800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Samolepící štítky potištěné a odvíječe
Fasáda
Stavební úpravy a přístavba ZŠ
Zateplení obecního úřadu a kulturního domu
Skříň
5 nejnovějších nabídek
Upevňování
LOCTITE SF 7900 CERAMIC SHIELD
LOCTITE PC 7350 pro opravy dopravníkových pásů
GTB
Stavební rozvaděč

Vědci z Brna vyvinuli novou unikátní kaskádovou turbínu

24/06/2013

Vědci z Vysokého učení technického v Brně vyvinuli novou unikátní kaskádovou vírovou turbínu. Lze ji využít na tocích se spádem do šesti metrů. Vírová turbína je konstrukčně jednodušší než ty běžné a lze ji nainstalovat s nižšími náklady. Výhodou je i vyšší spolehlivost. Závěry několikaměsíčního výzkumu minulý týden vědci představili novinářům. Vývoj turbíny brněnským vědcům trval dva a půl roku. „Výsledkem je stroj, který má vynikající parametry. Ve světě podobné provedení turbíny zatím nebylo realizováno," uvedl pro ČTK vedoucí týmu vědců František Pochylý.

František Pochylý před 13 lety vyvinul první vírovou turbínu, ta je ale využitelná jen na tocích se spádem do tří metrů. „Původní turbína byla zkonstruována pro říční toky, v průběhu času se vyskytly požadavky pro aplikaci na vyšší spády," řekl František Pochylý.

Podle něj je výsledkem výzkumu, který financovala společnost ČEZ, zcela nový typ turbíny. Vznikala pro lokalitu Jezerní potok v Jeseníkách. Prototyp zatím není hotový, vědci na jeho vývoji budou dále pracovat. Využití vynálezu v Česku podporuje podle vědců skutečnost, že 52 procent vodní energie se vyrábí na tocích se spádem větším než pět metrů.

„Dnes se už bavíme o pilotní instalaci," uvedl Aleš Laciok, který má v ČEZ na starosti projekty výzkumu a vývoje. Vývoj nového typu turbíny stál kolem tří milionů Kč.

 

 

turbina_491

 

www.technickytydenik.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU