800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
TDS - Revitalizace ZŠ
Dodávka dopravního značení
Svařovací robotická buňka
Výměna střešních oken
Mytí oken
5 nejnovějších nabídek
Výroba forem
Opracování plastů
Vstřikování termoplastů
Plastové drtě a regranuláty PP,HDPE,LDPE,PC,ABS,PS,PSH
Skartace papírových dokumentů

PET lahev s vnitřním obalem má slibné možnosti využití

25/06/2013

Nový obal pro distribuci a dávkování citlivých tekutých chemikálií, který se skládá z PET lahve a tuhého lineru, je lehký, odolává roztříštění a je možné ho úplně vyprázdnit. BrightPack byl představen v únoru v Atlantě na obalářské konferenci svými vývojáři ATMI a Packaging Technologies. Představuje alternativu k velkým skleněným lahvím a jiným tradičním obalům, v nichž se skladují a dávkují fotolitografické chemikálie používané ve výrobě polovodičů, LED a plochých obal_284displejů. Al Botet, ředitel marketingu, ATMI: „Fotorezistentní chemikálie mohou stát tisíce dolarů za litr, takže potřebujeme z obalu vymáčknout každou kapku.“

 Další potenciální trhy: lepidla, léčiva, potraviny, nápoje. Podle zástupců firem, které BrightPack vyvinuly a licencují, lze změnit polymer každé vrstvy i velikost obalu.


BrightPak tvoří dvě základní složky: z PET parisonu jantarové barvy je vyfouknuta lahev o objemu 4,6 l, z druhého parisonu z PEN (polyetylen naftalát) se vyrobí tuhý, trojrozměrný vnitřní „liner“, který teprve obsahuje chemikálii. Primárním cílem bylo, aby se liner rozvinul při nízkém tlaku bez trhání, aby byl kompatibilní s různými chemikáliemi a vyteklo z něj 99 % výrobku. Lahev kolem lineru musí vydržet šestinásobek dávkovacího tlaku (více než 6,2 baru). Systém dále musí vydržet skladování a přepravní podmínky až do –30 °C a blokovat 99,9 % světla v rozsahu 190–425 nm, tedy od UV do viditelného.

Dvoudílný celek zapadá do třetí části – vyfouknutého PET uzávěru. Protože PET lahev se kvůli panelům těžko etiketuje, texturovaný uzávěr usnadňuje značení. Tekutiny se z BrightPaku dávkují za pomoci tlaku (přímého nebo nepřímého) nebo pumpičky. Je speciálně zkonstruovaný, aby se netvořily bubliny a částice, typické pro jiné nádoby s dávkovacími pumpičkami. Mezi liner a lahev lze aplikovat hnací plyn, který stlačí tuhý liner a ten následně vyžene chemikálii z lahve skrz utěsněný kanál. Další výhody zahrnují výjimečnou ochranu před vnější kontaminací, před ekologickými vlivy i nehodami a chybami obsluhy. BrightPak nabízí četné výhody, mj. cca o 21 % větší objem proti typické jednogalonové skleněné lahvi. (Tam je objem negativně ovlivněn silnou stěnou a dlouhým hrdlem.) Na rozdíl od nich je BrightPak z plastu odolného proti roztříštění, minimalizuje riziko plýtvání a prostojů výroby, snižuje objem zbytků, jež vyžadují likvidaci.

 

 

www.packaging-cz.cz

 


Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU