800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Vrata do průjezdu obytného domu
Konstruktér CAD CATIA V5
Jednohřídelný drtič
PET předlisky
Výroba vzdušníků
5 nejnovějších nabídek
BMW boxy
KOMBINOVANÁ VEDENÍ PRO VSTŘIKOVÁNÍ PLASTŮ
HENSOTHERM 410 KS indoor
HENSOTHERM 310 KS indoor
Protipožární nátěry HENSEL od SIMAT a.s.

Vědci z Brna vyvinuli novou unikátní kaskádovou turbínu

24/06/2013

Vědci z Vysokého učení technického v Brně vyvinuli novou unikátní kaskádovou vírovou turbínu. Lze ji využít na tocích se spádem do šesti metrů. Vírová turbína je konstrukčně jednodušší než ty běžné a lze ji nainstalovat s nižšími náklady. Výhodou je i vyšší spolehlivost. Závěry několikaměsíčního výzkumu minulý týden vědci představili novinářům. Vývoj turbíny brněnským vědcům trval dva a půl roku. „Výsledkem je stroj, který má vynikající parametry. Ve světě podobné provedení turbíny zatím nebylo realizováno," uvedl pro ČTK vedoucí týmu vědců František Pochylý.

František Pochylý před 13 lety vyvinul první vírovou turbínu, ta je ale využitelná jen na tocích se spádem do tří metrů. „Původní turbína byla zkonstruována pro říční toky, v průběhu času se vyskytly požadavky pro aplikaci na vyšší spády," řekl František Pochylý.

Podle něj je výsledkem výzkumu, který financovala společnost ČEZ, zcela nový typ turbíny. Vznikala pro lokalitu Jezerní potok v Jeseníkách. Prototyp zatím není hotový, vědci na jeho vývoji budou dále pracovat. Využití vynálezu v Česku podporuje podle vědců skutečnost, že 52 procent vodní energie se vyrábí na tocích se spádem větším než pět metrů.

„Dnes se už bavíme o pilotní instalaci," uvedl Aleš Laciok, který má v ČEZ na starosti projekty výzkumu a vývoje. Vývoj nového typu turbíny stál kolem tří milionů Kč.

 

 

turbina_491

 

www.technickytydenik.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU