800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Oprava komunikace
Kotel
Zateplení RD
Dodání obalů
Vertikální obráběcí centrum
5 nejnovějších nabídek
Bazény a zastřešení
Truhlářská výroba
Ložiska a hnací řemeny
Spojovací materiál, ocel nerez
Lisování tekutého kovu

Důsledný vývoj přináší vysokorychlostní klec u základní řady ložisek

12/11/2015

 

schaeffler_300_02

Vřetenová ložiska FAG pronikají do nových výkonových tříd

 

Vřetenová ložiska řady B představují základ nabídky značky FAG v této oblasti a nacházejí uplatnění v široké škále vřetenových aplikací. Vyznačují se přesností, velmi dobrými vlastnostmi při vysokých otáčkách a vysokou únosností. Společnost Schaeffler, která zaujímá vedoucí postavení v oblasti technologie ložisek hlavních vřeten, přepracovala a optimalizovala v rámci nepřetržitého zdokonalování produktů svá vřetenová ložiska rozměrových řad B719 a B70. Kromě nižších tolerancí stykových úhlů a zvýšené kvality kuliček se u těchto ložisek uplatňuje zdokonalená koncepce těsnění. U vřetenových ložisek řady B je navíc poprvé standardně použita vysokorychlostní klec.

Vysokorychlostní klec jako nový standard
Hlavními předpoklady vysokých přípustných otáček a optimálního zrychlení klece jsou snížená hmotnost a vysoká tuhost. Tato kritéria již několik let splňují v provozu osvědčené vysokorychlostní klece vřetenových ložisek řady RS („robustní a rychlé“), které jsou teď jako standardní klece poprvé použity i v kuličkových ložiscích s kosoúhlým stykem rozměrových řad B719 a B70. V závislosti na velikosti ložiska lze díky této kleci dosáhnout 15–20% úspory hmotnosti, 5–10% zvýšení pevnosti v tahu a více než 20% zvýšení pevnosti v ohybu oproti dosavadní standardní kleci. Nové provedení klece se zdokonaleným zpracováním povrchu navíc umožňuje dosáhnout měřitelného snížení provozní teploty a třecího momentu. Třecí výkon je v horním pásmu otáček přibližně o 15 % nižší. Kromě zlepšení v oblasti tření bylo při srovnávacích zkouškách zjištěno, že nové klece vykazují nižší tendenci k hlučení.

Zdokonalená geometrie těsnicích kroužků
Stejně jako v případě konstrukčního provedení klece přepracovala firma Schaeffler u utěsněných ložisek i design jejich těsnění, což umožnilo zlepšit kruhovitost vnějšího kroužku. Odchylky průměru a odchylky kruhovitosti se v relevantním rozsahu vyrovnávají radiálním uvolněním. Veškerá těsnění ve vřetenových ložiscích FAG jsou navíc bez škodlivých změkčovadel DEHP, jejichž použití od roku 2015 zakazuje evropské nařízení REACH o nakládání s chemickými látkami.

Konstantní provozní podmínky u víceřadých aplikací
Snížení tolerancí stykového úhlu v rozsahu 35–50 %, které je podmíněno konstrukcí, vede ke stejnoměrnějším hodnotám v oblasti tuhosti, kinematiky a předpětí. S tím související rovnoměrnější zatížení ložisek vytváří (především v případě víceřadých konfigurací) definované konstantní provozní podmínky v aplikacích zákazníka. Snížené tolerance kuliček kromě toho snižují hlučnost.

Už od začátku roku se tento nový standard bude uplatňovat u ložisek rozměrové řady B719 a do konce roku 2015 se na něj přejde u všech vřetenových ložisek rozměrových řad B719 a B70. Přechod se uskuteční nejdříve u všech ložisek s vnějším průměrem menším než 160 mm. Tyto zásahy nepředstavují žádné změny vnitřní konstrukce, které by podléhaly schválení, a probíhají výhradně v rámci průběžného zdokonalování produktů.

 

Schaeffler CZ s.r.o., ložiska všeho druhu

Průběžná 74 a
Praha 10 - Strašnice
100 00
Česká republika

Tel.: +420 267 298 111
Fax: +420 267 298 110
E-mail:
Internet:

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU