banner
5 nejnovějších poptávek
Poptávka - Stavba rodinného patrového domu dle dokumentace
Poptávka - Rekonstrukce sedlové střechy, kontrola krokví, výměna střešní krytiny
Poptávka - Fotovoltaika, ohřev vody v domě
Poptávka - Kovovýroba viz příloha
Poptávka - Docházkový systému do bytového domu, telefon, čidla, centrální zavírání a otvírání
5 nejnovějších nabídek
Certifikáty - Schwer Fittings
H2-lok šroubení se dvěma svěrnými prstenci
Chemie pro čistění vod
Balící linky - Ovinování palet
Nabídka - permanentní magnety - feritový blok - 19,8x15,2x6 (MA) mm

Jak připravit okna na zimu a Vánoce

12/02/2013

oknoplast_121Okna jsou výkladní skříní celého domu, proto by se nemělo zapomínat na jejich pravidelnou údržbu během roku a zvláště pak před nástupem zimy, kdy jsou vlivem mrazu, sněhových srážek a chladného větru nejvíce zatěžována. Údržba moderních plastových i dřevěných oken navíc nevyžaduje příliš práce ani času.

 

Pokud jsou okna správně usazena a dají se bez problémů otvírat a zavírat, vydrží bez většího zásahu několik let. I tak se ale před zimou vyplatí provést některá opatření a zkontrolovat, jestli okna fungují tak, jak mají. Správným a včasným seřízením a ošetřením se můžete vyhnout nepříjemným překvapením například v podobě chladného vzduchu, který by mohl do místnosti začít proudit kvůli zanedbané údržbě oken, a ušetřit tak za vytápění.

 

Krok první - mytí

Přípravu oken na zimní období je vhodné začít důkladným umytím skel. Nedoporučuje se mytí při silném slunci, protože voda rychleji uschne a na sklech se mohou objevit obtížně odstranitelné šmouhy. Na druhou stranu je dobré mýt okna, když je venku ještě poměrně teplo, protože při nízkých teplotách je sklo křehčí.

 

Okenní skla a rámy je ideální čistit zhruba jednou až dvakrát do roka (ideálně na jaře a na podzim) neutrálním čističem (nejlépe vodou s jarem nebo jiným mýdlovým neutrálním prostředkem) a po zaschnutí nanést ošetřovací přípravek. Při mytí plastových profilů vybírejte čisticí prostředek opatrně – neměl by obsahovat agresivní chemické látky, rozpouštědla ani abrazivní prostředky. „Pokud použijeme příliš silný prostředek, můžeme okno poškodit. Některé chemické látky totiž způsobí změnu barvy nebo poškrábou plastový profil. Bezpečným řešením je přípravek určený přímo na mytí oken nebo obyčejný mycí prostředek na nádobí,“ doporučuje Juraj Koudela, obchodní ředitel společnosti OKNOPLAST, která je předním výrobcem plastových a hliníkových oken na evropském trhu.

 

V rámci předzimní údržby bychom neměli zapomenout zkontrolovat ani strukturu okenních rámů, zejména pokud jde o starší typy oken nebo dřevěná okna. Jestliže objevíme drobné praskliny ve struktuře barvy, je vhodné poškozená místa přebrousit a následně přetřít lakem.

 

Několik zásad pro bezproblémové čištění oken:

 

  • Používejte jen prostředky, které jsou k mytí oken určeny, tedy běžně dostupné neagresivní čisticí a oplachovací prostředky zředěné vodou.
  • Nepodceňujte výběr čisticího hadříku a vybírejte látku, která okna nepoškrábe – ideálním materiálem je jelenice nebo papírové kuchyňské utěrky.
  • Na rámy nepoužívejte invazní látky například s obsahem abrazivních složek nebo rozpouštědel.
  • Na barevné povrchy nepoužívejte líh.

 

 

Krok druhý – kontrola technického stavu

Čistá okna si důkladně prohlédneme, abychom zhodnotili jejich technický stav. Nejprve zkontrolujeme, zda všechny pohyblivé části správně fungují. „Pokud si všimneme, že se okno těžko otevírá nebo zavírá nebo že netěsní, měli bychom je seřídit podle návodu od výrobce. Pamatujme na to, že v zimě okna, která netěsní, významně zvýší naše účty za topení,“ upozorňuje Juraj Koudela.

Po kontrole pohyblivých částí jim nezapomeňte poskytnout ochranu a alespoň jednou ročně je promažte. „Měli bychom namazat panty a pohyblivé součásti kování podle doporučení výrobce. Pro tento účel se nejlépe hodí technický vazelín nebo maziva na bázi silikonu, protože rozpouštědlo v nich obsažené se vypaří. K takové vrstvičce se pak nepřichytává prach a okno vydrží déle čisté,“ říká Koudela.

 


 

Krok třetí – kontrola těsnění

Nejvíce ohroženou částí z celého okna je v zimním období právě těsnění, proto už se před jeho nákupem vyplatí ověřit si jeho kvalitu. Špatné těsnění ale často způsobují nečistoty v jeho okolí, odvodňovacích kanálcích a uzávěrech oken. Naříklad společnost OKNOPLAST montuje do svých oken těsnění z materiálu EPDM, který je odolný proti působení atmosférických vlivů. „Těsnění by se mělo před zimou také ošetřit. Stojí za to použít pro tento účel silikonová maziva nebo technický vazelín. Největší pozornost bychom měli věnovat těsnění v dolní části rámu – je nejvíce vystavené případnému poškození a zašpinění,“ radí Juraj Koudela.

 

Další technická údržba už pak není nutná a okna by měla sloužit celou zimu bez problémů.

 

Vánoční výzdoba oknům sluší, pozor ale na jejich poškození

Předzimní údržbu oken má většina z nás spojenou i s vánoční výzdobou. Pokud se právě rozhodujete, jak svá okna před Vánocemi vyzdobíte, vybírejte takové dekorace, které okna nepoškodí. V obchodech je dostupné nepřeberné množství tematických ozdob z různých materiálů a s různými možnostmi uchycení. Vyhněte se všem dekoracím, které se na okna umísťují napevno, samolepkám, ale i barvám na sklo. Jejich odstraňování bývá často problematické a může způsobit poškození skel nebo rámu. „Nejvhodnější jsou ozdoby, které na skle drží pomocí statické elektřiny a lze je bez obtíží kdykoliv sejmout. Navíc je můžete uložit a napřesrok použít znovu,“ radí technoložka společnosti OKNOPLAST Erika Motýľová.

 

Fotografie k článku si můžete stáhnout zde:

http://www.flickr.com/photos/pramconsulting/6892597106/in/set-72157627944090448

http://www.flickr.com/photos/pramconsulting/8231597319/in/set-72157627944090448

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU