banner
5 nejnovějších poptávek
Poptávka - Projekt pro RD, rekonstrukce bytových jednotek
Poptávka - Výroba dveří na míru, truhlář
Poptávka - Garážová vrata
Poptávka - Nádrž na deštovou vodu, svody a rozvody dle projektu
Poptávka - Máme zájem o pravidelné úklidové práce v bytovém domě
5 nejnovějších nabídek
OHÝBAČKA BETONÁŘSKÉ OCELI - OMES P140 ES
Zabýváme se prodejem návleků na MOPY, rozmýváků a žínek
Nabídka - permanentní magnety - feritový blok - 19,8x15,2x6 (MA) mm
Služba recyklace plastů
Volná kapacita regranulace LDPE, HDPE, PP, ABS, PS, PC/ABS

Marihuana už tolik netáhne. Alkoholu Češi stále holdují

10/12/2012

Spotřeba extáze i marihuany se v loňském roce snížila. Naproti tomu se zvýšil počet uživatelů pervitinu a Češi jsou stále na špičce v konzumaci alkoholu

 

Praha, 7. prosinec 2012 - Užívání extáze už není v Česku v módě jako v dřívějších dobách a mladí lidé mírně omezili kouření marihuany. Aspoň to ukazují čísla Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogovou závislost. Marihuanu a hašiš užilo loni o 4 % méně lidí ve věku od 15 do 35 let než v předchozím roce. To nemění nic na faktu, že v užívání měkkých drog vévodíme v celé Evropě. Na špičce jsme i v konzumaci alkoholu, který je v důsledku daleko škodlivější.

 

Pokud si dá člověk skleničku alkoholu, byť jen občas, užívá vůbec jednu z nejtoxičtějších látek. Odborníci varují, že alkohol má daleko větší negativní dopady na zdraví člověka než konopí, LSD nebo dokonce kokain. „Alkohol patří k nejškodlivějším návykovým látkám. Jeho toxicita je větší než u LSD, konopí nebo například Rohypnolu. Na rozdíl od hořlavé chemikálie jménem kořalka, neexistuje jediný případ úmrtí na užití konopí. Přitom u alkoholu stačí naplnit láhve z nesprávné cisterny,“ míní odborník na konopí Jiří Stabla z KonopnyShop.cz.

 

Počet uživatelů pervitinu roste

Problematických uživatelů drog u nás loni přibylo. Zvýšil se počet závislých na pervitinu a v Česku se po delší době objevil opiát brown. Uživatelů heroinu je oproti tomu o polovinu méně než před deseti lety. Počet těch, kdo zemřeli na předávkování, bylo nejméně za posledních 15 let. Kvůli drogám zemřelo 28 lidí. Alkohol si vyžádal přes 300 lidských životů.

 

Marihuana brzy legální – jen pro vybrané pacienty

Současný proces legalizace marihuany k léčebným účelům spěje ke zdárnému konci. Poslanci by dnes měli rozhodnout o legalizaci léčby. Léčebné přípravky s marihuanou by měly být k dostání na elektronický předpis počátkem příštího roku. Šanci by tak mohli dostat pacienti s roztroušenou sklerózou či Parkinsonem a mnoho dalších vážně nemocných. Zpočátku by se mělo konopí dovážet nejspíše z Nizozemska či Izraele a gram by měl přijít na 80 až 200 Kč. Cena je však podle odborníků pro pacienty velmi vysoká. „Kdyby se licencované konopí vyrábělo u nás, cena bude až o dvě třetiny nižší,“ říká Jiří Stabla z Konopnyshop.cz, který prodává schválené zdravotnické prostředky z konopí Carun. Dávkování marihuany v zahraničí se pohybuje v rozmezí jeden až pět gramů na den. Ministerstvo zdravotnictví připustilo, že by postupně léčbu u nás částečně hradily pojišťovny, ačkoli ty se tomu donedávna bránily. 

 

Konopím proti alkoholu a další látkové závislosti

„Pokud se člověk nevyhne konzumaci alkoholu třeba na večírku, je vhodné pár hodin před akcí sníst hrstku konopných semínek. Obsah tuku v nich totiž zpomalí vstřebávání alkoholu v krvi a vitamín B3 pomůže organismu se s alkoholem lépe vyrovnat,“ doporučuje Jiří Stabla.

 

Již od roku 1971 jsou produkty z konopí experimentálně testovány jako léky proti alkoholismu, heroinové a amphetaminové závislosti.

 

Výzkum prováděný na psychiatrické klinice Kolumbijské univerzity v New Yorku a mnoho dalších po celém světě prokázaly, že mírná konzumace konopí urychluje pokroky u naltrexonové terapie u pacientů, kteří trpí závislostí na drogách, například na heroinu a že lidé pijí méně alkoholu, když kouří konopí. Autoři studií tak potvrdili drogovou substituci v podskupině každodenních konzumentů konopí a doporučují si zapálit jointa vždy, když se člověka zmocní chuť na alkohol.

 

Alkohol v číslech

Podle Českého statistického úřadu se v České republice zhruba 200 tisíc litrů tvrdého alkoholu denně a stát za něj na spotřební dani vybírá téměř sedm miliard korun ročně. Češi za něj utratí denně dle odhadu 50 milionů korun. Loni alkohol v Česku vyzkoušelo 98 % šestnáctiletých. Za velkou konzumaci alkoholu může jeho snadná dostupnost, nízká cena, jeho tolerování ve společnosti či špatný příklad rodičů. Přitom prodej a držení většího množství konopí je trestné. Až 42 % šestnáctiletých Čechů někdy vyzkoušelo konopí a hašiš, evropský průměr je 17 %. Za českými studenty následují jejich vrstevníci z Francie, Monaka a Slovenska. V oblibě zůstává i nikotin. Zapálenou cigaretu měly v ústech tři čtvrtiny českých školáků, čtvrtina kouří denně.

 

Do oblasti protidrogové prevence loni nepřiteklo tolik peněz, jako v letech minulých. Oproti roku 2010 klesly výdaje o deset procent. Z celkových 564 milionů korun 60 % pocházelo ze státní kasy, zbytek zafinancovaly kraje a obce.

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU