banner
5 nejnovějších poptávek
Poptávka - Stavba rodinného domu, stavební práce dle PD
Poptávka - Koupelna
Poptávka - Podlahové topení
Poptávka - Krbová vložka
Poptávka - Fasáda na objektu
5 nejnovějších nabídek
Servis, montáže, výroba, náhradní díly
Barevné struny ABS, ABS-T, PLA, PET-G
Provádíme ochranný nano nástřik vnitřních a venkovních ploch.
Dezinfekční postřiky po celé České republice
Použitý mlýn Rapid, Typ K 60/45

Nejčastější otázky k mýtům o dřevostavbách

31/03/2013

734437_446211942110862_1733443273_a_160_01    WOOD SYSTEM -  Individuální  výstavba rodinných domů na klíč 

 

Nejčastější mýtus, že dřevostavba má oproti zděnému domu výrazně nižší životnost,

je naprosto neopodstatněný. Dřevostavba totiž vydrží přesně to, co zděný dům.

 

803_984

 

CO JE DŘEVOSTAVBA?

Nejstarší dochovaná stavba ze dřeva z roku 1056 - pagoda v Číně - je jednou z mnoha dodnes funkčních staveb, které vyvracejí tvrzení, že dřevostavby dlouho nevydrží.

Například Albert Einstein si v roce 1925 nechal postavit své letní sídlo v německém Caputhu jako panelovou dřevostavbu. Tento dům stojí dodnes. Ano, byl opravován. Dřevostavbu je nutné rekonstruovat třeba po 20 letech, ale ruku na srdce: o kterou stavbu se nemusíme vůbec starat?

Oprava a přestavba moderní dřevostavby jsou snazší než u zděných domů. Stavební systém umožňuje svojí konstrukcí a použitými materiály jednoduchou rekonstrukci rozvodů, změny dispozic, obnovu interiérů i exteriérů. V případě potřeby se dřevostavba velmi snadno demontuje a nahradí novější modernější stavbou.

Hoří dřevostavba rychleji než zděný dům?

Účinnost protipožárních opatření v dřevostavbách byla již několikrát prakticky testována. Výsledky prokazují zcela vyhovující vlastnosti.

Dřevo jako každý materiál při určité teplotě hoří. Technická norma konstatuje, že dřevěné konstrukce jsou požárně odolné. Zuhelnatělá povrchová vrstva vznikající při požáru na nosných prvcích (trámech) totiž brání dalšímu ohoření. U objemných dřevěných kusů pronikne oheň do zhruba dvou- až třícentimetrové hloubky a jeho další postup se výrazně zpomalí či zastaví, neboť povrchová vrstva zuhelnatí a brání přístupu kyslíku.


       84_m_163 320_800 162_m_163 1153_984

 

Dřevo hoří předvídatelným, spočitatelným, do určité míry řiditelným způsobem. To je jeho obrovská výhoda při hašení požáru. Naproti tomu se ocelové konstrukce hroutí naprosto náhle, neočekávaně a naráz. V USA jsou proto po zkušenostech z 11. září 2001 v některých případech ocelové skelety budov chráněny dokonce dřevěnými obklady.

Splňuje dřevostavba podmínky protipožární ochrany?

Každá stavba, nejenom dřevostavba, musí splnit podmínky protipožární ochrany tak, aby se zabránilo ztrátám na životech a zdraví osob, zvířat a ztrátám na majetku. Každá technologie pro stavbu zděných domů i pro montáž dřevostaveb prochází certifikací podle zákona o technických požadavcích na výrobky.

Bez této certifikace není možné stavební systém ani prodávat. Projekt plánované stavby musí zároveň obsahovat požární zprávu, bez které by investor nedostal stavební povolení. Ve zprávě technik definuje prvky protipožárního charakteru.

Jsou dřevostavby ohroženy plísněmi?

Když je stavba špatně navržena, nekvalitně provedena nebo nevhodně užívána, je riziko výskytu plísní stejně časté jako u jakékoli jiné stavby. Problémy s plísněmi na stěnách odbourá především důsledná projekční příprava. Plísně se totiž většinou objevují z důvodu nízké povrchové teploty stěny v interiéru.

Dřevokazné houby a červotoči mohou pro dřevostavbu představovat nebezpečí pouze při nedostatku zkušeností při výstavbě (obvykle při výstavbě svépomocí) nebo zanedbání pravidelné údržby. Základem je zvládnutí principů tzv. konstrukční ochrany dřeva, které zamezují vnikání vlhkosti do konstrukce a nežádoucímu proudícímu vzduchu.

Mají dřevostavby špatnou akustiku?

Kolem špatné akustiky dřevostaveb přetrvávají mýty, jejichž prapůvod vznikl ve stavbách realizovaných za socialismu. Tehdejší výrobci byli limitováni omezeným výběrem materiálů, ale i nekvalitou a nedodržováním technologických postupů. Dnes se u každé stavby sleduje tzv. vzduchová neprůzvučnost. Co to je, pochopíme po výměně starých zdvojených oken za nová dřevěná nebo plastová okna.

Škvíry u starých oken propouštěly hluk zvenčí, moderní okna dokonale těsní. To samé platí pro stěny. Dnes jde o vzduchotěsné konstrukce bránící energetickým ztrátám. Tím se výrazně zlepšuje i vzduchová neprůzvučnost stavby.

Budeme v přízemí dřevostavby slyšet každý krok z horního patra?

Nebudeme v případě, že strop bude dostatečně tzv. tuhý, při zatížení se nebude prohýbat. Do konstrukce stropu se musí vložit pružné materiály na bázi minerálních, skelných nebo dřevních vláken, které kročejový útlum výborně řeší.

Samozřejmě do konstrukce stropu lze zakomponovat i litou betonovou desku nebo betonovou dlažbu.

Je dřevostavba dražší než zděný dům?

Nelze vždy říci, že dřevostavba vyjde levněji než klasický zděný dům. V jejím případě je stavba rychlejší a jsme šetrní k přírodě, materiály lze recyklovat a časem vyděláme na úsporném vytápění.


čerpáno z článku na webu www.novinky.cz


693_984_01

 


...........Již neváhejte a splňte si svůj dřevěný sen s námi............

POSTAVÍME DŮM PODLE VAŠEHO PŘÁNÍ


www.woodsystem.cz
http://firmy.industry-eu.cz/wood-system-sro
    logo-woodsystem_277_02

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU