800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Likvidace odřezků HDPE pěny
Flow pack balící stroj na RAW tyčinky 30-50
Výroba hřídele
Dřevěný materiál
Nafta 3000 l
5 nejnovějších nabídek
Sedák rovný (Podlepený) 510x420x60
Vlastní konstrukce licích zařízení
Pokládka živice
Rekonstrukce a modernizace jeřábů
Jeřábové dráhy

Řídicí systémy firmy ZAT výrazně přispěly k prodloužení životnosti JE Dukovany

09/04/2013

Po páté a naposledy odstavili minulý měsíc jaderní experti třetí blok dukovanské elektrárny pro plánované dokončení obnovy technologických řídicích systémů bloku. Jde o jednu z největších investičních akcí na JE Dukovany za posledních deset let. Nejdůležitější část, tj. vlastní řídicí systémy vyprojektovala, vyrobila, a ve spolupráci s ostatními subdodavateli a pod vedením generálního dodavatele ŠKODA JS a.s., instalovala společnost ZAT. Společnost ZAT je jedna ze čtyř firem v EU, které vyrábí a dodávají vlastní digitální řídicí systémy pro primární část jaderných elektráren.

Dnes je po několika letech projektování, realizace, zkoušek a testů dokončena na třetím bloku poslední etapa, během které byl kompletně obnoven takzvaný Nesystém. Svým rozsahem lze tento projekt srovnat s realizací první etapy, kde se prováděla obnova řídicích systémů pro řízení turbosoustrojí včetně hydraulické části, blokové a nouzové dozorny. Podle Karla Stočese, ředitele divize Automatizace, budou systémy ZAT po ukončení kompletní obnovy v roce 2016 řídit kromě neblokových provozních technologií a bezpečnostních systémů všechny ostatní zařízení pro primární a sekundární část elektrárny. Moderní řízení budou mít také turbínový ostrov, sledování vlastní spotřeby bloku, řízení polohy regulačních tyčí reaktoru i informační počítačové systémy pro blokové a nouzové dozorny atd.

Díky podobným modernizacím může společnost ČEZ žádat o prodloužení životnosti elektrárny. „Jaderná elektrárna Dukovany bude usilovat o  prodloužení licence k provozu na další desetiletí. Od jejího spuštění jsme do modernizace a zvyšování bezpečnosti investovali prakticky stejně, jako stála samotná výstavba elektrárny. Tedy téměř 27 miliard korun," potvrdil mluvčí jaderné elektrárny Dukovany Petr Spilka.

Dukovanská elektrárna pracuje na řídicích systémech ZAT již od zahájení provozu v roce 1985. Společnost ZAT dosud v rámci projektu obnovy systému řízení kontroly JE Dukovany u modulů M3 až M5 dodala a inovovala zařízení při deseti odstávkách jednotlivých bloků. Techniky ZAT čeká do roku 2016 ještě dalších šest odstávek.

 

system_445

 

 

www.technickytydenik.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU