800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Krb
Čerpadlo
Přeprava D/Forchheim - CZ/Beharovice
Rekonstrukce silnic
Sáčky mikrotenové
5 nejnovějších nabídek
Směs drti LDPE/HDPE
Vakuově tvar. HDPE drť
Balení technických výrobků do sáčků
Pěnové výplně
Výroba plastových kufříků

Moderní úsporné osvětlení a související opatření

16/05/2013

Významných úspor spotřeby elektřiny se dá dosáhnout modernizací stávajícího osvětlení. Průmysl, obchodní a administrativní centra, sklady, tam všude se dá tímto krokem významně ušetřit. Jedná se především o výměnu překonaných osvětlovacích těles, mezi něž patří především klasické wolfranové žárovky, které měli dříve životnost 1000 hod. svícení.

svetlo_340

 

Mezi nejrozšířenější zdroje světla patří zářivky. Zde dochází k obrovským úsporám především významně se snižující energetickou náročností při srovnatelné svítivosti a prodlužující se životností zářivkových trubic. Od tzv. kompaktních úsporných zářivek s dobou životnosti cca 10 až 15000 hodin se současný vývoj posunul až k tzv. LED zářivkám, které používají jako zdroj osvětlení elektronické součástky, tzv. světlo emitující diody, tj. LED.

svetlo1_166Dá se na konkrétních příkladech možné náhrady stávajícího osvětlení konkrétně spočítat a tím dokladovat jak kombinace nízké spotřeby ( průměrné snížení o 50%) a velmi dlouhé životnosti LED zářivek přináší provozovateli během doby jejího života obrovské úspory ba provozních nákladech formou významně sníženého účtu za odběr elektřiny.

Dalšími přínosy tohoto moderního typu osvětlení jsou především:

 

 

  • delší dobou životnosti výrazně snižují ve srovnání se stávajícími svítidly vyvolané náklady na údržbu a výměnu za nová tělesa
  • fungují bez předřadníku a startéru, čímž dále snižují tzv. balastní spotřebu běžnou u stávajících zářivek
  • nulové radiofrekvenční rušení a UV záření
  • nulové blikání a bzukot
  • okamžitý náběh momentu svícení
  • bezlimitní počet startů a vypnutí LED osvětlení, bez negativních dopadů na jejich parametry a dobu života.
  • zvlášť vhodné osvětlení do studených a mrazivých prostor ( lednice, mrazící boxy, sklady), kdy se jejich doba životnosti ještě významně zhodnotí oproti stávajícím zářivkám ( provozní teploty pro LED trubice jsou od -40°C do + 50°C)
  • neobsahují rtuť

 

Vedle obvyklých LED zářivkových trubic v provedení T8 se mohou použít v případě potřeby i LED žárovky, pásky, průmyslová závěsná tělesa, venkovní reflektory až svetlo2_179_01po svítidla veřejného osvětlení ulic. Zde všude se využívá výhoda kombinace velmi dlouhé životnosti LED osvětlení a nízké spotřeby včetně dalších výše uvedených přínosů.

Limitem pro stávající LED osvětlení jsou především požadavky na osvětlení s výkonem řádově nad cca 150 W / osvětlovací těleso. Zde je možno pro získání úspor na osvětlení použít především moderní úsporné výbojkové osvětlení v provedení metahalogenidových plasmových nebo indukčních těles se širokou škálou provedení a patic. Také úspory spotřeby elektřiny se dle použitých svítidel pohybují v rozmezí od 10 do 60% při životnosti 20.000 až 60.000 hodin.

 

 

 

Další snížení energetické náročnosti stávajícího osvětlení se dá dosáhnout regulací elektrických osvětlovacích okruhů, včetně případného stmívání a vypínání svetlo3_84návazně na časové, případně jiné ( např. pohyb osob a osvětlovaných prostorách) dispozice provozu celého osvětlení. Úspory se zde mohou pohybovat případ od případu v řádu dalších desítek procent a sčítat se s úsporným efektem využití moderních osvětlovacích těles.

Při modernizaci osvětlení v tomto případě je nezbytná důkladná příprava formou např. osvětlovací studie, projektu realizace vlastní modernizace apod.

 

svetlo4_198Díky delší životnosti a menší spotřebě elektřiny návazně především na způsob provozování osvětlení se náklady vložené do modernizace osvětlení vrací více či méně rychle, v každém případě za dobu životnosti provozovateli ušetří významné finanční prostředky včetně dalšího jejich zhodnocení s prognózovaným růstem cen elektřiny v budoucnu. Významné je také s tím spojené snížení dopadů do životního prostředí, které se dá definovat redukcí produkce emisí CO2 do ovzduší Země.
 

 

 

 

 

TOP - ENVI Tech Brno, společnost s r.o.

Zábrdovická 10/5
Brno - Zábrdovice
615 00

Kontaktní údaje

Tel.: +420 545 216 125
Fax: +420 545 216 125
E-mail:
Internet:

 

 


http://firmy.industry-eu.cz/top-envi-tech-brno-spolecnost-s-ro

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU