banner
5 nejnovějších poptávek
Poptávka - Poptávám zateplení fasády rodinného domu polystyrenem, nová fasáda na domě
Rekonstrukce náměstí
Poptávka - Poptáváme firmu na výkopové, zemní práce, výkop
Poptávka - Fotovoltaika, ohřev vody pro dům
Oprava kanalizace
5 nejnovějších nabídek
Servis, montáže, výroba, náhradní díly
Barevné struny ABS, ABS-T, PLA, PET-G
Provádíme ochranný nano nástřik vnitřních a venkovních ploch.
Dezinfekční postřiky po celé České republice
Použitý mlýn Rapid, Typ K 60/45

České přístroje na družicích budou předpovídat zemětřesení

21/01/2013

 

Při předvídání zemětřesení nebo hledání mimozemského života mají pomáhat přístroje navržené a vyrobené v ČR. Na jaře je do vesmíru vynesou družice Evropské kosmické agentury (ESA).  V polovině ledna o tom informoval ředitel České kosmické kanceláře (ČKK) Jan Kolář. Podle něj se jedná o jeden z nejvýznamnějších projektů, na nichž se zatím čeští vědci podíleli. V dubnu nejprve vynese družice Proba-V na oběžnou dráhu upravené detektory Timepix, které umožní například pátrání po materiálech s vysokým obsahem vodíku. Detektory by tak mohly významně přispět k hledání vody a mimozemského života ve vesmíru. Na přelom května a června je pak naplánován start tří družic Swarm, které ponesou české mikroakcelerometry, které budou zkoumat magnetické pole Země.

Mikroakcelerometry budou měřit negravitační síly, které působí na družici během letu a způsobují drobné odchylky oběžné dráhy. Data, která družice Swarm prostřednictvím mikroakcelerometrů získají, přispějí ke zdokonalení modelů fungování zemského dynama a vztahů zemského jádra s vnějšími obaly Země. Výsledky by měly umožnit lepší předvídání zemětřesení či porozumění oceánským proudům.

Na přípravě přístrojů pro misi Swarm se podílelo 15 českých firem v čele s Výzkumným a zkušebním leteckým ústavem. „Mikroakcelerometry pro družice Swarm jsou zatím největším projektem vývoje letového hardwaru, na kterém ČR s ESA spolupracovala. Věříme, že jeho úspěšné završení opět potvrdí, že naše členství v ESA a spolupráce českých pracovišť na kosmických programech má smysl a zároveň přináší dlouhodobě výborné výsledky. I z toho důvodu bychom chtěli připomenout třetí výzvu pobídkového programu ESA, která je adresována výhradně českým pracovištím. Nemalou výhodou je, že pracoviště na ni mohou reagovat návrhy projektů s tématy, která si sama zvolí, což ve standardních výběrových řízeních ESA nemá obdoby. Celkem je k dispozici rozpočet tři miliony eur," uvedl Jan Kolář.

Na vývoji detektorů pracovali vědci z výzkumného centra Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN). Čeští odborníci z Ústavu technické a experimentální fyziky ČVÚT pak zařízení převedli do podoby kompaktního přístroje, který mohou kosmonauti připojit k notebooku přes USB port.  Projekt, v jehož rámci budou na jaře detektory vyslány do vesmíru, má ukázat využitelnost zařízení Timepix pro budoucí mise. Navíc by mohly detektory podle ČKK pomáhat i při sledování kosmického počasí, tedy například kosmického záření či slunečních větrů. Tyto záměry jsou součástí programu Space Situational Awareness, jehož cílem je vybudovat evropský systém sledování dění v blízkosti Země, tedy kosmického odpadu, planetek a kosmického počasí. Obzvláště sledování kosmického počasí, ke kterému lze detektory Timepix rovněž využít, má v ČR vysokou úroveň. Vedle Ústavu technické a experimentální fyziky ČVUT se této problematice věnují i Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR.

Česká republika do programu SSA vstoupila loni v listopadu během konference ESA. „Nasazení detektorů Timepix na evropské družici Proba-V je důkazem, že o české výrobky je na mezinárodní kosmické scéně zájem. V programu SSA se rovněž diskutuje o standardním umístění detektorů kosmického záření na budoucí telekomunikační družice či navigační družice Galileo. Slibným kandidátem pro takové zařízení je i český produkt s detektory Timepix sestavený na ČVUT v Praze," sdělil ředitel ČKK.

Čeští odborníci se mohou do 25. února ucházet v rámci pobídkového programu ESA o peníze na další projekty. Rozpočet programu činí tři miliony eur, tedy asi 75 milionů Kč. Peníze mohou získat pracoviště Akademie věd ČR, univerzity i jiné výzkumné organizace či firmy, včetně malých a středních podniků.

 

 

druzice_295

 

 

www.technickytydenik.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU