800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Betonová jímka
Výroba nápravy dle přílohy
Kartony pro balení potravin
Granuláty
Značení
5 nejnovějších nabídek
SADA - komplet těsnění na 1 italský vršek 1/2" - U2/268H
Kolečka Steinco
Přepravní EUROBOX 1200x800x900 5VVL
Papír antikorozní - Role, SVIK š.750, 106g/m2
Paleta lisovaná INKA F10 - 1200x1000x140 - nosnost 900kg

Konopnyshop.cz: Poslanci schválili legalizaci konopí pro léčebné účely

11/12/2012

carun_624Praha, 7. listopad 2012 - Poslanci dnes schválili v závěrečném čtení novelu zákona, která legalizuje konopí k léčebným účelům. Výrobky z nich si budou moci pořídit pacienti v lékárnách na elektronický předpis. Změnou se nyní bude zabývat Senát. Podepsat ji ještě musí současný prezident Václav Klaus a až pak začne platit.

 

Účinnost zákona nabyde na jaře roku 2013. Konopí se však bude nejprve dovážet ze zahraničí. Až následujícího roku má vzniknout agentura, která bude udělovat licenci pro pěstování konopí pro léčebné účely v Česku.

 

Podle poslanců není reálné, aby čeští podnikatelé mohli konopí pro nemocné pěstovat už půl roku od účinnosti zákona z důvodu, že by se na to prý nestačil připravit Státní ústav pro kontrolu léčiv, který potřebuje na přípravu minimálně rok. Ústav bude udělovat licence pro pěstování v maximální platné době pět let. Během „zkušebního“ období bude jasnější, jaké podmínky budou muset tuzemští pěstitelé splňovat a vyjdou prováděcí vyhlášky, které upřesní podrobné podmínky pro pěstování.

 

Cena licence bude dva tisíce korun a nakonec vybraný pěstitel bude muset projít dvoukolovým výběrovým řízením. Z toho v prvním kole bude nucen dokázat, že je schopný vypěstovat konopí s požadovaným obsahem účinné látky THC (tetrahydrokanabinol), což je podle Jiřího Stably z Konopnyshop.cz velmi obtížné, protože obsah účinných látek totiž v každé rostlině mírně kolísá. „ Pěstování by se měli ujmout jen ti, kdo rostlině a pěstování skutečně rozumějí.,“ poznamenává,“ Jiří Stabla z http://www.konopnyshop.cz/ s tím, že má společnost farmaceutickou výrobu připravenou na spolupráci při výrobě léků z konopí a pokud by byla možnost, sami by se výběrového řízení chtěli zúčastnit. V druhém kole rozhodne cena a kvalita surovin. Výběrové řízení může trvat až 90 dní, Podle novely má léčebné konopí obsahovat více, než 0,3 % psychotropního THC. Kvůli této látce má marihuana přídomek měkká droga. Na trhu již dnes existuje řada produktů s léčivým konopím s nižším obsahem THC. Vypěstované konopí odkoupí stát a to podle novely nejpozději čtyři měsíce od sklizně.

 

Marihuana legální – jen pro vybrané pacienty

Zpočátku by se mělo konopí dovážet nejspíše z Nizozemska či Izraele, to však vypadá jako šité na míru těmto dvěma zemím. Gram by měl přijít na 80 až 200 Kč a měsíční léčba by tak přišla nemocné až na neuvěřitelných 15 tisíc korun. Pacienti totiž mnohdy vyžadují i desítky gramů marihuany na měsíc. Dovoz konopí je podle Jiřího Stably nesmysl, pěstování bylo možné u nás paralelně řešit společně s novelizací. Tuzemské pěstování by mělo léčivou marihuanu zlevnit o desetikoruny za gram oproti tomu dováženému při minimálně stejné kvalitě. „Kdyby se licencované konopí vyrábělo u nás, cena bude až o dvě třetiny nižší,“ říká Jiří Stabla z Konopnyshop.cz, který prodává schválené zdravotnické prostředky z konopí Carun. Dávkování marihuany v zahraničí se pohybuje v rozmezí jeden až pět gramů na den. Ministerstvo zdravotnictví připustilo, že by postupně léčbu u nás částečně hradily pojišťovny, ačkoli ty se tomu donedávna bránily. Cenu ovlivní i počet udělených licencí. Hovoří se minimálně o třech a maximálně deseti licencích.

 

Konopí pomáhá již dnes, třeba v konopné lékárně v OC Letňany

Pacienti si budou moci konopí pořídit v lékárnách na předpis s modrým pruhem, což znamená, že jde o kategorii léčiv s omezeným předepisováním. Výdej se děje přes centrální úložiště elektronických předpisů. Pěstování doma se tím prakticky naprosto vyloučí. O tom, že by léčbu hradily pojišťovny lze v současnosti jen spekulovat. Ministerstvo zdravotnictví to připouští, nicméně ve zdravotním pojištění není dostatek financí.

 

Konopí je vhodné ke zmírnění příznaků nemocím, jako je roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba, rakovina, AIDS. Už dnes se používá při léčení atopického ekzému, lupénky a dalších kožních problémů a bolestí ve formě masti. Pořídit lze produkty třeba v první konopné lékárně. V pražském obchodním centru Letňany byla otevřena první lékárna Konopnyshop.cz v Česku se specializací na konopí. Nabízí konopné masti proti lupénce nebo akné, ale také kosmetické prostředky. Součástí servisu je i poradenství ohledně zdravotních účinků konopí. Známý je například zdravotnický prostředek Carun z výtažků z celých rostlin. „Nejedná se jen o účinky THC. Vedle této psychoaktivní látky konopí obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, jako jsou cannabinoidy nebo esenciální mastné kyseliny, a to v ideálním poměru pro lidský organizmus,“ vysvětluje Jiří Stabla, zástupce výrobce zdravotnických prostředků Carun. Kvůli léčivým účinkům vznikla petice s více než 11 tisíci podpisy pacientů i lékařů.

 

Samopěstování bude konec, lidé se však nevzdají

„Pro uspokojení poptávky, která nyní převyšuje nabídku, by vážně nemocní měli dostat šanci si rostlinu vypěstovat doma, tedy za minimálních nákladů. Protože však samopěstování není všespásné, vedla by cesta vytvořením velké tírny na zpracování konopí, která zatím v Česku chybí,“ míní Jiří Stabla.

 

O tom, že konopí má vedle psychoaktivních i léčivé účinky, je lidstvo přesvědčeno odnepaměti. Odvěká medicína využívala všech částí rostliny od květů po kořeny konopí. Ještě v padesátých letech minulého století naprosto otevřeně, převážně pro jeho antibiotické a analgetické vlastnosti. Pak se však v Česku na dlouhá léta nad výzkumem této rostliny a především nad jejím legálním léčebným užitím zavřela voda.

 

Více informací získáte na webu http://www.konopnyshop.cz nebo na kontaktu:

 

 

Pavel Kašpar             

PR manažer                

 

T: +420 739 290 708 

E: pavel.kaspar@justC.cz

 

Just Communication s.r.o.

Dlouhá 16

110 00  Praha 1

 

 

O značce CARUN

Výrobce CARUN, VlP s.r.o., je výhradně českou výrobní a obchodní společností, nabízející široký sortiment prověřených odborně připravených produktů z konopí, které firma prodává po celé EU. V současné době je firma jediným českým výrobcem, který vyrábí zdravotnický prostředek z konopí botanického druhu. Společnost je vlastníkem nejznámějšího konopného portálu v ČR http://www.konopnyshop.cz. Carun je registrovanou značkou. Slogan firmy: „Znáte pravdu o konopí?“.

Více informací získáte také na http://www.carun.cz nebo na http://www.konopnyshop.cz.

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU