800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Výroba dílů z čirého polykarbonátu
Spodní deska
Obrábění krytů
Mikroperforační válec na HDPE fólie
Frekvenční měnič
5 nejnovějších nabídek
Pokládka živice
Rekonstrukce a modernizace jeřábů
Jeřábové dráhy
Jednonosníkové mostové jeřáby
Stroje a linky pro zpracování technických vláken, fólií a tkanin

Výměnou oken vyřešíme únik tepla

21/05/2013

Nová kvalitní okna vyřeší hned několik problémů naráz. Zamezí úniku tepla, zlepší vnitřní klima v interiéru a změní vzhled celého domu. Ať už jde o dřevěná eurookna, okna plastová, hliníková nebo jejich kombinace.

Nabídka oken a jejich rámů na trhu je široká a možná laika někdy i mate. Proto si nejdřív zjistíme dva údaje: zajímáme se o tepelnou prostupnost celého okna (hodnota Uw, která má být co nejnižší), a za druhé neprůzvučnost (Rw), která vyjadřuje hlukový útlum celého okna.

Zamyslíme se i nad zasklením dvojsklem nebo trojsklem (údaje o prostupu skla mají mít opět co nejmenší hodnoty). Na základě informací vyhodnotíme nejlepší alternativu právě pro náš dům.

Příklad: Jestliže máme např. okna situovaná na rušnou ulici, volíme trojskla s hlukovým útlumem 32 dB, okna na jižní stranu, kde svítí celý den slunce, mohou mít dvojskla s hlukovým útlumem 36 dB. Jestli půjde o plast, dřevo, hliník nebo kombinaci dřeva s hliníkem nebo plastem, záleží už na našem vkusu a vnitřním pocitu.

Dřevěná eurookna

Plastová a dřevěná okna izolují podobně, zde rozdíl není. Odlišná je paropropustnost rámů. Plastové profily lze považovat za nepropustné, dřevo je samozřejmě porézní, prodyšné, dýchá. A to je dobrá vlastnost, protože zamezuje zvýšené vlhkosti, vzniku plísní, okna jsou i tvarově stálejší. Jistou nevýhodou je náročnější údržba dřeva, ale zase máme možnost různých povrchových úprav: průhledné lazury, barvy ze vzorníku RAL.

okno_400_05

Dřevěná eurookna mají rámy, které dýchají, jsou propustné a netvoří se na nich vodní páry. Trendem jsou dřeviny s povrchovou úpravou, která přizná krásnou kresbu dřeva.

FOTO: TP Eurookna

Dřevěná eurookna jsou také vhodnější k použití trojskel, protože jde o skla těžká, která mohou u lehkých křídel způsobit prověšení, následně drhnutí při zavírání. Dřevěné okno oproti plastovému má i vyšší požární odolnost, důležité je i ekologické hledisko, pocit přírody u nás doma.

Příznivá informace: výměna dřevěných eurooken spolu se zateplením fasády bez vytvoření tepelných mostů přinese tepelnou úsporu 20–25 %.

O dřevěná okna se musíme starat, vhodná doba je právě na jaře a v létě. Minimálně 1x ročně očistíme okenní rámy a křídla mýdlovým neutrálním prostředkem a po zaschnutí naneseme ošetřovací prostředek. Když objevíme prasklinky ve struktuře barvy, poškozené místo lehce přebrousíme a přetřeme opravným lakem. Okna také seřídíme: kování má chodit lehce, tiše, bez větší námahy.

Zvuky při otevírání oken věští nečistoty (zapadnutý kousek omítky), proto vezmeme vysavač a celý obvod kování vysajeme, promažeme. Zaměříme se i na okenní těsnění: musí přiléhat, být rovné. Skla, kromě mytí, údržbu nepotřebují. Jen zkontrolujeme, zda silikon po obvodu přiléhá, nejsou v něm vzduchové bubliny (pomůže odborník, přesilikonuje).

Plastové okno

Kvalitní plast na okna zákazník okem těžko pozná. Protože dodavatelů plastových oken je mnoho, zajímáme se o konkrétního výrobce a také dodavatele profilů. I u plastových oken je podstatný tzv. součinitel tepelného prostupu celého okna (Uw), počet komor není zase tak důležitý.

okno1_450

Plastový okenní profil Eforte má skvělé hodnoty tepelné prostupnosti rámem. Systém umožňuje zabudování skla v okenních křídlech do hloubky 20 mm, čímž je zaručena optimální povrchová teplota v oblasti zasklívací lišty.

FOTO: Inoutic

Dobré plastové okno určují čtyři důležité části: plastový profil, výztuha, kování a zasklení. Například bonusem je plastové okno, které má v okenním rámu speciální termoizolační vložku (oproti oknům, jež mají pouze železo sloužící pro vyztužení profilu).

 

Více informací najdete zde

 

www.novinky.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU