800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Náhradní díly na vrtačku PK 203
Traktor
Materiál z betonu
Vrata
Dříví
5 nejnovějších nabídek
Pásová pila MEBAeco 335
Svařovcí zdroje NEOMIG - kompaktní
PLAZMOVÁ TECHNOLOGIE - Kjellberg
Ocelová lana
Evidence – Kontrola – Revize

Vodní elektrárny ČEZ, a. s. v roce 2012 pokryly spotřebu energie 520 tisíc domácností

24/01/2013

 

Vodní elektrárny ČEZ, a. s., dodaly v roce 2012 více než 1,8 miliardy kWh elektřiny a pokryly tak spotřebu 520 tisíc domácností. Startem historicky největší rekonstrukce vodní elektrárny Lipno zároveň pokračoval průběžný projekt modernizace a ekologizace stávajících vodních zdrojů, který výhledově umožní ve stávajících lokalitách vyrobit dalších více než 60 milionů kWh elektřiny ročně. Celkem 1,81 miliardy kWh elektřiny dodaly v roce 2012 vodní elektrárny provozované v rámci společnosti ČEZ, a. s., v České republice. Ve srovnání s rokem 2011 jde o 11,2 % nárůst. „Objem výroby znamená pokrytí spotřeby více než půl milionu domácností po celé České republice. Po mírném poklesu v roce 2011 umožnily loni příznivé klimatické podmínky a vyšší produkce modernizovaných elektráren přiblížit se rekordní úrovni výroby z roku 2010,“ řekl Zdeněk Saturka, ředitel Vodních elektráren ČEZ, a. s.

Hitparádě jednotlivých vodních elektráren ČEZ, a. s., dominují tradiční velké zdroje: přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně (řeka Divoká Desná; dodáno 420,3 milionů kWh) a Dalešice (Jihlava; 300,5 milionů kWh) a vodní elektrárny Orlík (Vltava; 349,2 milionů kWh) a Slapy (Vltava; 288,2 milionů kWh). Nejsilnějšími měsíci roku 2012 byly z hlediska dodávky ve vodních elektrárnách ČEZ, a. s., březen (dodáno 221,2 milionu kWh), leden (219,3 milionu kWh), únor (193,3 milionu kWh) a prosinec (177,1 milionu kWh).

„Vedle produkce ekologické energie přispívají velké vodní elektrárny významně ke stabilizaci energetické soustavy. Díky jejich velké pružnosti jsou nenahraditelným zdrojem podpůrných služeb, bez kterých by se energetická soustava ČR neobešla,“ dodává k funkci vodních elektráren Zdeněk Saturka. Na výrobu 1 000 kWh je v klasických zdrojích zapotřebí přibližně 900 kg uhlí. Vodní elektrárny ČEZ, a. s., tak loni pomohly ušetřit více než 1,6 milionu tun uhlí. Zvyšování výroby ve stávajících elektrárnách je současně vhodnou alternativou k výstavbě nových zdrojů ekologické elektřiny.

Také rok 2012 byl ve znamení kontinuálního projektu modernizace a ekologizace Vodních elektráren ČEZ, a. s. Koncem roku odstartovala historicky nejrozsáhlejší rekonstrukce elektrárny Lipno I, kde během dvanácti měsíců dojde ke kompletní výměně jednoho ze soustrojí. Výsledkem by mělo být navýšení účinnosti elektrárny Lipno o cca 5 % a roční růst výroby o 4 miliony kWh.

V uplynulých letech zmodernizovaná soustrojí a nové technologie zajišťují lepší zpracování hydropotenciálu na elektrárnách v Dalešicích, Kamýku, Mohelnu, Slapech, Štěchovicích nebo Vraném nad Vltavou. „Již nyní se tak na objemu produkce výrazně projevují pozitivní efekty vyplývající z těchto modernizací. V roce v roce 2022 počítáme s přírůstkem produkce o více než 60 milionů kWh ročně,“ připomněl Zdeněk Saturka. To bude znamenat elektřinu pro dalších 17 tisíc domácností a snížení emisí CO2 zhruba o 60 tisíc tun.

 

elektr_292

 

 

www.technickytydenik.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU