800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Výroba dílů z čirého polykarbonátu
Spodní deska
Obrábění krytů
Mikroperforační válec na HDPE fólie
Frekvenční měnič
5 nejnovějších nabídek
Pokládka živice
Rekonstrukce a modernizace jeřábů
Jeřábové dráhy
Jednonosníkové mostové jeřáby
Stroje a linky pro zpracování technických vláken, fólií a tkanin

Podíl montovaných domů v Česku roste

14/02/2013

 

Stále více lidí se v Česku rozhoduje pro bydlení v montovaných domech na úkor klasických, z cihel stavěných domů. Jestliže montované domy tvořily před pěti lety podle údajů statistiků zhruba šest procent z nově postavených domů v Česku, v roce 2011 už to bylo téměř 11 procent.

„Za předpokladu, že se situace bude vyvíjet podobným směrem, můžeme se za pět až deset let vyrovnat Německu nebo Rakousku, kde jsou montované domy velmi oblíbené a jejich podíl tvoří 25 až 30 % z celkové výstavby rodinných domů,“ říká Pavel Herclík, obchodní ředitel společnosti Canaba, domácího výrobce masivních montovaných staveb.

Za růstem podílu montovaných staveb stojí nejen jejich rychlá výstavba, která se pohybuje mezi 2–4 měsíci, ale zejména rostoucí cena manuální práce. Té je totiž potřeba na zděné stavby mnohem více.

Zatímco ceny zděných domů šplhají vzhůru, ceny montovaných domů klesají. Podle Pavla Herclíka jde o podobný princip jako u spotřebního zboží. „V momentě, kdy velkovýrobcům rostou prodeje, mohou zvýšit objem výroby, a tedy i snižovat ceny výrobků. Výhodou montovaných domů je také fakt, že jde o stavby prefabrikované, a proto jsou mnohem přesnější a často kvalitnější než klasické zděné stavby,“ dodává Herclík.

 

dum_480_01

 

 

 

www.novinky.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU