800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Likvidace odřezků HDPE pěny
Flow pack balící stroj na RAW tyčinky 30-50
Výroba hřídele
Dřevěný materiál
Nafta 3000 l
5 nejnovějších nabídek
Sedák rovný (Podlepený) 510x420x60
Vlastní konstrukce licích zařízení
Pokládka živice
Rekonstrukce a modernizace jeřábů
Jeřábové dráhy

„Chytrá“ okna sníží spotřebu energie v budovách o 20 %

30/01/2014

 

okno_352Konsorcium složené ze tří evropských výrobců a dodavatelů okenních a ventilačních systémů vytvořilo v rámci projektu financovaného Evropskou unií novou technologii pro energeticky efektivní rekuperační okna určená pro renovaci rezidenčních a komerčních budov. V zimním období představují okna a ventilační systémy významný zdroj tepelných ztrát, především ve starších budovách, a nový systém reaguje právě na tento problém. Chytrá okna CLIMAWIN mají také samoochlazovací funkci pro teplé počasí, takže není třeba investovat do drahé klimatizace a okna lze využít v každém podnebí. Technologii Climawin vyvinuly firmy z Dánska, Irska a Německa v rámci projektu financovaného Evropskou unií.

Jak systém funguje?

„Okna představují u budov obrovský zdroj tepelných ztrát. Naše inovace je v podstatě pasivní rekuperační ventilační systém. Testování prokázalo, že běžná budova vybavená pouze okny CLIMAWIN dokáže snížit svou spotřebu energie o 18-24 %," uvedl zástupce projektu Brian O'Brien ze společnosti Solearth Ecological Architecture.

„V chladném podnebí má CLIMAWIN za úkol zlepšit komfort předehřátím proudícího vzduchu na severních, východních a západních fasádách a využitím solárního kolektoru na jižní fasádě. Pro horké podnebí je vybaven samoochlazovací funkcí, která vpustí denní světlo, ale redukuje nežádoucí solární teplo. Díky optimalizaci tepelné izolace, sběru sluneční energie a kontrole denního světla by mělo okno dle předpokladů výrazně zlepšit energetickou efektivitu a tepelný komfort jak rezidenčních, tak i komerčních budov, které nemají výkonný ventilační systém," dodává O'Brien.

Na vývoji okna pracovalo sedm firem ze čtyř zemí - Dánska, Německa, Irska a Portugalska - v rámci výzkumného projektu CLIMAWIN financovaného Evropskou unií. Výkonné okno předehřívá přiváděný vzduch, je poháněno solárními články a automaticky regulováno pokojovými senzory. Nabízí celou řadu funkcí, díky kterým předčí současné okenní a ventilační technologie. Například výkonnou tepelnou izolaci, regulovatelné průduchy pro řízený přívod vzduchu, dvouvrstvé sklo, vzduchové filtry, integrovanou elektronickou a bezdrátovou komunikaci mezi pokojovými senzory a okny (při modernizaci tak není třeba instalovat nové kabely). Systém nabízí funkci pro ohřev i chlazení, lze ho tak využít v libovolných klimatických podmínkách, a navíc režim flush/bypass pro extrémní počasí.

Technologie vznikala tři roky a v současné době ji tři z partnerů projektu uvádějí na trh. Okna CLIMAWIN budou dostupná v Evropě koncem roku 2014. Výrobci budou mít možnost získat od konsorcia licenci a integrovat technologii CLIMAWIN do svých vlastních produktů na základě licenčních poplatků. Kromě Evropy počítá konsorcium i se vstupem na důležité trhy ve Spojených státech, Kanadě a Rusku.

 

okno1_467

 

www.technickytydenik.cz

 

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU