800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Kompletní rekonstrukce komunikace
Tisk formulářů
Alobal svačinový 10m
Fyzická bezpečnost - PD
Nákup redukčních ventilů
5 nejnovějších nabídek
Směs drti LDPE/HDPE
Vakuově tvar. HDPE drť
Balení technických výrobků do sáčků
Pěnové výplně
Výroba plastových kufříků

Šest předsevzetí pro zahrádkáře

21/01/2013

 

Rok 2013 je tady a spolu s ním novoroční předsevzetí! Ani zahrádkářům nejsou nové cíle cizí: něco opravit, založit nebo vylepšit se na zahrádce dá vždycky! Někdo plánuje postavit skleník, jiný touží zlepšit úrodu. Nejdůležitější je, aby to zahrádce prospělo a nás těšilo. Máme tu pro vás 6 novoročních tipů.

1. Naučím se různé způsoby množení

Pozorování vzniku nového života stromku či oblíbené květiny je fascinující. Většina rostlin se množí docela snadno semeny a řízky z výhonů, které pustí kořínky po zapíchnutí do půdy nebo ve sklenici s vodou.

Snad každý zahrádkář už vyzkoušel rozdělit dospělý trs trvalky nebo odebrat dceřinou cibulku u tulipánu. Nové rostlinky mohou vzejít dokonce z části listu, kořene, hlízy. Pro každou rostlinu se hodí něco jiného a každá metoda má svá pravidla. Když to zvládneme, budeme mít zásobu rostlin vždy po ruce a zadarmo.

2. Nebudu plýtvat vodou

Podzemních zásob ubývá a voda z kohoutku je čím dál dražší. To už jsou dostatečné důvody k tomu, jak se s ní naučit šetřit. Zapamatujeme si tato čtyři pravidla:

  • Je lépe zalévat méně často, ale o to vydatněji.
  • Mulčová nastýlka omezuje vysychání půdy způsobené sluncem a větrem.
  • Vzrostlé stromy a keře už zálivku nevyžadují. Jejich síť hlubokých a jemných kořenů si vystačí pouze s vodou ze srážek.
  • Dešťovka nachytaná do sudů a podzemních nádrží vyhovuje jakýmkoli rostlinám. Je měkká, takže na listech nezanechává bělavé skvrny, navíc nás nic nestojí.

 

zahrada_400_02

Sudy na sběr dešťovky příliš místa nezaberou, jsou užitečné a současně velmi dekorativní.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

3. Přiznám lenost nebo nedostatek času

Kolikrát už jsme utrápili muškát, že připomínal jen suché roští, málem zahubili život v jezírku, protože mu pod tlustou vrstvou zelených řas chybělo světlo a kyslík, nebo rychle vymýšleli nové ingredience do pokrmu, když se nám nechtělo vyběhnout do mrazu pro růžičkovou kapustu?

Prostě si to přiznáme a do zahrady už si nikdy nepořídíme a nevysadíme nic, na co nemáme čas, o co nehodláme pečovat a co nebudeme využívat. Ušetříme peníze, stres i pocit provinilosti.

4. Budu recyklovat a renovovat

Opakované využití starých cihel, kamenů, prken, pražců anebo oprava nábytku po babičce se nám vyplatí hned dvakrát: ušetříme peníze a zahrádce vtiskneme kouzlo starých časů a osobitý styl. Na půdě, ve vetešnictví a v bazarech někdy čekají hotové poklady, stačí mít oči otevřené a zapojit představivost.

Jen tak se ze zaprášené truhly stane senzační odkládací stolek, z oprýskané čajové konvičky váza pro kopretiny a ze zrezlých mřížových vrátek originální opora pro velkokvětý plamének.

5. Zvládnu to i bez chemie

Už staří zahradníci dobře věděli, že je lepší pracovat s přírodou než proti ní. Umělá hnojiva a pesticidy ji příliš zatěžují, znečišťují spodní vodu, způsobují úhyn včel, ohrožují naše zdraví. Zapomeneme proto na herbicidy a plevel odstraníme ručně, plečkou nebo nožíkem.

Chemické postřiky nahradíme přirozenými pomocníky v boji proti škůdcům. Ptáci zlikvidují škodlivý hmyz a housenky, slunéčka zase pozřou mšice a jejich larvy, ježci s kachnami protivné slimáky.

Zelenina zůstane zdravá, když ji na záhonech pravidelně prostřídáme a vysadíme do vzdušnějších sponů.

Půdu v dobré kondici udrží chlévský nebo stájový hnůj, listovka a kompost vzniklý ze zahradního a kuchyňského odpadu.

6. Podpořím život na zahradě

Na zahrádce nejsme sami. Naši spoluobyvatelé mají na její správné fungování ohromný vliv, a proto se zaměříme na to, jak jich přilákat a udržet co nejvíc. Důležité opylovače, jako jsou včely, čmeláci, pestřenky a motýli, navnadíme jednoduchými spíše než plnými květy, bohatými na nektar, jaké má např. dobromysl, komule, rozchodníkovec nebo brutnák lékařský (Borago officinalis).

Ostatnímu užitečnému hmyzu zajistíme přístřeší v tzv. hmyzích hotýlcích. Vysadíme čistec (Stachys byzantina) s hebkými listy, ve kterých nalézají bezpečný úkryt slunéčka.

Opeřencům sestavíme menu z bohatě plodících keřů, nainstalujeme pítka a hnízdní budky. Ježci a žáby zase ocení hromadu z kamenů, klád a listí.

 

 

www.novinky.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU