800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Obráběcí centrum
Spirály obrábění
Zateplení objektu a výměna tepelného zdroje
Dětské hřiště
Snížení energetické náročnosti budovy
5 nejnovějších nabídek
Mezinárodní přeprava na trase Madrid – Teplice
Gitterboxy, bedny mars
Vyrábíme a dodáváme brusivo z korundu pro strojírny, nástrojárny či slévárny
Kvalitní brusivo za příznivou cenu
Výroba hliníkových přírub pro chlazení superchargeru v Corvette ZR1

Solární kolektor ohřeje vodu a zatopí

12/07/2013

 

Náklady na teplo a teplou vodu se stále zvyšují. Proto majitelé rodinných domů i družstva vlastníků v panelácích zvažují pořízení solárních kolektorů.

Sluneční fototermické kolektory přeměňují sluneční záření na teplo. Výkon neoslabí nižší teploty ani proudění vzduchu. Získané teplo z kolektoru přenáší teplonosná látka (kapalina nebo vzduch) potrubím do tepelného výměníku, v němž poslouží k ohřevu vody nebo vytápění.

solar_400

Instalace plochých kolektorů Thermosolar TS-300 pro ohřev vody solárního zásobníku objemu 500 l.

FOTO: UNEGO

Tepelné zisky

Za přímého slunečního záření a při vysokých venkovních teplotách se účinnost fototermických kolektorů pro celoroční použití pohybuje mezi 75 - 80 %. Ve slunečném létě 1 m2 plochého kolektoru ohřeje až 100 l vody na teplotu zhruba 55 °C, v zimě dokážou solárně termické kolektory vodu ohřát pouze o několik jednotek stupňů.

V zimě je proto nutné dohřívat vodu v bojleru. Tepelné ztráty vody např. ve venkovním bazénu snížíme za chladnějšího počasí překrytím plastovou fólií nebo zastřešením.

Naopak tepelným přebytkům a přehřívání soustavy se vyhneme správným počtem solárních kolektorů k objemu solární akumulace a možnostem spotřeby energie v objektu. S přehříváním pomohou také solární regulátory.

Kolik kolektorů potřebujeme?

Návrh slunečního zařízení pro konkrétní dům by měl provádět projektant vytápění. Potřebný tepelný výkon slunečního zařízení se řídí klimatickými podmínkami a velikostí instalované kolektorové plochy. Pokud potřebujeme ohřívat ještě vodu v bazénu, musíme si stanovit počet měsíců v roce, během nichž chceme bazén provozovat.

solar1_400

Sklon trubicových vakuových kolektorů upravuje speciální nosník.

FOTO: VACUSOL

Pro přípravu teplé vody stačí asi 1 m2 solárně termického kolektoru na osobu (100 l). Využijeme-li solární soustavu pro přitápění domácnosti, přidáme asi 1,2 m2 plochy na každý kW tepelné ztráty domu.

Kolektory se mohou zavěšovat na fasádu, montovat na střechy (buď integrované do střechy, nebo uchycené do speciálních nosníků fixních či s možností flexibilního sklonu), nejlépe na jižně orientované nezastíněné střechy se sklonem 30-50°. Ideální sklon je 45°.

 

 

Více informací k článku najdte zde

 

www.novinky.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní?
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU