banner
5 nejnovějších poptávek
Servis VZT a klimatizací MPO
Rekonstrukce zpevněných ploch
Oprava vnitřních povrchů
Nákup vodoinstalačního a topenářského materiálu
Sanace podlahy a stropní konstrukce
5 nejnovějších nabídek
Poptávka - Poptávám klimatizaci
Nábytek, židle, vybavení interiéru do 10ti dní
Použité oktabíny k prodeji
Plastové přepravní boxy
Kukla svářečská plast černá 90x110 mm

Výživa pro optimální kondici a výkon

19/07/2013

Výživa má velký vliv na výkon, což je při sportu zásadní. Proto bychom neměli výživu organismu podceňovat, ať se věnujeme sportu závodně nebo jen rekreačně.

 

Sportovní výživa se zaměřuje na čtyři důležité fáze:

1 - Zásobení těla pohonnými látkami před cvičením,

2 - Doplnění těchto látek po cvičení,

3 - Obnovení svalové hmoty,

4 - Regenerace svalové hmoty.

 

1 - Zásobení těla pohonnými látkami před cvičením

V této fázi se musíme zaměřit především na doplnění karbohydrátů. Ty spotřebovává tělo při jakékoliv činnosti. Představují energii pro svalovou práci. Tělo je přetváří a ukládá do svalů v podobě tzv. svalového glykogenu, který nám dodává dostatek energie během sportovního výkonu. Kde vzít správné karbohydráty, čtěte níže.

 

2 - Doplnění pohonných látek po cvičení

V období ihned po fyzické aktivitě svaly potřebují doplnit svou zásobárnu pohonných látek. V tuto dobu jsou svaly nejvíce vnímavé a máme nejlepší příležitost k doplnění zásob. Dopřejme si např. ovoce (banán, jablko), džus a doplníme rovněž tekutiny.

 

3 - Obnovení svalové hmoty

Po ukončení fyzické aktivity dochází k poškození svalů a je nutné asi hodinu a půl až dvě hodiny po cvičení doplnit do svalů také kvalitní protein. V tuto dobu je výhodné konzumovat potraviny bohaté na protein. Čím namáhavější je cvičení, tím větší je poškození svalů. Vysoce kvalitní protein (bílkovina) podporuje přirozenou obnovu svalových buněk. Konzumace potřebného množství proteinu pouze ze živočišných zdrojů však znamená riziko příliš vysoké konzumace nasycených tuků a cholesterolu. Zdroje kvalitního proteinu (bílkovin) čtěte níže.

 

4 - Regenerace svalové hmoty.

Poslední fází je období regenerace svalů, ke které dochází během 48 hodin po cvičení. Můžeme ho pociťovat jako únavu a namožení svalů. Při sportu dochází v organismu ke dvěma negativním vlivům. Jednak dýcháme více kyslíku, v těle se vytváří více volných radikálů, což způsobuje předčasné stárnutí a poškození buněk. Za druhé při spalování karbohydrátů se vytváří ve svalech jako odpadní látka kyselina mléčná, která právě způsobuje namožení a bolest svalů. V obou případech potřebujeme antioxidanty, které neutralizují volné radikály a pomáhají rychleji odstranit ze svalů kyselinu mléčnou. Tím se u sportovců snižuje čas potřebný k regeneraci. Sportovci pociťují menší bolest a svalovou únavu nebo ztuhlost.

 

Kde vzít kvalitní karbohydráty?

Karbohydráty znamenají pro organismus zdroj pohonných látek. Správné karbohydráty - celozrnný chléb, obiloviny, těstoviny celozrnné, brambory, luštěniny, ovoce a zelenina - jsou bohaté na živiny, snadno vstřebatelné a přeměnitelné na pohonné látky. Vláknina v těchto potravinách rovněž napomáhá pomalému uvolnění cukrů, čímž zajišťuje dlouhotrvající energii. Naproti tomu známe rafinované nesprávné karbohydráty - bílý chléb, těstoviny, bílá rýže, sušenky, křupky, koláče a sladkosti - vzbuzující okamžitý pocit energie, který však velmi rychle opadá. Uvedené potraviny připravíme velice snadno a rychle a jsou navíc velmi chutné. Není proto žádným překvapením. že tvoří většinu moderní stravy. Bohužel, nesprávné karbohydráty - cukry a škroby - jsou důvodem, proč tolik lidí trpí obezitou. Mnoho z těchto potravin se v organismu velmi rychle přeměňuje na cukry a pokud je nespotřebujeme ihned jako okamžitou pohonnou látku, jsou uskladněny v organismu v podobě tuku. Ujistěte se, že jste před cvičením doplnili organismu zásoby pohonných látek ze skupiny správných karbohydrátů. Zdrojem správných karbohydrátů je také čerstvá zelenina, která obsahuje současně i pro organismus nezbytnou vlákninu i antioxidanty.

 

Zdroje kvalitního proteinu.

Protein je životně důležitou součástí naší stravy. Organismus každou vteřinu vyměňuje přibližně pět miliónů buněk, což je přirozený proces jeho činnosti a dýchání. Při cvičení dostávají svalové buňky doslova na frak a daleko více jich také odumírá. V procesu obnovy buněk a udržení svalové hmoty hraje protein klíčovou úlohu. Proto je důležité obohatit každodenní jídelníček o vysoce kvalitní protein, zejména po náročné namáhavé aktivitě.

Není však nezbytné dodávat ho organismu v podobě steaků, sýra, vajec nebo smetany. Podobný nevyvážený přístup znamená nadměrné množství kalorií z tuku, cholesterol a negativní vliv na zažívací a vylučovací ústrojí. Bezpečnějším způsobem je vysoce kvalitní alternativní zdroj, který znamená dostatek proteinu pro organismus a uspokojení vaší chutě zároveň: libové maso (krůtí, kuřecí, telecí) nebo ryba, sojové maso, tofu nebo vysoce kvalitní proteinové doplňky (kvalita proteinu se určuje bodovou hodnotou aminokyselin, nejvyšší možný počet je 100 bodů).

Antioxidanty.

Dostatek antioxidantů ve stravě můžeme zajistit konzumací většího množství barevných čerstvých potravin - ovoce, zeleniny a salátů - a zařazením antioxidačního doplňku do každodenního jídelníčku. Dosáhneme tím urychlení regenerace a zmírnění bolesti, ztuhlosti a únavy po cvičení.

 

Správné tuky

jsou pro optimální kondici organismu velmi důležité. Omezení konzumace veškerých tuků není vhodné. Doporučujeme však omezit konzumaci nesprávných tuků. Správné tuky podporují naši dobrou kondici, podporují pružnost kloubů a cév, také činnost nervového systému a mozku a jsou nezbytné pro kardiovaskulární systém. Zkuste zařadit do jídelníčku mořské ryby jako například makrely, sardinky, losos a herink, také tmavě zelenou listovou zeleninu a semena. Zaměřte se proto na správné tuky a vyhýbejte se zpracovaným tukům. V moderní stravě často chybí zejména jeden druh nezbytných omega 3 kyselin, které můžeme získat z mořských ryb. Pokud nekonzumujete tyto ryby třikrát až čtyřikrát týdně, doporučujeme zařadit do každodenního režimu kvalitní doplněk s obsahem rybího tuku.

Pitný režim – ujistěte se, že zásobujete organismus dostatečným množstvím vody (cca 0,4 litru na 10 kg váhy, při sportu samozřejmě více, abychom nahradili ztráty vzniklé pocením). Voda se přímo účastní látkové výměny v těle, čistí tělo, aby se dostaly toxické látky z těla ven. Co pít? Nejlépe vodu, neslazený čaj, minerálky bez příchutě. Příliš kalorické jsou: džus, cola, fanta a mošty – ujistěte se, že kalorie také vydáte. Zároveň se snažte omezit pití bublinatých nápojů (bublinky = CO2= toxická látka, které se tělo

V případě Vašeho zájmu o podrobnější individuální konzultaci na téma správného vyživování nebo výběru výživových doplňků mne kontaktujte.

 

Radim Svoboda - Centrum redukce váhy

Moravská 22

796 01, Prostějov

 

+420 775 364 785

radarsvoboda@obemail.com

www.regulacevahy.info

 

http://firmy.industry-eu.cz/radim-svoboda-centrum-redukce-vahy

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU