800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Servis stroje PeTeWe PFS-30CNC
Otočná část
Výroba dle přílohy
Nosné rameno
Výroba připínáčků
5 nejnovějších nabídek
Sáček pro balení potravin 390×390+0+0
Sáček/pytel pro průmyslové využití
Taška
SAVA
INWORK P-S-V

Fasáda dům chrání a hlídá teplo

25/06/2013

 

Klasické omítky dnes ustupují moderním fasádním systémům se zateplovací funkcí i speciálním fasádním omítkám a nátěrům.

Existuje několik druhů fasádních systémů, rozhodně se vyplatí určit si, co od ochranného pláště domu očekáváme. Většina firem dnes kombinuje dodání fasádních i střešních systémů, takže domy díky harmonii materiálů vypadají efektně.

Dělení fasádních systémů

Provětrávané fasádní izolační systémy: mezi zdí a izolací je mezera, takže dům je chráněn před vlhkostí a vznikem plísní.

Neprovětrávané neboli kontaktní verze pokládají izolaci (např. polystyren, vatu) přímo na zeď.

fasada_600

Tepelnou izolaci fasády Novabrik Therm můžeme přirovnat k zateplení 40 mm tlustým polystyrenem. Materiál je vibrolisovaný probarvovaný beton s přídavkem perlitu. Cena od 750 Kč/m2.

FOTO: Novabrik

Na izolaci se pak v obou případech nahazují vrchní omítky, v případě tzv. zavěšených fasád se na vnější plášť kotví dřevěné latě či kovové profily. Na ně se pak zavěsí např. plastové panely, betonové kameny a kovové či skleněné tabule. Tento systém se vyznačuje vyšší cenou, ale také dlouhou životností.

Proč raději větrat

Vzduchová mezera mezi zdí a izolací odvětrává ze spodní části vzhůru vlhkost, která vzniká na povrchu izolantu při teplotách okolo rosného bodu. Stejně tak při oslunění umožňuje odvětrávání teplého vzduchu z povrchu. Funguje zde tzv. komínový efekt.
Při vlastním provádění provětrávané fasády je vyloučen mokrý proces. Je-li stávající stavební konstrukce vlhká, pak se tento typ fasády hodí na vylepšení jejích tepelně izolačních vlastností.

U provětrávaných zavěšených fasád je výhodou snadná údržba obložení (dřevo, mramor, plast atd.) a jejich poměrně snadná výměna, jestliže se majitelům např. přestane líbit dům s plechem a chtějí ho změnit na skleněný.

fasada1_400_01

Obklady ze šedého hliníku dodávají domu luxusní vzhled. Cena od 900 Kč/m2.

FOTO: Prefa

Jaký materiál zavěsit

Skleněné fasády jsou časté spíše u kancelářských a průmyslových objektů. Kombinace skla s hliníkem nebo s ocelí poukazuje na transparentnost. Skla jsou pevná s tepelně izolačními vlastnostmi, z výroby ošetřená bezpečnostními fóliemi proti vysypání střepů při rozbití.

Fasády ze dřeva jsou přirozené a hřejivé. Používají se levnější domácí dřeviny (smrk, borovice, modřín) s povrchovou a tepelnou úpravou proti hnilobě a škůdcům. Exotické dřeviny (teak, bangkirai, massaranduba, jatoba) jsou k proměnlivým klimatickým podmínkám odolnější a povrchově se neupravují.

Cementotřískové desky jsou kompozitní materiál na bázi portlandského cementu a dřevěných třísek s přísadou mineralizačních a hydratačních hmot. Povrch desek je hladký, přírodně šedý nebo nabarvený v široké škále barevných odstínů. Cihly (i přírodní kámen) zpevňují obvodovou konstrukci domu.

 

Víceinformací k článkum najdete zde

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU