800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Samolepící štítky potištěné a odvíječe
Fasáda
Stavební úpravy a přístavba ZŠ
Zateplení obecního úřadu a kulturního domu
Skříň
5 nejnovějších nabídek
Upevňování
LOCTITE SF 7900 CERAMIC SHIELD
LOCTITE PC 7350 pro opravy dopravníkových pásů
GTB
Stavební rozvaděč

Rok 2013 by mohl být posledním rokem krize slovenského stavebnictví

11/04/2013

Bratislava, 9. dubna 2012 – Rok 2013 podle ředitelů stavebních společností přinese další prohloubení krize slovenského stavebnictví, trh by měl klesnout o další 4,6 procenta. Na vině bude – stejně jako v Česku - zejména nedostatek velkých zakázek. Co ale naopak roste, jsou nekvalita projektové dokumentace a náklady na stavbu v důsledku následných oprav. Vyplývá to z Kvartální analýzy slovenského stavebnictví Q1/2013, kterou vypracovala analytická společnost CEEC Research a kterou dnes prezentovala na Setkání lídrů slovenského stavebnictví 2013. To se letos poprvé konalo v první den mezinárodního stavebního veletrhu CONECO a účastnilo se jej přes 400 předních představitelů sektoru.

Slovenské stavebnictví v loňském roce pokleslo o 12,5 procenta. Od svého vrcholu v roce 2008 se sektor již propadl o více než čtvrtinu svého objemu. Letos by měl trh podle ředitelů stavebních společností klesnout o necelých pět procent. „Rok 2013 by mohl být pomyslným vrcholem krize slovenského stavebnictví. Výrazný objem nově připravovaných veřejných projektů sektoru pomůže – zejména inženýrskému stavitelství, výsledky se ale naplno projeví až v příštím roce. Pozemní stavitelství své investory stále hledá,“ říká Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research. Situace na trhu je ale podle něj stejně jako v českém stavebnictví velice náročná: "Probíhá velmi tvrdý boj o zakázky. Firmy se předhánějí v co nejnižších nabídkových cenách, tlačí na subdodavatele, někdy i částečné dotují zakázky." Slovenský trh by tak měl letos klesat jen o něco méně než slovenský. Čeští stavbaři odhadovali na začátku března v obdobném průzkumu, že český trh klesne o 4,4 %.

Negativním trendem, který se již zcela jasně projevil na slovenském trhu, jsou problémy s kvalitou některých stavebních prací. Téměř polovina projektů, podle nichž má být výstavba realizována, je méně kvalitní než před krizí. Proto je také u každé čtvrté stavby třeba provádět výraznější změny projektové dokumentace přímo v průběhu výstavby. To přináší v průměru 11% růst nákladů stavby. Na českém trhu se náklady na stavbu v důsledku těchto oprav projektové dokumentace zvyšují v průměru o 10 %.

Generálním partnerem Kvartální analýzy slovenského stavebnictví Q1/2013 a Setkání lídrů slovenského stavebnictví 2013 je Považská cementáreň, zlatým partnerem společnost Weber Terranova, stříbrným partnerem společnost Terrastroj, výhradním partnerem v pojištění společnost Allianz, výhradným stavebním partnerem společnost Xella Slovensko a výhradním developer partnerem projekt Kalvín – Miesto pre zdravý život Rastislavice.

V plné verzii je Kvartální analýza slovenského stavebnictví Q1/2013 k bezplatnému stažení na internetových stránkách společnosti CEEC Research www.ceec.eu

 

Kontakt pro média:
Jitka Němečková
Communication Director
CEEC Research
E-mail: nemeckova@ceec.eu
Tel.: +420 731 193 191

Kvartální analýza slovenského stavebnictví Q1/2013 je založena na strukturovaných rozhovorech s vybraným vzorkem 100 stavebních společností. Rozhovory proběhly v březnu 2013. Kromě standardní analýzy nabízí tento výzkum rovněž detailní informace o postojích hlavních segmentů slovenského stavebnictví podle dvojrozměrné segmentace vzorku (tj. z hlediska velikosti stavebních společností, jakož i stavebního zaměření účastníků). Segmenty jsou rozděleny na velké a střední/malé společnosti. Z druhého pohledu pak na segmenty zabývající se pozemním nebo inženýrským stavitelstvím.

 

CEEC Research je analytickou společností s kompletním know how o stavebnictví v regionu CEE. Všechny studie a analýzy CEEC Research o stavebnictví jsou založeny výhradně na údajích získaných z pravidelných strukturovaných interview s klíčovými představiteli nejvýznamnějších stavebních firem na jednotlivých trzích, studie využívá přes 10 000 uživatelů. CEEC

 

Research organizuje také Setkání lídrů stavebních společností v Česku a na Slovensku, kterých se účastní generální ředitelé stavebních firem, prezidenti oborových sdružení i vrcholní představitelé veřejné správy.

 

Aktuálně kromě stavebnictví CEEC Research realizuje také analýzy na míru například v oblasti projekčních prací, energetiky nebo veřejných zakázek.

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU