800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Likvidace odřezků HDPE pěny
Flow pack balící stroj na RAW tyčinky 30-50
Výroba hřídele
Dřevěný materiál
Nafta 3000 l
5 nejnovějších nabídek
Sedák rovný (Podlepený) 510x420x60
Vlastní konstrukce licích zařízení
Pokládka živice
Rekonstrukce a modernizace jeřábů
Jeřábové dráhy

Podnikání v ČR? Stále za horších podmínek než v zemích třetího světa

12/11/2012

Česká republika je podle nedávno zveřejněné studie Světové banky s názvem Doing Business Report 2013, která hodnotí podmínky pro podnikání v 185zemích světa na 65. příčce. Česko si tak pohoršilo o jedno místo oproti loňsku. Celkově došlo dle studie k výraznému zhoršení podmínek pro podnikání po celém světě. Nepříliš přátelské podnikatelské prostředí či složité podmínky při založení nové firmy potvrzuje i Nová společnost s.r.o., která se na www.novaspolecnost.cz zabývá prodejem takzvaných ready-made společností.

Česká republika se umístila až na pětašedesátém místě. Postavení se za pět let změnilo minimálně. Vynikáme v registraci nemovitostí, slabou stránkou je složitost činností vedoucích k zahájení podnikání, doba a nákladnost připojení k elektrické síti. Daňový systém je stále příliš složitý.

Před Českem jsou dle studie země jako Ghana, Bělorusko, sousední Slovensko či Polsko. Přední místa uhájily země Singapur, Hongkong (nejvíce globalizované ekonomiky na světě). „Vedou díky minimálním obchodním překážkám a regulacím. Administrativa přitom umožňuje v těchto zemích firmám a podnikatelům věnovat skoro veškerý čas podnikání,“ míní Aleš Frank z Nové společnosti. Třetí příčku obhájil Nový Zéland. Elitní desítku dle nejnovější studie tvoří dále USA, Dánsko, Norsko, Velká Británie, Korea a nově i Gruzie a Austrálie. První osmička zůstala oproti loňskému roku nezměněna.

Kdyby se vyhlašoval „skokan roku“ určitě by cenu dostaly Seychely. Oproti loňskému žebříčku si polepšily o 29 pozic na celkové 74. místo. Naopak propadák roku hlásí Grenada, která spadla o celých 27 pozic na místo s číslem 100. „Výrazně si polepšilo také Polsko, a to díky reformám. Ty v zemi zjednodušily podnikání v oblastech jako zakládání firem, při platbě daní i ve věci hladšího řešení insolvenčních řízení,“ míní Frank z www.novaspolecnost.cz. Mezi další země, které si výrazně celosvětově polepšily, patří i Řecko, Arménie či Kosovo.

Do žebříčku výrazně promluvilo také zakládání ready-made firem. Ačkoli má Česko stále jedno z nejhorších podnikatelských prostředí na světě, zájem o ready-made společnosti se neustále zvyšuje. „Meziroční nárůst činil letos 8 %, došlo i k výraznému prodeji oblíbených evropských společností Societas Europaea (SE). Prodalo se jich loni o 7 % více než v předchozím roce,“ uvádí Aleš Frank z www.novaspolecnost.cz.

Celkové číslo je však ovlivněno i tím, že v České republice v minulém roce vzniklo zatím nejméně společností za posledních pět let. Podnikatelé totiž vnímají zakládání negativně kvůli časové, administrativní i finanční náročnosti. Zájem cizinců, kteří naopak volí jako sídlo firmy raději Českou republiku, roste. Podle Aleše Franka se jedná o zvýšení oproti loňskému roku zhruba o 8 %.

Dobré příležitosti i zázemí pro podnikání nabízí země Skandinávie. Ať už jde o Dánsko, Švédsko, Norsko, Finsko či Island. Stále se drží v první patnáctce států s nejlepšími podmínkami pro podnikání navzdory vysoké daňové zátěži. Pomáhá tomu fungující soudnictví, jednoduché a srozumitelné zákony, nízká korupce i provázanost státní správy s veřejností díky internetu.

V loňské studii Česká republika obsadila 64. pozici. Polepšila si tak ze 70. místa z předchozího roku. Vše díky reformám ve formě zjednodušení a snížení daňového zatížení podnikatelů. Došlo k urychlení registrací nemovitostí díky digitalizaci.

 

www.technickytydenik.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU