800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Sklíčidla na soustruh
Izolační pouzdro
Výroba krytů
Vyřízení dotací na výtahy
Sanační omítky a nátěry fasády
5 nejnovějších nabídek
Pásová pila MEBAeco 335
Svařovcí zdroje NEOMIG - kompaktní
PLAZMOVÁ TECHNOLOGIE - Kjellberg
Ocelová lana
Evidence – Kontrola – Revize

Česko má první vyskladňovací automat

26/02/2014

alliance_276

A-FRAME za hodinu naplní až 700 přepravek, realizuje až 1100 objednávek a zkracuje dobu vychystávání objednávek až o polovinu

 

Společnost Alliance Healthcare, přední evropský distributor léčivých přípravků, nechala jako jediná v České republice do svých skladů implementovat unikátní automatickou vyskladňovací linku. Automat, který vyskladňuje 2000 nejobrátkovějších produktů, šetří čas a minimalizuje chybovost.

Automatická linka se nachází v centrálním skladu Alliance Healthcare v pražských Malešicích. Tvoří ji 70 metrů dlouhý přepravní pás, který je po obou stranách lemován zakladači s výrobky ve tvaru „stříšky“, tzv. A-FRAME. Důvodem pro „áčkový“ design linky je potřeba zajistit maximální hustotu produktů na minimálním prostoru.

Princip fungování linky je založen na párování čárového kódu objednávky s přepravkou a samotnými produkty. V okamžiku, kdy počítač přijme objednávku, A-FRAME začne vyskladňovat na pás požadované produkty, které vypadávají ze zásobníků, a kompletuje objednávku, jež je vsypána do alokované přepravky.

Automat v současné době realizuje až 700 přepravek za hodinu, pod pásem se tak každé 3 až 4 vteřiny plní nová přepravka. Na své trase projíždějí přepravky třemi smyčkami a až 15 zastávkami.

Bionická ruka: minimalizace chybovosti

Kromě zajištění efektivního automatického vyskladňování se Alliance Healthcare zaměřuje také na minimalizaci chybovosti v rámci vyskladňování manuálního. K eliminaci chybovosti lidského faktoru při vyskladňování používá tzv. bionickou ruku. Speciální čtečka umístěná na předloktí pracovníka skladu odstraňuje nutnost zapamatování si mnohých informací o produktu. Bionická ruka na manuální zastávce načte číslo přepravky a na displeji zobrazí lokace a počet kusů výrobku určeného k vyskladnění. Pracovník se následně v rámci svého stanoviště přesune na určenou lokaci a pamatuje si pouze počet kusů výrobku, nikoliv produkt samotný a jeho umístění, čímž se chybovost výrazně snižuje.

Alliance Healthcare průkopníkem českého farmaceutického trhu

Ačkoliv v západní Evropě je automatická vyskladňovací linka pro distribuci léčiv běžnou praxí, v rámci střední a východní Evropy tomu tak není. V České republice je nyní v provozu jediný automat, a to v Alliance Healthcare.

„Uvědomujeme si světové trendy a jako průkopníci v oblasti distribuce léčiv v České republice je následujeme. V současné době je jediná automatická vyskladňovací linka v Česku součástí hlavního distribučního centra Alliance Healthcare v Praze. Linku jsme nechali do skladu implementovat především kvůli zvýšení rychlosti vyskladňování. Lékárny posílají objednávky léků na poslední chvíli a v době špiček objednávek se nám při manuálním vyskladňování prodlužoval čas vyskladnění. Díky automatu zvládáme špičky bez problému, zachováváme časy dojezdů do lékáren a navíc jsme výrazně snížili chybovost,“ říká Mgr. Pavel Petřík.

Změna dosavadních vyskladňovacích procesů a samotné uvedení linky do chodu trvaly 3 dny. Jedná se o rekordně krátký čas, jehož bylo dosaženo díky bezchybné logistice a maximálně efektivní spolupráci s výrobcem linky. Zákazníci Alliance Healthcare tak nepocítili jakýkoliv výpadek v dodávkách objednávek.

Nyní je linka v rutinním provozu. Kromě zmíněné minimalizace chyb umožňuje automat zásobovat regiony přímo z Prahy, a přináší tak absolutní dostupnost kompletního sortimentu lékárenských výrobků a zdravotnického materiálu z hlavního distribučního centra ve velmi krátkém čase. „Linka šetří čas. Dokáže nachystat 52 % všech objednávek, a dobu vychystání objednávky jsme dokázali zkrátit na polovinu, tedy na 30 – 35 minut,“ doplňuje Mgr. Pavel Petřík.

Samotné zařízení linky se stavělo přibližně 4 měsíce, přičemž původní hala byla nedostačující a prostor pro linku musel být značně rozšířen. Pro zajištění optimálního fungování nechala Alliance Healthcare vystavět dvě nové haly, ve kterých byly navíc vestavěny mezaniny.

 

 

 

Pro více informací kontaktujte:

Zuzana Záhorová

PRAM Consulting s.r.o.

T: + 420 224 913 003

E: zuzana.zahorova@pram.cz

 

 

O Alliance Healthcare

Alliance Healthcare je největším evropským distributorem léčivých přípravků a dalšího zdravotnického sortimentu. Je součástí stejnojmenné velkoobchodní divize nejvýznamnějšího evropského poskytovatele služeb ve zdravotnictví – Alliance Boots.  Přestože vychází ze zázemí silné mezinárodní skupiny, je zároveň pevně spjata s českým prostředím, kde díky dlouholetým zkušenostem dokáže plně vyhovět jeho specifickým požadavkům. S ročními tržbami přesahujícími 13 miliard korun patří Alliance Healthcare mezi 100 největších firem, které podnikají v ČR. Společně s Českou lékárnickou komorou a pětistovkou nezávislých lékáren podporuje charitativní projekt Fondu ohrožených dětí „Klokánkovi do kapsičky“.

 

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU