800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Náhradní díly na vrtačku PK203
Kovovýroba dle přílohy
Svářování
Dodávka a montáž vzduchotechniky
Výroba - Hebel
5 nejnovějších nabídek
BT LSV 1600/2
MULTIPACK svazky
Ochranné trubky OPTOHARD
MIMOŘÁDNÁ AKCE!!! PRODEJ RECYKLAČNÍ TECHNOLOGIE - LINKY
Vrtací kladivo Bosch GBH 2-26 DRE Professional

Větrání pomocí malých rekuperačních jednotek

30/10/2013

Větrání je jedna z nejdůležitějších činností, která musí být v objektech zajišťována. U škol, administrativních budov či jiných pracovišť je požadovaná výměna vzduchu určena předpisem. Instalují se tak složité vzduchotechnické systémy dané soustavou větracích potrubí, výustí a VZT jednotek a dalších zařízení, pomocí kterých jsou požadované výměny vzduchu zabezpečovány.  Na rozdíl je tomu u budov obytných, kde žádný požadavek určen není. Jedná–li se o budovy nové nebo kompletně rekonstruované, může se přistupovat již řešení nuceného větrání v počátcích projektu. Je navržen menší vzduchotechnický systém s rekuperací, jenž je zakomponován do inteligence domu. U ostatních budov je výměna vzduchu řešena většinou cestou přirozeného odvětrání okny, nebo lokálními odtahovými ventilátory.

Přirozená cesta větrání ovšem sebou přináší jisté problémy. Například pokud bydlíme ve větším městě, kde je velký dopravní ruch, je čistota okolního vzduchu výrazně nižší než na venkově. Dalším velice nepříznivým faktorem je, že větráním vzniká velká tepelná ztráta. Ovšem větrat musíme, abychom si zajistili v místnostech čerstvý vzduch, zbavili se nadměrných vlhkostí, zamezili tvorbě plísní a zajistili si tak komfortní prostředí. Ne vždy je však dostatek finančních prostředků na velice nákladné rekonstrukce v rámci kterých by měl být instalován vzduchotechnický systém.

Řešením ovšem může být instalace malých rekuperačních jednotek, kterými zajistíme filtraci znečistěného venkovního vzduchu a tím se dokážeme zbavovat i vlhkostí v místnostech, koupelnách, sklepích apod.. Rekuperační jednotky se instalují do připraveného otvoru ve zdi a je k nim potřeba přivést elektrickou energii pro jejich napájení.  Jednotky lze dodat s různými parametry, např. se senzorem vlhkosti, který je použit pro spínání v případech, že vlhkost překročí námi určenou hladinu, lze je samozřejmě spínat i pouze pomocí obyčejného a nebo bezdrátového  vypínače kde po té odpadá přivedení vodičů. Abychom mohli vznést výhody těchto lokálních odvětrávacích systémů musíme si stručně přiblížit pojem, co  rekuperační jednotka znamená. Malá větrací rekuperační jednotka je složena z ventilátorů, filtru a tepelného výměníku. Výměník pak zabezpečuje princip rekuperace (zpětné získávání tepla), kdy odsávaný teplý vzduch z místnosti předává teplo na rozhraní výměníku nasávanému čerstvému vzduchu a tím jej ohřívá. Účinnost rekuperačního ohřevu může dosahovat až 85%.

Z předchozího odstavce jasně plynou výhody instalace malých rekuperačních jednotek. Vyzdvihnout musíme snížení tepelné ztráty větráním a filtrování vstupního vzduchu. Mezi další přednosti patří snížení hluku v místnostech způsobených otevřenými okny, nenutnost instalace složitých vzduchotechnických potrubních systémů, nebo že dokáže zbavit prostory plísní a vlhkosti.

 

rekuperac_296  single_214

 

Více informací k článku najdete v příloze zde

 

Kalkulace rekuperačních jednotek najdete zde

 

Obrázky k článku najdete zde

 

 

 

LG System spol. s r.o.

 

V lužích 818/23
Praha 4 – Libuš
142 00

 

Kontaktní údaje

Tel.: +420 241 933 339
Mob.: +420 725 037 608, 725 395 620
Fax: +420 241 933 332
E-mail:
Internet:

 

 

http://firmy.industry-eu.cz/lg-system-spol-s-ro

  

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní?
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU