800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Poptávka gastroservisu
Slévárenské bedny
Rekonstrukce kulturního domu
Přeprava D/Pfarrkirchen - CZ/Olomouc
Stavební úpravy haly a administrativní budovy
5 nejnovějších nabídek
Prodej brambor konzumních odrůd Adéla a Terka žluté, dále Bela a Redana červené
Pokládka zámkové dlažby
Opracování / čištění / finální úprava a balení polotovarů z výroby - volná kapacita
Nabízíme volné kapacity - balení / pytlování – např. pelety, uhlí na gril….
Prášková lakovna

Zájem o dotační programy MŽP ČR

16/09/2013

 

Program Nová zelená úsporám 2013, jenž byl vyhlášen letos na jaře, nabízí ve své I. fázi 1 mld. Kč. „Současná výzva Nové zelené úsporám 2013 je určena na rekonstrukce rodinných domů. Lidem přináší dvojí efekt. Jedná se o okamžitou dotaci, která může představovat až stovky tisíc korun na rekonstruovaný rodinný dům. Od okamžiku zateplení pak samozřejmě majitelé domu šetří své peněženky při placení faktur za vytápění," uvedl ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský. Jeho resort už obdržel na 5 000 žádostí za téměř 470 mil. Kč.

Citovaná 1 mld. Kč, která je v programu nyní, pochází z národních zdrojů. Podle ministra T. Podivínského další peníze přibudou z prodeje emisních povolenek: „Zde jsme očekávali výnos 800 milionů pro program Nová zelená úsporám do konce letošního roku. Současné propočty hovoří o částce ještě o 100 milionů vyšší. V jednání je pak převod 3 mld. Kč z národních zdrojů."

Dalším úspěšným dotačním titulem Ministerstva životního prostředí jsou tzv. kotlíkové dotace. Jejich pilotní program byl spuštěn v Moravskoslezském kraji. Zde bylo již investováno do výměny kotlů celkem 100 mil. Kč. To představuje celkem 2 333 žádostí o dotaci.

„V Moravskoslezském kraji lidé používají celkem 55 tisíc kotlů. Výměna neekologických výrazně zlepší kvalitu ovzduší v Ostravě, Třinci, Karviné a dalších místech regionu. I proto jsme se s krajem dohodli na další výzvě, jež nabízí lidem celkem 60 mil. Kč na výměnu kotlů. Průměrná žádost je za 40 tisíc korun. Zatím lidé od začátku července podali 540 žádostí za téměř 26 mil. Kč," konstatoval ministr T. Podivínský.

Dalšími kraji, které byly schopné splnit podmínky pro vyhlášení programu, tedy především zajistit polovinu celkové alokace, jsou Ústecký a Středočeský. „Program kotlíkových dotací je úspěšný, o čemž svědčí velký zájem občanů. MŽP ČR je připraveno nabídnout krajům, kde se dotace osvědčily, další spolupráci, pokud o ni budou stát. Komunikace probíhá s Královéhradeckým krajem, informace o možnostech spolupráce zjišťovali také představitelé Jihočeského kraje. Naopak Jihomoravský kraj vzhledem ke stavu ovzduší v regionu o vyhlášení programu aktuálně neuvažuje."

MŽP ČR vyhlásilo rovněž výzvu v rámci kotlíkových dotací pro občany, jejichž kotel byl poničen během letošních povodní. Celou dotaci poskytuje ministerstvo pouze ze svých zdrojů, bez spoluúčasti krajů. Navíc žadatelům dává 20pocentní bonus ke stávající výši podpory. Maximální dotace tedy představuje 72 000 Kč na kotel na tuhá paliva emisní třídy 4, nebo vyšší s automatickým dávkováním paliva.

„V této výzvě jsme přijali 576 žádostí za téměř 27 milionů korun. Program měl být původně ukončen k poslednímu srpnu. Lidé, které ničivá povodeň během června zasáhla, ale stále opravují své domy a jejich vybavení. Proto jsem prodloužil výzvu na podávání žádostí o povodňové kotlíkové dotace do konce října. Lidé, kteří podporu nutně potřebují, o ni nepřijdou. Pokud se alokace peněz vyčerpá a zájem občanů o dotace bude trvat, přidáme další finanční prostředky a prodloužíme lhůtu na podávání žádostí o naše dotace," slíbil ministr T. Podivínský.

 

apeleta_292

 

 

www.technickytydenik.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU