800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Výroba dílů z čirého polykarbonátu
Spodní deska
Obrábění krytů
Mikroperforační válec na HDPE fólie
Frekvenční měnič
5 nejnovějších nabídek
Pokládka živice
Rekonstrukce a modernizace jeřábů
Jeřábové dráhy
Jednonosníkové mostové jeřáby
Stroje a linky pro zpracování technických vláken, fólií a tkanin

Ekologické obaly

10/05/2013

Obal, jakožto ochrana výrobku, se po použití stává odpadem. A právě problematika odpadu je v současné době velmi ožehavým tématem a je třeba se nad ní zamyslet. Zvláště když se lidská populace neustále rozrůstá a každý člověk vyprodukuje denně několik kilogramů odpadu. Problém je v tom, že spousta produktů (a to především potravin) je mnohdy zabalena ve zbytečně velkém množství obalů (např. v kartonovém i plastovém obalu). Množství obalů by nemuselo být až tak velkým problémem, kdyby samotné obaly byly ekologicky přátelské. Což často bohužel nejsou.
 

Kartonové obaly jsou velmi šetrné k životnímu prostředí. Jsou z velké části tvořeny celulózou, která je vyrobena ze dřeva, a samotné dřevo patří do obnovitelných zdrojů energie. Takové obaly jsou navíc prospěšné i pro potraviny do nich balené. Problémem kartonových obalů je omezení jejich recyklace (některé suroviny mají omezené možnosti recyklace např. z důvodu nerozvinutých technologií).


Skleněné obaly
 jsou ze všech obalů nejšetrnější k životnímu prostředí, a to především díky jejich bezproblémové recyklaci – v ČR je zavedena speciální technologie. Proto by bylo vhodné takové obaly používat všude tam, kde je to možné, a nahradit jimi obaly plastové.


Plastové obaly
 patří asi k nejpoužívanějším obalům vůbec. Bohužel nejsou příliš přátelské k životnímu prostředí a s jejich recyklací to také není tak jednoduché. Často dochází také k jejich spalování, které do ovzduší vypouští jedovaté látky a zatěžuje tak životní prostředí ještě více. Možná si říkáte, jak je možné, že s plasty je takový problém, když je spousta lidí třídí? Problém je následujícím: aby byla recyklace plastů smysluplná, musely by se plasty třídit podle jednotlivých druhů, což zatím není možné právě kvůli dostupnosti technologií.

 

istock_000011221818xsmall_ekokrabice_362

Recyklovat hliníkové obaly je sice smysluplné, ale jelikož je samotná výroba hliníku energeticky náročná, tyto obaly by měly být zredukovány, především ty jednorázové.


Pro zlepšení situace životního prostředí je třeba podstoupit zásadní kroky:

  • obal by měl být recyklovatelný,
  • omezit množství papírových přebalů a hliníkových materiálů,
  • navýšit množství vratných skleněných lahví,
  • co nejvíce omezit množství obalů na jedno použití, které představují největší problém.

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU