800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
TDS - Revitalizace ZŠ
Dodávka dopravního značení
Svařovací robotická buňka
Výměna střešních oken
Mytí oken
5 nejnovějších nabídek
Výroba forem
Opracování plastů
Vstřikování termoplastů
Plastové drtě a regranuláty PP,HDPE,LDPE,PC,ABS,PS,PSH
Skartace papírových dokumentů

Rychlejší způsob sušení biomasy vyvinula firma Biover díky evropským dotacím

12/05/2014

Nová sušička biomasy společnosti Biover s.r.o. z Českých Budějovic využívá mikrovlnného záření. Do vývoje a výroby prototypu nového zařízení firma investovala celkem 15,2 milionu korun, z toho polovinu obdržela formou dotace z Operačního programu Podnikání a inovace, konkrétně programu Potenciál.

Ten pomáhá podnikatelům zavádět a rozšiřovat kapacity pro realizaci výzkumných, vývojových a inovačních aktivit. „O podporu z programu Potenciál měli čeští podnikatelé stále větší zájem. Není divu. Inovace a investice do výzkumu a vývoje jsou základními stavebními kameny rozvoje každé firmy,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. „V blízké době vyhlásíme další výzvu o podávání žádostí do programu Potenciál a podporu inovací a výzkumně-vývojových aktivit můžeme podnikatelům přislíbit i v nadcházejícím období,“ dodává.

„O podporu z programu Potenciál dosud úspěšně žádalo 552 projektů, které si rozdělí 8,4 miliardy korun. Konkrétně jihočeským podnikatelům pak bylo či ještě bude vyplaceno zhruba 264 milionů korun,“ doplňuje Ondřej Votruba, pověřený řízením agentury CzechInvest.

Novou sušičku firma vyvíjela v letech 2011 až 2013 ve svém Centru výzkumu a vývoje technologií zpracování biomasy, v minulosti také podpořeném z evropských dotací. Zapojením mikrovlnného záření se proces sušení biomasy zrychlí, teplo se totiž dostane rovnou do nitra hmoty. „K celému procesu je potřeba asi desetina energie oproti klasické bubnové sušárně,“ říká Ivan Jirsa ze společnosti Biover. „Původně jsme ji vyvíjeli pro sušení biomasy k užití v energetice, lepší a širší komerční využití však může mikrovlnná sušárna mít i při sušení obilí po sklizni,“ předpokládá.

Jihočeská firma Biover se zabývá využitím biomasy při výrobě elektrické a tepelné energie, návrhem a realizací strojů na zpracování biomasy nebo výrobou biopaliv. Na proces sušení se firma připravuje od roku 2006.

 

 

www.czechinvest.org

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU