800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Nákup ručního nářadí
Jímka
Plechy
Peletky
Svářečka
5 nejnovějších nabídek
Manipulátory a robotizovaná pracoviště
Zařízení pro svařování plastů a kovů
Osvětlení markýzy HELLA nightlight
Markýzy CLEO 5530
Kabelové vlečky

Pasivní domy na klíč

12/02/2013

Uvažujete o tom, že si necháte postavit pasivní dům na klíč? A už jste si položili otázku, zda se vám to vyplatí?

pasivni_dum_700_01


Pasivní domy  jsou oblíbeným termínem posledních let. Málokdo sice ví, co přesně se za ním skrývá a co stavba takového pasivního domu  obnáší, ale dobře se to pamatuje a ještě lépe zní. Představa domu, který závislost na předražené energii dodavatelských firem redukuje na minimum, je velmi lákavá. Člověk ušetří tisíce za energie a ještě něco udělá pro životní prostředí. Ale jsou taková očekávání od pasivních domů reálná? Částečně ano.

V pasivním domě skutečně hodně ušetříte na energiích. Ale nesmíte zapomenout také na druhou stranu mince pasivních domů – totiž náklady. Ty jsou mnohem vyšší než v případě konvenčních staveb. Až se tedy bude rozhodovat, do jakého typu bydlení budete investovat, nehleďte pouze na faktor tepelné ztráty, ale zkoumejte i pořizovací náklady. V RD Rýmařov stavby s optimálním poměrem energetické úspornosti a pořizovacích nákladů nazýváme „energeticky efektivní“ domyPřesně takové byste měli hledat. Ale pěkně po pořádku.


PASIVNÍ DOMY A JEJICH RODOKMEN

Pasivní dům je definován tak nízkou potřebou tepla na vytápění, že nepotřebujete žádný z běžných, zpravidla neekologických systémů vytápění. Je konstruován tak, aby přísun energie od slunce, lidí a elektrických spotřebičů po většinu roku bez problémů poskytl dostatek tepla pro celý dům. V rámci české legislativy určuje hranici mezi pasivními a ostatními domy hodnota měrné potřeby tepla na vytápění do 15 kilowatthodin na metr čtvereční vytápěné plochy za rok. 

 

pasivni01_1000

Avšak i domy, které tuto mez překročí, mohou být z hlediska energetické úspory velmi zajímavé. Je v nich sice třeba použít některý ze standardních způsobů vytápění, nicméně pokud jsou dobře navrženy, spotřeba „nezelené“ energie se pohybuje na velmi nízké úrovni. Tyto domy se nazývají nízkoenergetické a v České republice jsou vymezeny rozpětím od 15 kWh do 50 kWh/(m2a) měrné potřeby tepla na vytápění.

V zahraničí se dále můžeme setkat i s označením nulový dům. Rozumí se jím dům s nulovou potřebou energie a za mezní hodnotu se považuje měrná potřeba teplna na vytápění menší než 5 kWh/(m2a). Posledním technologickým výkřikem jsou pak tzv. domy s přebytkem tepla, které nejenže nepotřebují žádnou energii z vnějšku, ale samy ji ještě dodávají do rozvodné sítě.

Pro který z těchto typů energeticky úsporného bydlení se ale rozhodnout? 

 

NÁVRATNOST INVESTICE DO PASIVNÍCH DOMŮ

Reklamní sdělení lákající lidi k investici do pasivních domů na klíč většinou zdůrazňují brzkou návratnost vynaložených prostředků. Ano, pasivní domy jsou o něco dražší, připouštějí, ale do deseti let se vám peníze vrátí a pak už vám bude pasivní dům jen a jen vydělávat – vaše účty za elektřinu a teplo totiž redukuje na minimum! Tato představa je sice velmi lákavá, avšak nikoli příliš realistická. V některých velmi specifických případech se snad investice do pasivního bydlení skutečně vrátí za deset let. Obecně to však neplatí a počítejte spíše s dobou až třikrát delší. Záleží samozřejmě na řadě faktorů: Jak kvalitní stavba bude, jak důsledně budete dodržovat zásady bydlení v pasivním domě (to totiž není jen tak!) V neposlední řadě návratnost investice ovlivní také forma financování, pro kterou se rozhodnete. Úvěry na bydlení, jakkoli jsou v současnosti výhodné, cenu vždy ještě navýší o úroky a pasivní dům se vám tak ještě víc prodraží.

 

NEBUĎTE PASIVNÍ ZA KAŽDOU CENU. STAČÍ BÝT ENERGETICKY EFEKTIVNÍ! 

V tomto článku jsme rozhodně nechtěli za každou cenu brojit proti pasivním domům. Pokud máte dostatek finančních prostředků, toužíte tak trochu experimentovat a navíc vám není lhostejný osud naší modré planety, pak vám pasivní bydlení vřele doporučujeme!

Ale vnímat pasivní stavby jen jako cestu k optimalizaci rodinného rozpočtu určitě není správné. pasivni02_1000

Hraje-li pro vás při stavbě domu zásadní roli otázka financí, pak spíš než pasivní hledejte energeticky efektivní stavby. Tedy takové, které nejenže sníží vaše výdaje za energie, ale jejichž výstavba bude navíc cenově srovnatelná s konvenčními stavbami.

 

 

RD Rýmařov s. r. o.
8. května 1191/45
795 01 Rýmařov
Česká republika

www.rdrymarov.cz

Tel.: +420 554 252 111
+420 554 252 130
Fax: +420 554 252 333
E-mail: info@rdrymarov.cz


http://firmy.industry-eu.cz/rd-rymarov-sro


 


 

 

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU