800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Ocelové mosty
Zachranářské systémy
Tahač + oplenový návěs
Frézka TOS FN
Hrotový soustruh
5 nejnovějších nabídek
Pákové nůžky na plech BSS 1020 E
BT vozík P20, po opravě a technické prohlídce
Elektromotor 1LA9083-2KA
Elektromotor 1LA9080-4KA
Elektromotor 1LA9080-2KA

Nové energetické štítkování oken v EU

11/07/2013

Existující legislativa EU o energetickém štítkovaní oken by se v blízké budoucnosti mohla ještě zdokonalit. Nové schéma by při hodnocení energetické efektivity oken mělo zohlednit více faktorů než je pouze tepelný zisk nebo ztráta. Spotřebitelům by to mohlo pomoci správně se rozhodnout při nákupu oken a optimalizovat tak svou energetickou spotřebu.

 

Okna skrývají velké úspory

Holandské nezávislé výzkumné centrum TNO odhaduje, že v současnosti je až 86 % evropských oken energeticky neefektivních, přičemž až 44 % z nich jsou jednoduchá skla. A to i přesto, že moderní nákladově až osmkrát efektivnější okna, jsou běžně dostupná. Jejich výměnou za moderní produkty bychom v Evropě ročně dokázali ušetřit více než 100 milionů tun CO2. Odhady úspor energie dosahují až 785 PJ/ročně, což je přibližně stejný objem energie, který Česká republika spotřebuje za celý rok.

 

Podle odborníků z prostředí sklářského průmyslu mají okna velký potenciál z pohledu úspory energií a tím i snižování emisí CO2. Problém vidí zejména v nedostatečném informovaní spotřebitele o optimálním zasklení jeho budovy.

 

Experti chtějí více údajů na štítcích

Současné energetické štítky, které zohledňují jen izolační vlastnosti okna, podle odborníků nedostatečně informují spotřebitele. Spotřebitelé potřebují jasný a srozumitelný nástroj, který jim pomůže vybrat si ten správný produkt pro jejich stavbu. Experti radí brát v úvahu i další parametry, kromě těch základních – tedy tepelných ztrát a zisků. Chybějícím ukazatelem je podle nich například tepelná rovnováha v kontextu lokálních klimatických podmínek, či orientace oken. Označování by mělo též rozlišit, zda je okno určeno pro vytápěnou nebo klimatizovanou budovu.

Lokální klima rozhoduje

Experti se shodují, že klimatické podmínky a s tím i související sluneční záření jsou jedním z nejdůležitějších parametrů. Klima se samozřejmě v rámci kontinentu výrazně liší, s tím by se měly lišit také nároky na okna. Za příklady ani nemusíme procestovat celou Evropu. Stačí si porovnat klimatické podmínky v České republice. Energetická rovnováha okna je jiná v Krkonoších a jiná například na Jižní Moravě

 

„Hlavně v letních měsících, kdy se do oken opírá více slunečního záření, mají místnosti tendenci se přehřívat. Což v důsledku znamená nepohodu či dokonce ohrožení zdraví, případně zvýšené náklady na klimatizaci místností,“ upozorňuje Michal Hronský ze společnosti Guardian. „Samozřejmě, ochlazování prostřednictvím klimatizace je několikanásobně dražší než ohřívání vzduchu. Zde si můžeme výrazně pomoci zasklením s vysokou úrovní solární ochrany,“ připomíná Michal Hronský.

 

To, že tato otázka je v našich krajích hodně aktuální, dokládají také měření, podle kterých je v Praze vyšší úroveň slunečního záření než například v Paříži. „V našich podmínkách je výhodné využívat okna s nízkým solárním faktorem „g“. Platí to zejména pro větší zasklené plochy, jako jsou zimní zahrady či terasy, hlavně když mají jižní nebo západní orientaci,“ vysvětluje Michal Hronský.

 

 

Více informací najdete zde

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní?
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU