800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Krb
Čerpadlo
Přeprava D/Forchheim - CZ/Beharovice
Rekonstrukce silnic
Sáčky mikrotenové
5 nejnovějších nabídek
Směs drti LDPE/HDPE
Vakuově tvar. HDPE drť
Balení technických výrobků do sáčků
Pěnové výplně
Výroba plastových kufříků

Poslední výměna starých řidičských průkazů proběhne letos

07/01/2013

 

Letos proběhne poslední vlna výměn řidičských průkazů, která začala v roce 2009. Jde o průkazy vydané od 1. ledna 2001 až do 30. dubna 2004. Všichni ostatní řidiči již mají nová oprávnění velikosti kreditní karty.

Výměna staršího typu řidičských průkazů, vydaných v období od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004, je bezplatná. Pouze pokud žadatel chce výměnu provést v kratší než dvacetidenní lhůtě (do 5pracovních dnů) je stanoven poplatek 500 korun. Nové řidičské oprávnění je velké jako kreditní karta a v levém horním rohu má logo Evropské unie (viz fotografie).

Výměnu provádí obecní úřady obce s rozšířenou působností (jejich seznam najdete na www.vymentesiridicak.cz) do konce letošního roku. Od ledna 2014 řidič při případné kontrole policisty zaplatí pokutu 1500 až 2500 korun.

Pro letošní výměnu je nutné přinést staré řidičské oprávnění, fotografii průkazového formátu (barevnou nebo černobílou) a příslušnou žádost. V případě, že držitel oprávnění nehodlá řídit vozidlo, může se vzdát řidičského oprávnění. Vzdání se řidičského oprávnění musí písemně oznámit příslušnému obecnímu úřadu.

Další změnou v souvislosti s řidičskými průkazy je, že se skupinou B lze řídit skútry se zdvihovým obsahem do 125 ccm a automatickou převodovkou. [celá zpráva]

Podle tiskového mluvčího ministerstva dopravy Martina Nováka se platnost řidičského průkazu u profesionálů zkracuje z 10 let na pět (aby korespondovala s platností profesního průkazu způsobilosti řízení). „Dále posouvá věk u některých oprávnění – u C a C+E z 18 na 21 let a u D a D+E z 21 let na 24 let,“ uvedl na dotaz Novinek Martin Novák.

 

prukaz_600

 

Nový řidičský průkaz. Od ledna 2014 bude v ČR platit pouze tento typ

 

www.novinky.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU