800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Likvidace odřezků HDPE pěny
Flow pack balící stroj na RAW tyčinky 30-50
Výroba hřídele
Dřevěný materiál
Nafta 3000 l
5 nejnovějších nabídek
Sedák rovný (Podlepený) 510x420x60
Vlastní konstrukce licích zařízení
Pokládka živice
Rekonstrukce a modernizace jeřábů
Jeřábové dráhy

Letošní léto je pro absolventy nešťastné, práci shánějí těžko

16/08/2013

Na úřadech práce se v červenci sešlo nejvíce lidí za posledních pět měsíců. Celková nezaměstnanost činí 7,5 procent, což přestavuje 551 tisíc lidí bez práce. Podle zástupců vzdělávacího centra AZ Smart, kteří situaci bedlivě sledují, je alarmující stav nezaměstnaných mezi absolventy škol. Na úřadu práce se jich přihlásilo v uplynulém měsíci nejvíce za osm roků, přes 29 tisíc. Studium radí prohloubit a získat více zkušeností. Zlepšení totiž nejspíše nepřijde ani na podzim, i přes mírné zlepšení ekonomiky.

 

Ačkoli se na konci školního roku vždy sejde na úřadech práce po celé zemi mnoho mladých absolventů, letošní počet je skutečně do očí bijící.  Přihlásilo se jich totiž více než 29 tisíc, což je oproti červnu o dva a půl tisíce více. Celková nezaměstnanost stoupla oproti červnu o dvě desetiny. „Vlivem sezonních výkyvů není zvýšený počet uchazečů o práci z řad mladistvých ničím výjimečným. Alarmující je však úbytek pracovních pozic, které by mohli mladí absolventi využít, i když částečně je to i jejich přičiněním. Počet přihlášených je navíc nejvyšší za osm let,“ potvrdil ředitel vzdělávacího centra AZ Smart Ing. Martin Vaněk, MBA.

 

Nabídka volných pracovních míst od prosince loňského roku sice stoupala, oproti červnu ale poklesla o čtyři tisíce míst. Podíl na tom mají právě absolventi, kteří poslední prázdniny mění za možnost pracovního uplatnění. Míří ihned po škole na úřad nebo rovnou pracovat. V horším případě však vysněné zaměstnání nenaleznou, protože jim chybí tolik potřebná praxe. „Úspěšnost nalezení práce je závislá na oboru a praxi již během studia, samozřejmě na tom mají podíl individuální schopnosti, aktivita, dravost, a buďme upřímní, i trochu toho štěstí,“ přemýšlí Ing. Martin Vaněk z AZ Smart  s tím, že je dnes velká poptávka po absolventech technických oborů, IT specialistech, strojních inženýrech či ekonomicky vzdělaných lidech, jež mají často praktické zkušenosti. Pro humanitní zaměření to bývá mnohem problematičtější.

 

Čísla mohou být ale zkreslená. Důvodem je, že mladí se sice na úřad práce přihlásí, ale práci zatím nehledají, nebo s tím vyčkávají do konce prázdnin. „Zatím si chci užít pěkných dnů. Myslím, že stejně teď o práci nezavadím,“ uvažuje čerstvý absolvent Jan Čouda z Prahy. Ekonomové však poukazují na to, že situace nebude lepší ani na podzim. Ekonomika prý není v dostatečné síle, aby vytvořila dostatečný počet pracovních míst.

 

Znalosti si lze prohloubit, cizí jazyky pomohou

Mnoho firem vyžaduje aktivní znalost nejméně jednoho cizího jazyka. Ačkoli je angličtina nejpoužívanější, neztratí se němčina, ruština ani další z jazyků. Ne nadarmo se říká: „Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem.“ Proto se nabízí i po škole studium. Člověk si musí nejprve ujasnit, zda chce prohloubit znalosti již dříve studovaného jazyka anebo preferuje studium jazyka zcela nového. Pokud studenti nenaleznou práci, mohou nastoupit na denní studium.

 

„Naše denní pomaturitní studium anglického jazyka je standardně s možností přípravy na certifikaci FCE, ale i na KET, PET či CAE,“ vysvětluje Ing. Martin Vaněk, MBA z http://www.az-smart.cz/. Jazykové kurzy poskytuje AZ Smart z angličtiny, němčiny, španělštiny, italštiny i arabštiny.

 

Láká i prestižní studium

Centrum vzdělávání rovněž zavedlo úspěšné pomaturitní a specializované vzdělávání, jednoleté programy BBA pro maturanty a zároveň MBA pro vysokoškolsky vzdělané. Jde převážně o ekonomické obory, právo a rovněž populární public relations. Rozšíření výuky AZ SMART definovala vysoká poptávka pracovníků ve středním managementu firem. Jde především o ekonomy nebo právníky. „V úctě k teorii vycházíme z praxe. Nepojali jsme studium tolik formálně, snažíme se o to, aby studenti nabyli profesní zkušenosti a dokázali z teorie a těchto nových poznatků využít maximum v praxi,“ říká k nově zavedeným programům Ing. Martin Vaněk, MBA. „Důležitá však stále zůstává obhajoba disertační práce a souborná zkouška,“ dodává Ing. Vaněk.

 

Nejvyšší míra
nezaměstnanosti

Most

13,6 %

Bruntál

12,3 %

Ústí nad Labem

12,2 %

Karviná

11,9 %

Chomutov

11,5 %

Ostrava-město

11,0 %

Děčín

10,5 %

Louny

10,5 %

Sokolov

10,4 %

Hodonín

10,2 %

 

Kde lidé nejhůř shánějí
místo (uchazečů na volné místo)

Bruntál

57

Havlíčkův Brod

50

Karviná

49

Jeseník

47

Hodonín

37

Třebíč

35

Litoměřice

33

Olomouc

31

Rychnov nad Kněžnou

30

Přerov

30


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

 

Pavel Kašpar             

PR manažer                

 

T: +420 739 290 708

E: pavel.kaspar@justC.cz

 

Just Communication s.r.o.

Dlouhá 16

110 00  Praha 1

 

O vzdělávacích centrech AZ SMART

Vzdělávací centrum AZ SMART s.r.o. bylo založeno v roce 1998, od roku 2001 následně funguje pod právní formou typu s.r.o. Nyní působí na třech místech republiky – v Praze, Brně a Ostravě, vždy v centrální části metropolí. Dnes se AZ smart pyšní jako jedno z mála center až s 93% úspěšností při přijetí jeho studentů na vysoké školy.

 

Od počátku vyvíjela agentura svou činnost v několika stěžejních oblastech – jazykové kurzy pro veřejnost, individuální výuka a doučování, přípravné kurzy k přijímacím zkouškám na vysoké školy - právnické, pedagogické a filozofické fakulty, dále na ekonomické směry, jako VŠE, Českou zemědělskou univerzitu, VŠB ad., a v neposlední řadě vzdělávací a sportovní pobyty dětí a mládeže.

Vzdělávací centra AZ SMART poskytují svým klientům kompletní vzdělávací a jazykové služby vysoké kvality. To je jeden z důvodů, proč vedle svých aktivit věnuje AZ SMART značnou část svého potenciálu úzké spolupráci s předními pedagogy a odborníky, kteří působí na tuzemských i zahraničních vysokých školách, jsou autory naučné literatury a posluchačům mají co nabídnout.

 

Jednoleté denní pomaturitní studium je celoroční intenzivní a komplexní přípravné studium, jež zajistí kvalitní přípravu studentů na nejžádanější obory VŠ, a to právo a historie státu, psychologie a základy společenských věd, ekonomie a management a příprava na lékařské fakulty. Zvláštní kategorii tvoří denní pomaturitní studium anglického jazyka s možností přípravy na certifikaci FCE, KET, PET a CAE. Studium je doplněno o přípravu na národní srovnávací zkoušky - tzv. OSP Scio testy, které tvoří přijímací řízení na některé tuzemské vysoké školy se získáním Závěrečného Certifikátu o absolvování pomaturitního studia angličtiny. Studium je určeno také pro žáky, kteří letos neuspějí u státních maturit, či přijímacích zkoušek na vysněnou vysokou školu.

 

Výuka probíhá čtyři dny v týdnu v celkovém rozsahu až 400 hodin (u pomaturitního studia angličtiny 5 dnů/týden v rozsahu 680 hodin). Je vedena týmem zkušených pedagogů, kteří působí na tuzemských i zahraničních vysokých školách (UK, VŠE, Y/N, VŠFS, v Akademii věd ČR, apod.) a vedou výuku formou vysokoškolských přednášek, jazykových seminářů, diskuzí, poskytují osobní konzultace a samozřejmostí jsou závěrečné testy či složení zkoušek. Více o vzdělávacích centrech AZ SMART naleznete na stránkách http://www.azsmart.cz.

 

 

 

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU