800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
TDS - Revitalizace ZŠ
Dodávka dopravního značení
Svařovací robotická buňka
Výměna střešních oken
Mytí oken
5 nejnovějších nabídek
Výroba forem
Opracování plastů
Vstřikování termoplastů
Plastové drtě a regranuláty PP,HDPE,LDPE,PC,ABS,PS,PSH
Skartace papírových dokumentů

Schody mají být bezpečné a pohodlné

03/05/2013

 

Schody v rodinném domě spojují obytnou část s klidovou zónou. Používáme je každý den, proto musí být komfortní, bezpečné, vyrobené z kvalitního materiálu, odolné, snadno udržovatelné. V interiéru jsou vždy dominantní a nepřehlédnutelné.

Při stavbě rodinného domu se můžeme rozhodnout, kam schody umístíme. Máme v podstatě dvě možnosti: buď je přiznáme a doslova vztyčíme v obytném prostoru, kde se stanou designovým prvkem, nebo je upozadíme do chodby a přilehlých prostor. V takovém případě mají být v blízkosti vstupu i obytného prostoru.

schody_400_01

Bočnicové schodiště, kde schody, bezprostředně navazují na zeď. Důležitý je vzhled, nízká hlučnost a snadná údržba.

FOTO: J. A. P.

Naopak schody, které jsou umístěné přímo v obytném prostoru, jsou pod drobnohledem, a tak dbáme na perfektní zhotovení. Stejně je důležité, aby ladily materiálem a tvarem s ostatním vybavením v místnosti.

U obou typů schodišť požadujeme nízkou hlučnost, odolnost, bezpečnost, pohodlnou chůzi a nenáročnou údržbu.

Správný výběr schodiště

Provedení schodišť včetně zábradlí se řídí danými předpisy (týká se rozměru, tvaru, bezpečnosti, statiky apod.). Schody jsou nákladná investice, proto volíme vždy jen kvalitního výrobce, který má certifikáty, je zkušený, nabízí záruky a má dobré reference.

Každý schod tvoří stupnice (nášlapná vodorovná část) a podstupnice (svislá část). Ta nemusí u některých typů schodišť být, nejčastěji dřevěných, skleněných. Takové schodiště působí lehce a subtilně.

schody1_400_02

Segmentové schodiště v hlavním obytném prostoru, které se skládá z jednotlivých dílů. Působí lehce, subtilně.

FOTO: J. A. P.

Všechny stupně schodů mají mít stejnou výšku, samotný rozměr schodu obvykle vychází z průměrné délky kroku: jako ideální se považuje 17 cm výška a 29 cm hloubka.

Minimální průchozí šířka schodiště v rodinném domě je 60 cm, madla zábradlí mají být minimálně ve výšce 90 cm nad hranou každého schodu. Možné je zábradlí plné, sloupkové, mřížové (mezery nesmí přesáhnout 120 mm). Pro děti jsou vhodná madla ve výšce 40 až 70 cm, snadno uchopitelná, bez výstupků a hran.

 

Více informací najdete zde

 

 

www.novinky.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU