800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Střecha pro RD, stavba krovu
Montáž ocelové konstrukce a opláštění
Zemní práce
Elektromotor
Pracovní oděvy
5 nejnovějších nabídek
Pogumovaná kladka z oděruvzdorně směsi
Bužírky na ochranu kabelů
Pokládka zámkové dlažby
VOLVO FH13 440 42T 2007 EURO 5
KRONE SDP 27 Profi Liner 2017

Hodonín má rekonstrukci za sebou, z biomasy vyrobí více elektřiny

08/08/2013

 

Elektrárna Hodonín, vlajková loď spalování biomasy ve Skupině ČEZ, má za sebou jednu z největších rekonstrukcí posledních let. V období od dubna do července probíhala kompletní odstávka druhého bloku, jehož součástí je kotel číslo 2. Právě v něm je v jihomoravské elektrárně spalována výhradně biomasa. „Hlavním bodem této investiční akce byla výměna drtivé většiny vyzdívek. Od těch nových si slibujeme vyšší odolnost vůči destruktivnímu působení usazovaných solí. Turbínová část provozu má za sebou současně realizovanou opravu vysokotlakého tělesa,“ vrací se k události Antonín Svěrák, vedoucí odboru řízení provozu hodonínské elektrárny. Solné usazeniny vznikají při spalování biomasy a to jak dřevní hmoty, tak zejména fytomasy. V konvenčních elektrárnách při spalování uhlí nevznikají, případně pouze v nevýznamném množství.

Celkem bylo vyměněno 390 t vyzdívek. Rekonstrukce, která přinesla práci pro 120 specialistů, bude znamenat vyšší efektivitu produkce. Identické množství paliva přemění ve více vyrobené elektřiny.

Elektrárna Hodonín ročně vyrobí zhruba 400 milionů kWh elektřiny. Více než polovina tohoto objemu má jako zdroj v kolonce paliva uvedenu biomasu, zbytek vzniká spalováním uhlí. Loni vyrobili v Hodoníně z biomasy více než 216 milionů kWh elektřiny, a pokryli tak roční spotřebu více než 60 tisíc jihomoravských domácností. Současně pokračovala stabilizace zázemí provozu, když po analytické laboratoři, třídiči a dopravní lince na peletky uvedla do provozu automatický vzorkovač biomasy.

Elektrárna je současně evropským unikátem v dodávce přeshraničního tepla. V loňském roce dodala do slovenského města Holíč zhruba 90 000 GJ z celkově vyrobených 630 000 GJ tepla.

 

 

elektr_393

 

www.technickytydenik.cz

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU