci domu.

 

Víceinformací k článkum najdete zde

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní?
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU