banner
5 latest demands
Poptávka - Pokrývačské a klempířské práce na střeše domu
Poptávka - Mám zájem o zednické a malířské práce v místnosti
Poptávka - Mám zájem o jádrové omítky do domu, omítkářské a zednické práce v RD
Poptávka - Poptávám malířské práce v chodbě, obýváku, kuchyni a dalších prostorech
Poptávka - Základová deska na klíč
5 latest offers
Soustruh S50 CNC (ZPS Zlín) GO mechanické části ukončena 9/22
VOLNÁ KAPACITA ! NA VÝROBU VSTŘIKOVACÍCH FOREM
VOLNÁ KAPACITA na kompletační, montážní a balící práce!!! Náhradní plnění
VOLNÁ KAPACITA na horizontální vyvrtávačce W100 a na svařovaní!!!
VOLNÁ KAPACITA !!!! - tryskání, pískování, lakování.

Čištění pod parou

13/01/2017

Ne, nebudeme tu nabádat zaměstnance úklidových firem, aby prováděli svou práci i s několika promile alkoholu v krvi. Řeč bude o čištění za pomoci velmi horké páry. Ta dokáže divy – a třeba při čištění a dezinfekci povrchů v profesionálních kuchyňských provozech je dnes už zcela neodmyslitelným pomocníkem.

Za pomoci velmi horké páry lze totiž snadno zbavovat povrchy mastnoty a nebezpečných bakterií. Pára odstraňuje zašlé a „zažrané“ nečistoty, zabíjí roztoče, má prokázané dezinfekční účinky. Je proto ideální k sanitaci povrchů v gastronomických provozech. Díky množství spár zanesených mastnou špínou je využití paročističe v gastronomii ideální. Teplota tuk rozpustí a tlak páry odstraní vzniklou emulzi pryč. Jak potvrzují i výrobci, právě tato oblast patří ke vcelku stabilním „cílovkám“.Další typické oblasti pro profesionální využití parních čističů jsou v hotelnictví a wellness.

Široká škála využití
Parní čističe ale nalézají využití nejen při sanitaci povrchů v gastronomických a potravinářských provozech. Čisticí schopnosti proudu horké páry se dají zužitkovat v mnoha oblastech profesionálního úklidu. Využívají se i v nemocnicích a nákupních centrech,  k čištění automobilů, nebo na odstraňování žvýkaček. Najdou využití v obecném úklidu – čištění podlah, obkladů, koberců, oken, zařízení kuchyní, koupelen či WC, při čištění detailů, spár a škvír, při dezinfekci a odstraňování plísní, mastnoty a zašlé špíny, při čištění strojů, průmyslových baterií, vzduchotechniky nebo při čištění fasád a kamene.
A zdomácněly i v domácnostech. V nabídkách úklidových firem, které se na využití této technologie zaměřují, lze najít kromě čištění sporáků či digestoří také čištění oken včetně rámů a žaluzií, sociálních zařízení, topných panelů či dlažeb a obkladů, je možné je využít i jako doplněk k suchému čištění koberců. Paročistič lze využít i jako “odfukovač“ prachu, například z polic, kde je vystaveno množství drobných předmětů. Tlak páry prach odfoukne a ten vlhkem ztěžkne, prach tedy nevíří vzduchem a padá na zem, kde jej lze odstranit běžným vysavačem. Teplota i tlak páry velmi rychle klesají se vzdáleností od trysky, tak lze dobře regulovat účinek na citlivém povrchu.
Parními čističi lze čistit velké spektrum povrchů. Lze s nimi čistit vše, kde lze akceptovat vlhko a vysoké teploty. Teplotu páry při dopadu na povrch je navíc možné regulovat: na přístroji, vícenásobným překrytím použité hubice látkou nebo vzdáleností trysky od povrchu. Párou lze čistit v podstatě všechny povrchy, kterým nevadí vlhkost – nehodí se tedy na citlivé textilie, jako například vlněný koberec či gobelín.
Parní čističe lze s úspěchem použít i k odstraňování přilepených žvýkaček – což je jinak úkol velmi nesnadný a u některých povrchů jinak téměř nemožný. Jen pára ale na tento úkol nestačí, pomoci jí musí speciální čisticí chemie, kterou je nutné do páry přistřikovat. Tato kombinace dokáže odstranit žvýkačku během pár vteřin.
Je ale nutné počítat s tím, že žvýkačky se odstraňují jedna po druhé, nikoliv v širším plošném záběru. Odstranit je tak ale lze zcela beze zbytku – po čištění nezůstane po žvýkačce ani známka.

Pozor na marketingové triky
Podobně jako u vysokotlakých čističů je pro jejich účinnost důležitý vztah mezi tlakem vody a výkonem čerpadla (průtokem), hraje u parních čističů (neboli generátorů páry) důležitou roli vztah mezi teplotou páry a jejím tlakem. Je důležité „nenaletět“ na „sexy“ znějící „papírovou“ hodnotu tlaku, protože to není jediné, o co tu běží. Důležité je sledovat především vyváženost topného příkonu a maximálního uváděného tlaku.
Častou marketingovou vábničkou je uvedení přemrštěné hodnoty tlaku. Pokud však parní čistič nemá dostatečnou topnou kapacitu, probíhá reálná práce na mnohem nižší tlakové úrovni.
Pro efektivitu práce je podstatné i to, zda jde o jednokomorový (tzv. safety cap“) nebo dvoukomorový systém – tedy zda má parní čistič jednu nádrž, nebo dvě. Jde o zásadní parametr pro výkonnost stroje. U dvoukomorového systému totiž slouží jedna nádrž pouze jako zásobní – vodu do ní tak lze dolít kdykoli, i v průběhu práce. Práce se tak nemusí kvůli doplňování vody přerušovat.
Při výběru parního čističe je nutné postupovat obezřetně. Na trhu je spousta internetových obchodů s minimální zkušeností s používáním parních čističů a také mnoho nepoužitelných zařízení z hlediska výkonu a kvality zpracování. Je proto dobré vybírat si dobře i prodejce – a sázet na osvědčenou etablovanou firmu a její reference.

Snadná údržba
Parní čističe jsou na údržbu relativně nenáročné stroje. Nejsou ani nějak moc citlivé na kvalitu vody, která slouží jako surovina pro vyvíjení páry. Lze použít vodu z vodovodního řadu nebo ze studně, jen je v závislosti na tvrdosti vody nutno případně zkrátit odvápňovací interval. V místech s velmi tvrdou vodou je pak lepší přidávat do vody speciální přípravek na změkčení.
V závislosti na tvrdosti používané vody je nutné věnovat v rámci údržby pozornost pravidelnému odvápnění ohřívací nádržky. Standardně stačí jednou za rok za použití kvalitního odvápňovače. Není to nic složitého – do nádržky stroje se vhodí odvápňovací tableta, nechá se několik hodin působit a pak je nutné stroj nejméně dvakrát propláchnout.
Tím je z velké části učiněno údržbě zadost. Samozřejmostí by pak měla být běžná denní údržba – především pravidelné vyprázdnění obsahu bojleru. Je také třeba udržovat v čistotě příslušenství a vysávací nádobu, aby se stroj nestal zdrojem případné kontaminace.
Vždy po ukončení práce je proto vhodné propláchnout kartáčky a nástavce, zhruba po 1-3 měsících vylít kal z bojleru. Po delším používání se mohou opotřebovat těsnicí kroužky na hadici, jejich výměna je ale jednoduchá.
Běžná údržba parních čističů je minimální a zvládne ji i laik. Při respektování základních pravidel může parní čistič vydržet sloužit skutečně dlouhou dobu – i více než deset let. Záleží na výrobci a také na tom, aby byl stroj dostatečně dimenzován k zátěži, kterou od něj požadujeme. Důležité je používat kapacitně a kvalitativně nepoddimenzovaný přístroj, tj. například nenasadit „hobby plasťák“ do provozně velmi náročných (časově nebo zacházením) podmínek.
Široké použití parních čističů v podmínkách profesionálních provozů i domácností se odráží i na široké nabídce v této kategorii. A širokém cenovém rozpětí. Nejlevnější stroje lze zakoupit již od 1500 Kč, optimální pro domácnost jsou dvoukomorové stroje cca okolo 5000 Kč. Pro profesionální použití, kdy je stroj vybaven rozsáhlým příslušenstvím a patřičným výkonem, se jeho cena pohybuje okolo 20 000 Kč, ceny profesionálních a průmyslových strojů se mohou podle výkonu stroje a kvality zpracování vyšplhat i na stovky tisíc korun.

Specializované aplikace
Přes své široké použití v oblasti úklidu nepatří parní čističe ke strojům, které by patřily k typickému a početnému vybavení úklidových firem, podobně, jako je tomu v případě podlahových mycích strojů. Většinou s parními čističi pracují koncoví uživatelé.
Ti ale sázejí především na levné „plasťáky“. Úklidové firmy, když už si takový stroj pořídí, do něj zpravidla investují více peněz, než koncový uživatel -  používají profistroje vybavené rozsáhlým příslušenstvím. Většinou si úklidové firmy pořizují tyto stroje na konkrétní zakázku.
Existují i specializované firmy, které se zabývají dekontaminací a čištěním povrchů – příkladem je společnost Clean4you, která se zabývá vybavováním a také čištěním interiérů. A k jejím službám patří i čištění a dekontaminace nákupních vozíků za pomoci tzv. suché páry. Tedy té páry, kterou produkují parní čističe.
Parní čištění je založeno na principu velice rychlé přeměny studené vody na horkou páru, která je vytlačována přes trysku ven z parního čističe. Jde o takzvanou suchou páru, neboť se vytváří z velmi malého množství vody. Výhodou je, že taková pára nevytváří aerosoly a nedochází tak k nekontrolovatelnému rozptylu nežádoucích látek.

 

Clean4you s.r.o.

Chválkovická 101/4

Olomouc

772 00

Česká republika

 

Tel.:+420 585 232 373

Fax: +420 585 232 375

E-mail: obchod@cleanforyou.cz

Internet: www.cleanforyou.cz

Do you want to be informed about demands before others? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU