800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
TDS - Revitalizace ZŠ
Dodávka dopravního značení
Svařovací robotická buňka
Výměna střešních oken
Mytí oken
5 nejnovějších nabídek
Výroba forem
Opracování plastů
Vstřikování termoplastů
Plastové drtě a regranuláty PP,HDPE,LDPE,PC,ABS,PS,PSH
Skartace papírových dokumentů

Trh s bioplasty má vzrůst pětinásobně

14/01/2013

Nadprůměrně pozitivní vývoj výrobních kapacit bioplastů podle údajů European Bioplastics, zájmového zastoupení evropského průmyslu vyrábějícího bioplasty, považuje dřívější předpovědi za zastaralé. Dřívější očekávání budou v příštích letech daleko překonána. Rok 2011, čítající trh 1,2 mil. tun, bude do roku 2016 pětkrát překonán na pravděpodobných 6 mil. tun. Vyplývá to z aktuální prognózy, kterou každým rokem zveřejňuje European Bioplastic ve spolupráci s Institutem pro bioplasty Vysoké školy v Hannoveru.


Zřetelně nejsilněji roste skupina bioplastů, které nejsou biologicky odbouratelné. Především ta tzv. "drop-in" řešení, masově vyráběné plasty jako polyetylén a PET, které jsou nyní vyráběny z rostlinných zdrojů a jsou na ně budovány nové kapacity. PET na bázi bio je rozhodující. Již dnes představuje 40 % ze všech výrobních kapacit bioplastů. Tento předstih bude do roku 2016 vylepšen na dalších více než 4,6 mil. tun. To odpovídá 80 % celkové výrobní kapacity. Za bio PET následuje bio PE s 250 000 tunami, to jsou asi 4 % z celkové výrobní kapacity. Také segment biologicky odbouratelných plastů vykáže významný růst. Do roku 2016 stoupne jejich výrobní kapacita o dvě třetiny. Nejvýznamnějším nositelem růstu jsou bioplasty na bázi PLA a PHA s 298 000 t (+ 60 %), to znamená 142 000 t. Enormní růst je dán poptávkou po udržitelných řešeních v oblasti plastů. Bioplasty zaujímají v současnosti pevné místo v četných oblastech použití od obalového trhu po sektor elektroniky až k automobilové branži.


Zneklidňujícím trendem je geografické rozložení výrobních kapacit. Evropa a Severní Amerika jsou sice dále zajímavé jako centrum pro výzkum a vývoj a zůstávají důležité také jako odbytový trh. Nové výrobní kapacity jsou přednostně zřizovány v Jižní Americe a v Asii. Společnost European Bioplastic vyzývá evropské politiky, aby svůj zřetelný zájem o bioplasty převedli do konkrétních projektů. „Na úrovni EU a členských státech jsme přesvědčováni o podpoře,“ říká Andy Sweetman představitel European Bioplastics, „přesto se nedostává konkrétních projektů. Když bude Evropa chtít profitovat z růstu naší branže ve všech stupních zhodnocovacího řetězce, je nejvyšší čas nastavit přiměřené mantinely.“


Podle sdělení Evropské komise pro pro hospodářskou politiku EU jsou bio produkty klíčem k trvalému růstu a k novým pracovním místům. Lze je považovat za součást příští průmyslové revoluce.
Další informace jsou na: http://www.european-bioplastics.org

 

 

www.industry-eu.cz


Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU