800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Polystyrenové obaly
Frézovací hlavy
Nákup pytlů
Oprava vodorovného dopravního značení
Truhlář
5 nejnovějších nabídek
Tryskací materiály
Instalovali jsme u zákazníka novou unikátní komoru pro balotinování
OCELOVÉ TRUBKY A PROFILY
Kabely, vodiče, přívody
Nárazuvzdorné obálky

Slovenský vynález slibuje omezit hory plastového odpadu

19/02/2013

Svět si už léta marně láme hlavu, jak likvidovat obrovské množství plastového odpadu, který se v přírodě rozkládá až stovky let. Slovenští vědci nyní oznámili, že mají řešení na dosah: vymysleli nový obal na potraviny, který na první pohled vypadá jako plast, ale dá se rozložit v kompostu na ekologicky neškodné látky.

Za novinkou je tříletá práce výzkumné skupiny na Fakultě chemické a potravinářské technologie Slovenské technické univerzity v Bratislavě. „Kromě ekologických obalů na vajíčka se z této látky dají vyrábět různé tašky, fólie a lahve,“ vysvětluje šéf týmu Pavol Alexy.

Speciální látka je vyrobena podle týdeníku Život ze syrovátky a škrobu. „Po rozkladu nezůstávají v půdě žádné těžké kovy. Jsou to čistě uhlovodíkové produkty, které se rozkládají na biomasu,“ zdůraznil Alexy. „To neznamená, že pokud obal vyhodíme v lese, věc je zařízená. Látka se rozloží v kompostu, jinak je odolná vůči vodě, slunečnímu záření, je dlouho skladovatelná a mimořádně pevná,“ upozorňuje Alexy.

Vynález získal na nedávné světové výstavě v Tchaj-wanu zlatou medaili. „Ozývají se nám výrobci biopotravin, kteří chtějí používat ekologické obaly,“ dodal další člen týmu, Jozef Feranc.

 

odpad_600

 

 

www.novinky.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní?
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU