800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Rekonstrukce silnice
Stroj pro dělení a broušení
Nákup motorových pil
Výměna potrubí
Přeprava D/Pfarrkirchen - CZ/Olomouc
5 nejnovějších nabídek
Truhlářská výroba
Ložiska a hnací řemeny
Spojovací materiál, ocel nerez
Lisování tekutého kovu
Nízkotlaké lití

Plastová okna na pár let nebo na doživotí?

19/09/2013

Ať se nám to líbí nebo ne, smutnou realitou současného trhu otvorových výplní je obecný pokles kvality oken vynucený enormním cenovým tlakem ekonomiky v recesi. Výrazné snížení objemu prodávaných oken a dveří na českém trhu nutí výrobce k neustálému snižování výrobních nákladů.

 

Snižování výrobních nákladů a stále výhodnější prodejní ceny většina zákazníků zcela jistě vítá, ale na druhou stranu je nezbytné si uvědomit, že vše má své hranice. Každý z nás chce určitě ušetřit a nakoupit výhodněji, ale jen málokdo je vědomě rozhodnut si pořídit „levný šmejd“.

V mnoha případech se ale pak kvalita výrobků dostává pod hranici, kdy okna a dveře už nejsou schopna dlouhodobě plnit funkce, ke kterým jsou primárně určeny, tedy zabezpečit do vašeho domova dostatek světla, udržet v interieru dostatek tepla, zabránit zatékání a profukování okny a kolem oken, jakož i neumožnit rosení a plesnivění na oknech nebo v jejich blízkosti. Co je platné pořídit ta nejlevnější okna, když již od počátku v podstatě neplní svoje základní funkce kvalitní tepelné izolace a dobré těsnosti? Právě z těchto důvodů vznikl program  „zaručeně kvalitní okna“, jehož cílem je jednoznačně stanovit hranice, pod které technická úroveň a kvalita otvorových výplní nesmí klesnout, aby bylo možné ještě garantovat jejich dlouhodobou funkčnost, spolehlivost a plnění požadavků platných norem a nařízení.

Rozhodli jsme se tedy v rámci programu „zaručeně kvalitní okna“ znovu připomenout a jasně zformulovat zásady nezbytné pro dodržení dlouhodobé a spolehlivé funkce oken a dveří.  Rozeberme si tedy podrobněji 7 nezbytných zásad pro „zaručeně kvalitní okna“.

Pevná a dlouhodobě stabilní konstrukce okenního rámu a křídla

Nezbytnou podmínkou pro spolehlivou funkci kvalitních plastových oken je  vysoká rohová pevnost a tuhost plastového profilu, jakož i jeho poctivé vyztužení ocelovými profily.

Rohová pevnost plastového profilu je předurčena jeho vnitřní stavbou, tloušťkou hlavní stěny a kvalitou použitého plastu. Rozhodně doporučujeme se  vyhnout všem „zázračným" technologiím plastových oken bez vyztužení - ocelové výztužné vložky jsou zcela zásadní pro omezení průhybů a teplotní roztažnosti plastových profilů. Právě statická tuhost okenních profilů a omezení jejich tepelné roztažnosti jsou základní faktory spokojenosti s výběrem plastových oken. K čemu jsou okna s výbornou tepelnou izolací, když se časem prohnou a zkroutí tak, že jimi bude dříve či později foukat či dokonce zatékat?

K dosažení ještě vyšší úrovně  kvality plastových oken je žádoucí  vyžadovat  plastové profily s tloušťkou stěny 2,8 mm a větší (třída A) a  ocelové výztužné profily o tloušťce 2,0 mm a větší.

 

aokna_400

 

OKNA.eu

Okenní profily s dobrou tepelnou izolací a vyloučením povrchového rosení 

Základním předpokladem potřebné tepelné izolace plastových oken je kvalitní plastový profil  se stavební hloubkou  minimálně 70 mm  a alespoň pětikomorovou konstrukcí.

Stavební hloubka profilu musí být taková, aby umožnila instalaci izolačních dvojskel a trojskel s co nejlepšími tepelně izolačními  vlastnostmi . Počet izolačních komor musí vždy jít ruku v ruce se stavební hloubkou plastového profilu (mnoho úzkých komor v úzkém profilu k jeho vyšší tepelné izolaci rozhodně nepřispěje, ba spíše naopak). Pro dostatečnou tepelnou izolaci je kromě stavební hloubky a počtu komor zásadní rovněž použití plastových profilů se středovým systémem těsnění, nejlépe trojitým. Jen u takových oken se dokážete vyhnout rosení a stékání zkondenzované vody z okenních rámů a křídel.

K dosažení vyšší úrovně  kvality plastových oken doporučujeme vyžadovat plastové profily se stavební hloubkou 80 mm a větší a  se šesti a více komorami (6, 7 a 8komorové).

 

 

Více informací k článku najdete zde

 

 

www.novinky.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU