800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Servis stroje PeTeWe PFS-30CNC
Otočná část
Výroba dle přílohy
Nosné rameno
Výroba připínáčků
5 nejnovějších nabídek
Sáček pro balení potravin 390×390+0+0
Sáček/pytel pro průmyslové využití
Taška
SAVA
INWORK P-S-V

Rozpoznání a vyřešení osmi nejčastějších typů opotřebení břitových destiček

24/01/2014

seco_300

Opotřebení břitové destičky a jeho negativní dopad na výrobní zařízení je podobné tomu, jako když atlet opotřebí pár kvalitních běžeckých bot. Podobně jako bota pod váhou běžce, který ji má obutou, musí břitová destička opakovaně vydržet obrovské zatížení, které způsobuje její opotřebení a poškozování. Pokud se tento problém neřeší, opotřebení bot může atletovi způsobovat bolest a opotřebení břitové destičky může vést k nepřesným procesům nebo nízké produktivitě výrobce.


Výrobci ovšem mohou použité nástroje analyzovat, čímž zajistí maximální životnost nástroje a mohou také předpovídat délku jeho využívání. Zajistí tak přesnost obráběných dílů a omezí zhoršování stavu strojního vybavení. Včasné přezkoumání břitových destiček je důležité při určení základní příčiny jejich opotřebení, stejně jako pečlivé pozorování a podávání hlášení. Pokud tyto důležité kroky nebudou podniknuty, mohou být jednotlivé typy opotřebení zaměněny.


Jako pomoc při procesu zkoumání břitových destiček je vhodné používat stereoskop s kvalitní optikou, dobrým osvětlením a alespoň 20násobným zvětšením. Výborně se uplatní při identifikaci těchto osmi běžných typů opotřebení, které přispívají k předčasnému opotřebení břitové destičky.

 

Opotřebení hřbetu
Břitová destička se poškodí z důvodu běžného opotřebení v libovolném typu materiálu. Běžné opotřebení hřbetu je tou nejlepší variantou, protože se jedná o nejlépe předvídatelnou formu poškození nástroje. Opotřebení hřbetu je rovnoměrné a dochází k němu v průběhu času s tím, jak materiál obrobku opotřebovává řeznou hranu – je to podobné jako ztupení ostří nože.


Běžné opotřebení hřbetu začíná, když se do břitové destičky zaříznou tvrdé mikroskopické částice nebo mechanicky zpevněný materiál v obrobku. Mezi příčiny takového opotřebení patří otěr při nízkých řezných rychlostech a chemické reakce při vysokých řezných rychlostech. Při identifikaci běžného opotřebení hřbetu se podél řezné hrany břitové destičky vytvoří relativně rovnoměrná stopa po opotřebení. Někdy se na řeznou hranu nalepí kov z obrobku a zvětší zdánlivou velikost stopy po opotřebení na břitové destičce.


Pro zpomalení běžného opotřebení hřbetu je důležité používat tu nejtvrdší materiálovou třídu břitové destičky, která se neodlamuje, a zároveň používat co možná nejvíc pozitivní geometrii řezné hrany, aby se snížily řezné síly a tření.


Rychlé opotřebení hřbetu ovšem na druhé straně není žádoucí, protože snižuje životnost nástroje a nepodaří se dosáhnout běžně požadovaných 15 minut v řezu. K rychlému opotřebení často dochází při obrábění abrazivních materiálů, jako jsou tvárné litiny, slitiny křemíku a hliníku, žárupevné slitiny, cementační nerezové oceli, slitiny beryllia a mědi a slitiny karbidu wolframu, stejně jako nekovové materiály, jako je laminát, epoxidové pryskyřice, vyztužené plasty a keramika.


Známky rychlého opotřebení hřbetu vypadají stejně jako běžné opotřebení. Při nápravě rychlého opotřebení hřbetu je klíčové vybírat tvrdší nebo povlakované břitové destičky odolnější proti opotřebení a zajistit řádné používání chladicí kapaliny. Snížení řezných rychlostí je také velmi efektivní, ale zároveň je kontraproduktivní, protože negativně ovlivňuje délku cyklu.

 

 

Více informací k článku najdete zde

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU