800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Servis - řetězové kladkostroje
Výroba dílů dle přílohy
Měřící hřídel
Aplikace na propojení iPhone s PC s OS Windows
Aktualizace webu
5 nejnovějších nabídek
BRUSKA DVOUKOTOUČOVÁ BSL 500
Opracování / čištění / finální úprava a balení polotovarů z výroby - volná kapacita
Nabízíme volné kapacity - balení / pytlování – např. pelety, uhlí na gril….
Nosič kontejnerů DAF LF
Truhlářská výroba

Ceny plastů a surovin pro tiskové barvy stoupají

20/11/2012

Pigmenty a pryskyřice pro výrobu tiskových barev dosahují rekordní výše. Ceny pryskyřic jako kalafuna silně stouply a přinášejí průmyslu barev starosti. Cena kalafuny za poslední tři roky zdvojnásobila. Kalafuna je nezaměnitelnou surovinou pro výrobu tiskových barev pro potisk novin a obalů. Konec cenové spirály je v nedohlednu a stoupající nákupní ceny musejí být přenášeny na zákazníky. Branže výrobců tiskových barev pevně vězí v surovinové pasti. Světově stoupá poptávka především z rozvojových trhů, zatímco výrobní kapacity na straně nabídky klesají. Ceny v minulých měsících rozbily všechny rekordy a jsou extrémně kolísavé. K tomu přistupují stoupající ceny energií a přepravních nákladů. Stoupající výrobní náklady způsobují, že výroba jednotlivých produktů se stává nerentabilní. Očekává se, že se situace dále vyhrotí. Marže dodavatelů surovin silně klesají, poptávaná množství rovněž. Důsledkem pro průmysl vyrábějící tiskové barvy je očekávání dalších úbytků a stoupání cen.


Předseda představenstva firmy Siegwerk Herbert Forker k tomu říká: „Kdo nevydělává, nemůže investovat a tím klesá jeho konkurenceschopnost. Pro mnoho firem je vývoj cen surovin a energií ohrožující jejich existenci.“


„Také ceny plastů v posledních třech měsících stouply o 35 %. To přivádí mnohé výrobce měkkých obalů z plastů do svízelné situace,“ říká zástupce francouzského odborného svazu výrobců plastových a měkkých obalů Elipso. Vzestup začal, podle Elipso, v červnu 2012, pokračoval v srpnu a v září získal na rychlosti. V pozadí těžké hospodářské situace je náhlé zvýšení cen, které vede k destabilizaci branže a dostává výrobce pod tlak. Postiženy jsou firmy, u nichž plasty tvoří velký podíl na nákladech, jako jsou výrobci fólií, lahví a uzávěrů.
na http://www.elipso.org grafy vývoje cen v letošním roce a v letech 2008-2012.

 


www.packaging-cz.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU