800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Výroba dílů z čirého polykarbonátu
Spodní deska
Obrábění krytů
Mikroperforační válec na HDPE fólie
Frekvenční měnič
5 nejnovějších nabídek
Pokládka živice
Rekonstrukce a modernizace jeřábů
Jeřábové dráhy
Jednonosníkové mostové jeřáby
Stroje a linky pro zpracování technických vláken, fólií a tkanin

Infračervené snímky a jejich analýza

29/05/2014

Jelikož je infračervený snímek souborem teplot v jednotlivých bodech, jeho prezentace závisí až na následném zpracování a analýze   

Infrakamery pořizující záznam v infračerveném spektru jsou obvykle vybavené softwarem, který umožňuje následně snímky zpracovat. Je to nezbytný krok vzhledem k tomu, že infračervený snímek je pouze souborem teplot v jednotlivých bodech a sám o sobě vizuální informaci neobsahuje.


Software Fluke SmartView je součástí všech infračervených kamer a vizuálních IR teploměrů Fluke. Tento software je modulární souprava nástrojů, která zobrazuje, optimalizuje a analyzuje infračervené snímky. Vytváří také v několika snadných krocích protokoly s kompletní možností vlastní úpravy a profesionálního vzhledu. Snímky lze upravit pomocí komplexních nástrojů pro optimalizaci obrazu a následně prezentovat zjištěné problémy včetně jejich možných důvodů. Software je snadno ovladatelný i pro profesionální techniky v údržbě a přitom nabízí funkce, které jsou vyžadovány i odbornými termografy pro pokročilou analýzu.

Prohlížení a optimalizace obrázků

Aby se infračervené snímky zobrazily co možná nejefektivněji, je vhodné využít prolnutí s digitální fotografií, což umožňuje zobrazovací technologie IR-Fusion, kterou využívají termokamery. Stejnou technologií je vybaven i software, a nabízí tak následující možnosti. Režim „AutoBlend“ umožňuje sloučit částečně průhledné infračervené snímky s optickými snímky do jednoho pohledu, který usnadní odhalování problémů. Režim „Obraz v obraze“ pak poskytuje viditelný rámeček kolem infračerveného snímku, který usnadňuje jeho orientaci a odkazy na reálnou situaci. Nakonec funkce Barevné alarmy označí na digitální fotografii pouze problematické oblasti, které vykazují definovaný kritický rozsah teplot.

Analýza obrazu

Díky nastavení mezních teplot lze vyznačit závažnost problémů přímo na snímku. Následně propojením i s dalšími informacemi z měření, například pomocí bezdrátových modulů CNX, lze dospět rychleji k odhalení příčin problémů a k rychlejšímu vyřešení potíží. Závažnost a důležitost problémů zjištěných při kontrolách se tedy nejprve odhalí nastavením teplotních limitů obvyklých při běžném provozu. Následně se údaje zobrazené na snímku doplní i o data ze souvisejících měření a informací o stupni zatížení. Z uvedených dat se následně sestaví protokol o zjištěné či očekávané závadě.

Prezentace výsledků

Výsledky kontroly (snímky a protokoly) je třeba sdílet s dalšími kolegy v týmu. Software je nativně odesílá e‑mailem, a proto lze obratem naplánovat další postup nebo získat souhlas k další práci. V případě potřeby lze také požádat o pomoc při analyzování problému, poskytnout úplné podrobnosti o kontrole, nebo odesláním protokolu dokončit práci stiskem jediného tlačítka.

Zjednodušené vytváření protokolů

Pro termografy i techniky údržby je zásadní vytváření zpráv o zjištěných problémech, které co nejjednodušeji budou prezentovat aktuální stav a zároveň díky informacím z měření potvrdí navrhované opravy. Software je schopen vytvoření takového protokolu provést na jedno klepnutí. Report pak může obsahovat situaci „předtím/potom“, snímky v infračerveném a viditelném světle, vysvětlivky, podpůrná data a grafiku. Novinkou jsou i 3D grafy zaznamenaných teplot, které minimalizují možnost přehlédnutí a přináší nový pohled na možnosti analýzy. Pro laického či méně zkušeného uživatele je zde průvodce vytvořením reportu, který zajistí veškeré potřebné kroky k profesionálnímu výsledku.

Mobilní aplikace SmartView

Díky mobilní aplikaci SmartView, která je ke stažení zdarma, si lze s sebou vzít na místo kontroly celou svou kancelář. Pomocí zařízení Apple iPhone nebo iPad je možné vytvořit protokol o kontrole přímo na místě a následně komunikovat zjištěnou situaci přímo se svým zákazníkem nebo manažerem.

Obdobně jako na PC verzi se i zde snímky nejprve optimalizují (prolnutí s fotografií), pomocí značek a dalších nástrojů se zvýrazní místo problémů a nakonec se výsledky kontroly sdílí pomocí e-mailu. Lze tak přímo na místě naplánovat další postup nebo získat souhlas k další práci, případně konzultovat situaci při analýze problému. Mobilní aplikace tak může zvýšit návratnost investice do infračervené kamery, jelikož lze kontroly realizovat častěji a plánovat dobu opravy na vhodný termín.

 

O společnosti Fluke

Společnost Fluke, založená v roce 1948, je významný světový výrobce kompaktních profesionálních elektronických měřicích přístrojů. Zákazníky společnosti Fluke jsou technici, konstruktéři, elektrikáři a metrologové, kteří instalují, vyhledávají poruchy a spravují průmyslové elektrické a elektronické vybavení nebo kalibrační procesy.

Fluke je registrovaná obchodní známka společnosti Fluke ve Spojených státech amerických a dalších zemích. Uvedené názvy existujících společností a produktů mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků. Další informace naleznete na webu společnosti Fluke.

Pro více informací prosím kontaktujte:

 

PRAM Consulting s.r.o.

Stanislav Přibyl
Tel.:     +420 222 351 493
Mobil:   +420 736 684 268

e-mail: stanislav.pribyl@pram.cz      

www.pram.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU