800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Nákup brusky pro broušení polygonálního kužele
Soustruh na železniční kola
Vorgelegewelle
Obrábění dle přiložené přílohy
Výroba - flansch
5 nejnovějších nabídek
Ruční úhlová bruska velká WSB 20-230
Nerezové děrované a dekorativní plechy
Rozhrnovací lišta LR 2000
Nástavba pro přepravu balené směsi TERMO 2
Vařiče asfaltu VA 100 - 200

Hodonín má rekonstrukci za sebou, z biomasy vyrobí více elektřiny

08/08/2013

 

Elektrárna Hodonín, vlajková loď spalování biomasy ve Skupině ČEZ, má za sebou jednu z největších rekonstrukcí posledních let. V období od dubna do července probíhala kompletní odstávka druhého bloku, jehož součástí je kotel číslo 2. Právě v něm je v jihomoravské elektrárně spalována výhradně biomasa. „Hlavním bodem této investiční akce byla výměna drtivé většiny vyzdívek. Od těch nových si slibujeme vyšší odolnost vůči destruktivnímu působení usazovaných solí. Turbínová část provozu má za sebou současně realizovanou opravu vysokotlakého tělesa,“ vrací se k události Antonín Svěrák, vedoucí odboru řízení provozu hodonínské elektrárny. Solné usazeniny vznikají při spalování biomasy a to jak dřevní hmoty, tak zejména fytomasy. V konvenčních elektrárnách při spalování uhlí nevznikají, případně pouze v nevýznamném množství.

Celkem bylo vyměněno 390 t vyzdívek. Rekonstrukce, která přinesla práci pro 120 specialistů, bude znamenat vyšší efektivitu produkce. Identické množství paliva přemění ve více vyrobené elektřiny.

Elektrárna Hodonín ročně vyrobí zhruba 400 milionů kWh elektřiny. Více než polovina tohoto objemu má jako zdroj v kolonce paliva uvedenu biomasu, zbytek vzniká spalováním uhlí. Loni vyrobili v Hodoníně z biomasy více než 216 milionů kWh elektřiny, a pokryli tak roční spotřebu více než 60 tisíc jihomoravských domácností. Současně pokračovala stabilizace zázemí provozu, když po analytické laboratoři, třídiči a dopravní lince na peletky uvedla do provozu automatický vzorkovač biomasy.

Elektrárna je současně evropským unikátem v dodávce přeshraničního tepla. V loňském roce dodala do slovenského města Holíč zhruba 90 000 GJ z celkově vyrobených 630 000 GJ tepla.

 

 

elektr_393

 

www.technickytydenik.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní?
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU