800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Konektory
Lokální oprava střechy
Dýchací přístroje
Použité tvářecí stroje znáček TRUMPF, AMADA
Barevné kovy
5 nejnovějších nabídek
Prodej brambor konzumních odrůd Adéla a Terka žluté, dále Bela a Redana červené
Vštřikovací HDPE drť
Drť HDPE PE 500
Převodník pro termoelektrické snímače typu K, J, S, B, L
Převodník pro odporové vysílače s proudovým výstupem 4 - 20 mA

Čeští strojaři holdují jádru a získávají zakázky ve světě

10/12/2012

Národní strojírenský klastr (NSK), který sdružuje 64 převážně strojírenských firem působících v České republice, vytvořil silné dodavatelské uskupení pro největší světové projekty v oblasti jaderné energetiky. Zhruba tři desítky firem, tedy přibližně polovina členů NSK, jsou již dnes zapojeny do dodavatelského řetězce, který je na trzích v Rusku, Indii, na Slovensku a u nás. Zajímavou příležitostí má být i Temelín.

Čeští výrobci strojírenských technologií pro jadernou energetiku – od armatur až po řídicí systémy – jsou viditelnější než kdy dříve. Spojilo je nejen zpracování nabídek pro rusko-české konsorcium MIR 1200, americký Westinghouse, francouzské společnosti AREVA a Alstom i japonskou společnost Toshiba v rámci tendru na dostavbu Temelína, ale především vědomí, že na globálním trhu jsou schopni uspět, což se už také prokázalo. „S trochou nadsázky se dá říci, že s jídlem roste chuť. Naši členové jsou již dnes schopni vyrábět podle amerických předpisů ASME Code III, ruských norem PN AEG a z minulosti mají schopnost produkce také podle francouzských požadavků RCC-M. Jsou v různých dodávkách ve světě a chtějí se dostat na listiny dodavatelů velkých světových hráčů v oblasti jádra,“ říká manažer NSK Lubomír Gogela.

SPOJENÍ MÁ KONKURENČNÍ VÝHODY
Dodávky domácích firem mohou bez problémů obsáhnout část primárního okruhu a prakticky celý systém sekundárního okruhu jaderných elektráren. Reference českých strojařů zahrnují spektrum ověřených produktů od těles parogenátorů přes hydraulické systémy a armatury až po řídicí a kontrolní systémy, vše včetně vývoje a projektů. „To je schopnost, jakou nemůže žádný jiný, jednotlivý subjekt v Evropě nabídnout. V řetězci už dnes dodáváme nízkotlaké a vysokotlaké ohříváky páry, čerpadla, armatury, potrubní systémy, opracované výkovky, části řídicích a bezpečnostních systémů, náhradní díly a servis zařízení na běžících jaderných elektrárnách,“ uvedl prezident NSK a šéf největšího českého strojírenského holdingu VÍTKOVICE MACHINERY GROUP Jan Světlík.

Klastr navíc za 30 milionů korun vyškolil pro oblast současných dodávek jaderné energetice zhruba 3000 zaměstnanců. „Síla znalostí lidí a výrobního know-how, jakou disponuje NSK, je zcela výjimečná,“ uvedl manažer klastru Gogela.

Celý článek naleznete v Technickém týdeníku 25/2012.

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU