800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Likvidace odřezků HDPE pěny
Flow pack balící stroj na RAW tyčinky 30-50
Výroba hřídele
Dřevěný materiál
Nafta 3000 l
5 nejnovějších nabídek
Sedák rovný (Podlepený) 510x420x60
Vlastní konstrukce licích zařízení
Pokládka živice
Rekonstrukce a modernizace jeřábů
Jeřábové dráhy

Vývoj nástrojů pro frézování

26/11/2013

 

seco_300

Brno, listopad 2013 - Nedávno vyvinuté nástroje pro frézování zajišťují provozní flexibilitu, která je nutná pro obrábění stále složitějších součástí.


Výrobci přicházejí s produkty nabízejícími větší funkčnost a efektivitu a to znamená, že součásti těchto produktů jsou stále složitější a náročnější na výrobu. Tyto díly nejenže se vyznačují složitými tvary a nižšími tolerancemi, ale velmi často se vyrábějí z vysoce výkonných materiálů, které zaručují pevnost a spolehlivost, jsou však obtížně obrobitelné.

 

frez_226

 

Vývoj nástrojů
Výrobci nástrojů neustále vyvíjejí nové nástroje navržené tak, aby umožňovaly maximální účinnost obrábění. Jedním z příkladů tohoto úsilí je pokrok v technologii frézování. Monolitní karbidové frézy tradičně zajišťují vysoký úběr materiálu a vynikající přesnost. Nicméně kvůli tomu, že tyto frézy jsou vyrobeny z jednoho kusu, je nutné je po opotřebení přebrousit. Výměna nástrojů pro přebroušení přerušuje produkci a představuje časové i finanční ztráty. Použití přebroušené frézy vyžaduje změnu parametrů NC programu a v důsledku vyrobení odlišného tvaru dílu může být nutné zvolit jinou frézu s vhodnější geometrií zubů.

Jako cenově úspornou alternativu k monolitním frézám vyvinuli výrobci nástrojů frézy s výměnnými břitovými destičkami. Když se řezné hrany opotřebí, břitové destičky se
jednoduše vymění nebo otočí. Opotřebené břitové destičky lze rychle nahradit, přičemž těleso nástroje zůstává ve stroji, a do jednoho tělesa nástroje lze umístit různé geometrie břitových destiček pro vytváření různých tvarů.


Negativní x pozitivní
Vývojem prošly i geometrie výměnných břitových destiček. Mnoho výměnných břitových destiček má řezné hrany na horní i spodní straně. Díky otočení takové oboustranné břitové destičky po výměně se zdvojnásobí počet dostupných řezných hran. Nicméně provedení oboustranných břitových destiček nemá za řeznou hranou prostor pro úhel hřbetu, a proto neumožňuje používat nástroje v pozitivním úhlu čela.


U nástroje s pozitivním úhlem čela je těleso břitové destičky odkloněno od řezné hrany, a díky tomu může hrana obrobit materiál obrobku. Na druhou stranu u nástroje s negativním úhlem čela je těleso břitové destičky nakloněno směrem k obrobku a nástroj v podstatě tlačí obráběný materiál. S ohledem na provedení musí být řezná hrana oboustranné břitové destičky v negativním úhlu náběhu k obrobku.

 

 

Více informací k článku najete zde

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU