800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Poptáváme materiál 19 452
Servis - řetězové kladkostroje
Výroba dílů dle přílohy
Měřící hřídel
Aplikace na propojení iPhone s PC s OS Windows
5 nejnovějších nabídek
BRUSKA DVOUKOTOUČOVÁ BSL 500
Opracování / čištění / finální úprava a balení polotovarů z výroby - volná kapacita
Nabízíme volné kapacity - balení / pytlování – např. pelety, uhlí na gril….
Nosič kontejnerů DAF LF
Truhlářská výroba

Zkuste netradiční tvary obkladů

10/12/2013

89469_249_01

82986_300_03Zkuste netradiční tvary obkladů


Netradičně tvarovaná dlažba je fenoménem moderního interiéru. Dobám, kdy různorodost obkladových materiálů končila u strohých geometrických tvarů, dávno odzvonilo. Díky unikátní technologii řezání vodním paprskem můžete s chutí popustit uzdu své fantazii. Díky této metodě lze totiž vytvořit prakticky jakýkoliv tvar. Navíc nejsou zapotřebí žádné šablony. Počítač vyřeže žádané tvary v dokonalé kvalitě, bez zbytečných ztrát a s minimálním prořezem materiálu. Stačí předložit grafický návrh.  


Petr Kallus z ostravské firmy TALPA-RPF má s vodním paprskem dvacetileté zkušenosti. K tomu uvádí: Technologie řezání vodním paprskem je technologie pro dělení materiálu, která se začala poprvé využívat v 50. letech minulého století v USA, nejprve však pouze na řezání dřeva. Následně se tato technologie zdokonalovala a cca od 70. let, kdy se začalo používat řezání vodním paprskem s přidáním abraziva, lze touto technologií řezat téměř všechny materiály. A současné technologie už jsou propojeny s počítači. Řez je čistý, přesný a tvary řezaného materiálu ve špičkové kvalitě.“

A jak to funguje v praxi?

Všechno probíhá na počítačem řízeném pracovním stole, kde řezací hlava s vysokotlakou tryskou dokáže vyřezat jakékoliv tvary, a to až do průměru tří metrů.

To je vskutku velký pokrok oproti klasickému řezání, kdy je možno řezat pouze rovné řezy, případně i ve srovnání s různými pokusy o tvarové řezání, kde je ale většinou odpad řezaného materiálu mnohem větší než skutečný výsledek. U této metody navíc nejsou nutné žádné šablony. Vodní paprsek vyřeže příslušné tvary v absolutní kvalitě i množství, beze ztrát a s minimálním prořezem materiálu.

„Jediné, co potřebujete, je grafický návrh, který si samozřejmě můžete navrhnout sami nebo vám jej, podle vašich požadavků, pomohou zpracovat grafici. Naši programátoři pak již jen vytvoří řezný program a samotné řezání může začít.“

Jak je to s odolnými materiály?

priprava keramiky pro rezani

 

Řezání čistě vodním paprskem lze využít pro nepříliš tvrdé materiály, jako jsou různé pěnové materiály, izolační materiály a podobně. U tvrdých a odolných materiálů se pak používá již zmíněné abrazivo. Tzn., že do vysokotlakého vodního paprsku je ve směšovací komůrce přidáván abrazivní materiál, např. granát nebo olivín, podle toho, který materiál je řezán, protože každé abrazivo má jiné řezné účinky v různých materiálech.

„Právě řezáním vodním paprskem s přidáním abraziva už je možné řezat a takové materiály jako například mramor, žulu, pískovec, sklo, dlažbu či obklady a dále celou řadu kovových materiálů.“

Poslední novinkou je takzvané 3D řezání

3D řezání umožňuje řezací hlavě řezat až pod úhlem 45 stupňů a toho lze velmi dobře využít např. při srážení hran keramických obkladů. Touto metodou jsou vytvářeny naprosto čisté hrany, bez nutnosti používat různé přechodové lišty.

 

vodni paprsek

 

Vodní paprsek dokáže spolehlivě řezat také skleněné tabule či lepené bezpečnostní sklo, jediný materiál, který nelze touto metodou řezat, je tvrzené sklo, které se při průrazu vodním paprskem tříští, podobně jako čelní sklo automobilu při nárazu kamínku.

Lze tedy říct, že vodním paprskem je možno bez problémů vytvářet ornamenty, mozaiky a další zajímavé tvary prakticky ze všech stavebních materiálů. Tzn., že pokud budete chtít vyřezat z keramiky např. logo firmy nebo nějaký nápis, není to žádný problém.“

Řezání vodním paprskem je navíc maximálně šetrné k životnímu prostředí

Při řezném procesu totiž nevzniká žádný polétavý prach, neboť řez je prováděn vodním paprskem, ale ani žádný odpad, otřepy či ekologicky nevhodné zplodiny. Jedná se totiž o takzvaný studený řez, kdy se materiál neodpařuje do ovzduší. Spotřeba vody je malá a po usazení v sedimentační nádrži je naprosto nezávadná.

Abrazivní materiály, již zmíněný granát nebo olivín, jsou také přírodní materiály, které se dají recyklovat a použít znovu pro řezání, popř. pro jiné účely.

Proto není divu, že se tato čistá technologie stále více prosazuje nejen ve stavebnictví, ale také ve strojírenství a dalších oborech.   

 

sestavena modra mozaikamozaika v predsini detaildetail rezane keramikydetai rezane hrany

 

Více informací na www.talparpf.cz

http://firmy.industry-eu.cz/talpa-rpf-sro-rezani-vodnim-paprskem-ostrava

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU