800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Vrata do průjezdu obytného domu
Konstruktér CAD CATIA V5
Jednohřídelný drtič
PET předlisky
Výroba vzdušníků
5 nejnovějších nabídek
BMW boxy
KOMBINOVANÁ VEDENÍ PRO VSTŘIKOVÁNÍ PLASTŮ
HENSOTHERM 410 KS indoor
HENSOTHERM 310 KS indoor
Protipožární nátěry HENSEL od SIMAT a.s.

Po letech volného pádu začíná české stavebnictví opět mírně růst

30/10/2014

Jeden z nejhůře ekonomickou krizí zasažených oborů by měl letos po pěti letech opět růst. Za největší problém stavebnictví označují firmy nízké ceny realizovaných zakázek, administrativní zátěž a nekvalitní legislativu. Naopak příležitosti mohou najít ve státních zakázkách a v čerpání dotací z fondů EU.

Situace ve stavebnictví se pozvolna zlepšuje. Potvrzují to data statistiků i výsledky výzkumu analytické společnosti CEEC Research, kterého se účastnilo více než 100 ředitelů projektových společností.

Klíčovým problémem jsou podle vedení projektových firem stále nízké ceny realizovaných zakázek, což potvrzuje 97 % z více než stovky dotázaných firem připravujících projekty pro následnou stavební realizaci. Ve srovnání s předchozími roky je však vidět určité zlepšení.

Druhým ze tří hlavních současných omezení projektových společností je byrokracie ze strany státu a nekvalitní legislativa. Sem patří jak legislativní požadavky ze strany státu na projektové společnosti, tak o nesystematické a často se měnící chování či rozhodování státu třeba v oblasti plánování dopravních staveb.

Kvůli chybě státních a městských úředníků se například nemůže začít stavět klíčový úsek dálnice D3 u Českých Budějovic. Zapomněli totiž vyřídit studii o vlivu stavby na životní prostředí (EIA) pro současnou variantu komunikace.  delnici-draha_341

Státní úředníci rovněž protlačili rizikovou variantu dálnice D8 mezi Velemínem a Litochovicemi nad Labem, namísto bezpečnějšího tunelu, a v kritickém místě pak loni stavbu zasypal půlkilometrový zával zeminy. Třetím klíčovým faktorem limitujícím společnosti v růstu je nedostatečná poptávka financovaná jak z veřejných, tak i soukromých zdrojů.

„Vyhlídky se v některých segmentech postupně zlepšují, například projekty pro železniční stavby, vodohospodářské stavby. Současně jsou ale segmenty, kde se na nové zakázky stále čeká, např. silniční a dálniční projekty. Některé firmy navíc musí stále řešit problémy s výrazně nevýhodnými zakázkami, které získaly v minulých letech kvůli udržení vlastních zaměstnanců, a nyní je tyto problémy dostihly a způsobují jim komplikace s cash-flow,“ uvádí ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.

Stavebnictví letos poprvé poroste

Obrat k lepšímu ukazují také hospodářské výsledky tuzemského stavebnictví za prvních sedm měsíců letošního roku.  „České stavebnictví vykáže v letošním roce první růst po předchozích pěti letech krize. Potvrzují to i souhrnné výsledky České statistického úřadu za posledních sedm měsíců ukazující na nárůst objemu stavební výroby. Celoročně sektor poroste 3 až 4 procenta,“ doplňuje Jiří Vacek.

Ne všechna data jsou však optimistická. Za červenec stavebnictví podle Českého statistického úřadu kleslo o 3,7 procenta, stavebních povolení bylo vydáno o 13,8 procenta méně. „Červencové výsledky českého stavebnictví negativně ovlivnila vysoká srovnávací základna loňského roku, kdy se intenzivně opravovala infrastruktura po povodních. Na druhou stranu letošní červenec měl o jeden pracovní den více než loňský, tedy jeden den více na práci," říká Tomáš Bašta, partner PwC ČR.

"Dobrou zprávou je růst bytové výstavby, i když jde o růst z nízké srovnávací základny po velmi slabých letech, a pozitivním signálem je i růst počtu všech vydaných stavebních povolení. Pokud si česká ekonomika udrží zatím slušné růstové tempo, mohli bychom se výraznějšího oživení stavebnictví dočkat v příštím roce,“ dodává.

Bez státu to nezvládneme, říkají stavaři

Pro dlouhodobé zlepšení situace ve stavebnictví je podle stavařů nezbytná podpora ze strany státu. Podle Jiřího Koliby, náměstka pro stavebnictví z Ministerstva průmyslu a obchodu, může vláda stavební firmy podpořit zejména snížením jejich administrativní zátěže.

„Především půjde o zjednodušení a zrychlení všech řízení, která se týkají výstavby, a to povolování staveb nebo jejich zadávání. Jako důležité vnímám také obnovení systému pobídek pro zahraniční i domácí firmy a efektivní využití fondů Evropské unie,“ říká Jiří Koliba a doplňuje: „V současné situaci považujeme za nezbytné dobudování potřebné veřejné infrastruktury zejména dopravní, snížení energetické náročnosti budov, odbourání zdlouhavého a administrativně náročného procesu přípravy a povolování staveb a rovněž důsledné posuzování technicko-ekonomické efektivnosti investic“.

 

www.businessinfo.cz

 

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU