800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Samolepící štítky potištěné a odvíječe
Fasáda
Stavební úpravy a přístavba ZŠ
Zateplení obecního úřadu a kulturního domu
Skříň
5 nejnovějších nabídek
Manipulační technika - BTLT 2000 E
Balkancar
Manipulační technika - BT
Naše podhledové ostrůvky Knauf AMF
ROBUSTNÍ SYSTÉM PRO STROPY A STĚNY

Nové monolitní keramické frézy Beyond EADE™ od Kennametalu

19/06/2013

 

logo_306

Nové monolitní keramické frézy Beyond EADE™ od Kennametalu nastavují nové hodnoty rychlostí a životností nástrojů ve srovnávacích testech obrábění
žárupevných slitin na bázi niklu.


Průmysl představuje výjimečnou redukci časů při obrábění lopatek turbín a dalších komponent pro energetiku a letectví.

 

vrtak_345

Nová šestibřitá monolitní keramická fréza Beyond KYS40 od Kennametalu

 

Snad nejzákladnějším předpokladem v oblasti obrábění je, že opracování vysokopevnostních materiálů vyžaduje nástroje pro vyšší řezné síly. Patentované slitiny na bázi niklu používané například v plynových a parních turbínách patří mezi nejpevnější materiály na světě, které byly vyvinuty pro to, aby umožnily provoz elektráren při mnohem vyšších teplotách. To přináší nejen zvýšení potřebného výkonu, ale i zvýšení účinnosti a redukci nebo eliminaci škodlivých emisí. Superslitiny jako Inconel®, Waspaloy®, Rene® a další vstupují do hry při výrobě lopatek turbín a dalších dílů, které vyžadují vysokou pevnost, vynikající odolnost proti tečení při vysokých teplotách, fázovou stabilitu a odolnost vůči oxidaci a korozi.


Avšak obrábění takových materiálů může být pomalou, pracnou a nákladově výraznou zkušeností. Celokarbidové nástroje obvykle mohou v těchto materiálech dosáhnout rychlostí mezi 65 a 200 SFM (20 až 60 m/min) při omezené životnosti nástrojů. Nové monolitní keramické stopkové frézy Beyond KYS40TM od Kennametalu však představují žádané zásadní zlepšení při obrábění vysokopevnostních slitin na bázi niklu, jelikož hrubování zrychlí až na 3 300 SFM (1 000 m/min) při životnosti nástrojů dvakrát až třikrát delší, než mají srovnatelné monolitní karbidové nástroje.


Průmyslová premiéra
Řezné nástroje zhotovené z keramiky, převážně z oxidu hlinitého (Al2O3) existovaly již počátkem 20. století. Patenty na keramické řezné nástroje byly vydány v Německu v roce 1913 a komerčně tyto nástroje byly dostupné v USA v roce 1950. Dnes jsou zastupovány keramickými výměnnými břitovými destičkami, které mohou být využívány při vyšších řezných rychlostech ve vybraných aplikacích, ale monolitní keramické frézy byly k vidění zřídka, jelikož takové nástroje byly křehčí než karbidové a nepracovaly dobře. Přitom mnoho výrobců turbín si zavedlo vlastní výrobu monolitních karbidových fréz z důvodu vysoké spotřeby těchto nástrojů.

Nový materiál SiAlON KYS40 od Kennametalu a celková konstrukce monolitní keramické frézy nyní nabízí nejefektivnější cestu pro hrubování tepelně odolných slitin na bázi niklu. „Řezné rychlosti v superslitinách na bázi niklu mohou být až 20x vyšší ve srovnání s celokarbidovými frézami, a to díky výjimečné odolnosti keramiky vůči žáru a silnějším řezným hranám (negativní úhel čela), přičemž životnost nástroje může být pětkrát i vícekrát delší,“ říká Thilo Mueller, globální produktový manager Kennametalu.


Dostupné jsou dva druhy monolitních keramických fréz KYS40, a sice šestibřitá verze pro čelní frézování a kopírování a čtyřbřitá verze s krčkem pro frézování drážek a kapsování. Obě produktové řady rovněž dobře umožňují rampování, spirální interpolaci a trochoidální obrábění. Mechanismus opotřebení a indikace opotřebení u monolitní keramické frézy jsou zcela odlišné od karbidové a dovolují práci keramické frézy daleko za bodem, kdy by bylo třeba karbidový nástroj vyměnit. To je také důvodem, proč je nová fréza řady KYS40 na reklamním letáku představena jako nástroj dovolující obrábění za hranicemi regulérního opotřebení.


Obrábění turbínových lopatek
Ať už jsou poháněny fosilními palivy, vodou nebo jádrem, téměř všechna elektrická energie na zemi je generována turbínami nějakého typu. Výroba, řízení a údržba těchto rozhodujících komponent jsou zásadní pro udržení nepřetržitých dodávek energie.


To vyvíjí velký tlak na výrobce, aby neustále inovovali své obráběcí strategie. To je ovlivňováno mnoha faktory: jsou požadovány velké počty podobných lopatek, nebo malé objemy různých konstrukcí lopatek? Jsou využívány početné sestavy obráběcích center nebo jednotlivé víceosé víceprofesní stroje? Jaký je používán CAD/CAM systém a jaká je kvalifikace operátorů? A, samozřejmě, jaký je nejlepší výběr nástrojů pro dané operace obrábění? Poslední výsledky testů zahrnující nové monolitní keramické frézy přinášejí hlubší pohled.

 

Více informací najdte zde

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU