800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Přeprava D/Schwabach - CZ/Jičín
Gitterboxy
Výroba garážových vrat - poptávám prkna
Palety
Přeprava zboží
5 nejnovějších nabídek
Výkup rozbitých přepravek výměnou za nové bedny
Plastové odpady - výkup
Výrobní program
Historie firmy
WOODPROTECTOR

Nerezová ocel a zajištění rovnováhy klíčových faktorů při jejím obrábění

04/06/2014

 

seco_300

 

Nerezová ocel je univerzální materiál široce využívaný pro účely, kdy je potřeba zajistit pevnost, tepelnou odolnost a korozivzdornost obrobku. Je ovšem pravdou, že ty samé vlastnosti, které z nerezové oceli činí výjimečný konstrukční materiál, zároveň komplikují procesy obrábění a výrobu funkčních dílů. Pečlivě zvážená kombinace vlastností řezných nástrojů, geometrií a použití agresivních řezných parametrů (nebo rovnováha mezi nimi) může při obrábění nerezové oceli výrazně zvýšit produktivitu výroby.

ocel_268

Evoluce na poli slitin
Základní slitiny nerezových ocelí se rozdělují na feritické nebo martenzitické. Feritické slitiny obsahují 10–12 procent chromu a nelze je kalit. Martenzitické slitiny mají vyšší obsah chromu a karbonu než feritické nerezové oceli, navíc obsahují přidaný mangan a křemík. Taková slitina je již zakalitelná. Feritické a martenzitické nerezové oceli se v současnosti obvykle využívají spíše u domácích nástrojů, jako je kuchyňské a zahradní náčiní, v průmyslových prostředích se však využívají velmi zřídka.


S evolucí v oblasti využívání nerezových ocelí byly tyto slitiny často používány v situacích, které vyžadovaly mechanickou pevnost i korozivzdornost. V zájmu zvýšení pevnosti těchto slitin do nich metalurgové přidali nikl. Z železo-chromových slitin se staly železo-chrom-niklové slitiny. Tyto materiály se nazývají austenitické nerezové oceli a jsou v současnosti běžné v průmyslových aplikacích vyžadujících pevnost, korozivzdornost a tepelnou odolnost. Využívány jsou obvykle v petrochemických procesech, v potravinářském průmyslu, kde hygienické normy vyžadují odolnost vůči korozi, a u obecného strojního zařízení určeného k používání v drsných prostředích.

Zvýšením výkonových parametrů slitiny, jakou je nerezová ocel, se nevyhnutelně násobí problémy při jejím obrábění. Korozivzdorné charakteristiky feritických a martenzitických slitin z nerezové oceli jsou v zásadě chemické vlastnosti, a výsledkem je, že obrábění těchto slitin není výrazně náročnější než obrábění obyčejných ocelí. Přídavky niklu a dalších prvků do austenitických nerezových ocelí nicméně vedou k vyšší tvrdosti, tuhosti, odolnosti proti deformacím a k tepelným vlastnostem, které snižují obrobitelnost.


Principy práce se slitinami
Obrábění austenitické nerezové oceli bylo důkladně prozkoumáno teprve nedávno. Obráběči kovů dříve často předpokládali, že z důvodu vyšší pevnosti slitin jsou potřeba vyšší mechanické řezné síly, a že je nutné používat pevnější nástroje se zápornou geometrií při snížených řezných parametrech. Tento přístup nicméně vedl ke krátké životnosti nástrojů, dlouhým třískám, častým otřepům, neuspokojivé kvalitě povrchu a k nežádoucím vibracím. Ve skutečnosti nejsou mechanické řezné síly používané při obrábění austenitické nerezové oceli o mnoho vyšší než síly obvykle používané při obrábění tradičních ocelí. Většina z nadměrné spotřeby energie vyžadované k obrábění austenitických nerezových ocelí plyne z jejich tepelných vlastností. Obrábění kovů je deformační proces a při obrábění austenitické nerezové oceli odolné vůči deformacím je generováno nadměrné teplo.

 

Více informací k článku najdete zde

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU