800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Přeprava D/Schwabach - CZ/Jičín
Gitterboxy
Výroba garážových vrat - poptávám prkna
Palety
Přeprava zboží
5 nejnovějších nabídek
Výkup rozbitých přepravek výměnou za nové bedny
Plastové odpady - výkup
Výrobní program
Historie firmy
WOODPROTECTOR

Jarní očista oken a jak na ni

05/03/2013

Všichni už se těšíme na jarní prosluněné dny, které přinesou vítanou změnu po zimě plné extrémních rozmarů počasí. Slunce ale odhalí také nečistoty, jež během zimních měsíců ulpěly na našich oknech. Přinášíme vám proto několik rad a tipů, jak si s nimi poradit.

Alespoň jednou ročně byste u plastových oken měli zkontrolovat těsnění, radí odborníci, a to nejlépe právě na jaře, protože zimní povětrnostní podmínky těsnění dost zatěžují. Ve spodní části rámu se také hodně zachycují nečistoty, hlavně ve městech, kde je ovzduší znečištěné mnohem více než na venkově. „Na těsnění je třeba myslet ještě před příchodem chladných měsíců, i v případě, že je okno vybaveno například poměrně odolným těsněním EPDM. Stačí jej ošetřit vhodným prostředkem, nejlépe na bázi silikonových pryskyřic, bránícím přimrznutí těsnění k profilům,“ dodává hlavní technoložka společnosti OKNOPLAST Erika Motýľová.

Okna jako zrcadlo

Kvalita údržby se na první pohled nejvíce pozná na okenních výplních, tedy na sklech. Žádná univerzální rada pro jejich mytí ale neexistuje – odborníci radí, že je spíše dobré řídit se zdravým rozumem: „Používejte prostředky určené na sklo, ale o to větší pozornost věnujte výběru správného hadříku. Rovnou vyřaďte každou tuhou látku se švy, které mohou povrch skla poškrábat. Ideální je jelenice nebo papírové kuchyňské utěrky. Při výběru prostředku na rám se vyvarujte jakýchkoliv agresivních látek, například s obsahem abrazivních složek nebo rozpouštědel. Takové prostředky mohou vést ke vzniku mikropórů nebo zmatnění a nevratnému poškození rámů. Nic nezkazíte a naopak rám skvěle očistíte, když použijete obyčejný prostředek na nádobí.“

Kontrola kování

Jak vypadá po zimě okenní kování? Není některá kovová součástka uvolněná nebo opotřebovaná? Zavírá se okno dobře? Pokud něco není v pořádku, měli byste pozvat odborníka, který seřídí úroveň  vrutů a kliky. Nezapomeňte také namazat všechny pohyblivé části prostředkem, který je ochrání proti korozi a sníží tření. K tomu se hodí technická vazelína, strojový olej nebo mazivo na bázi silikonu s obsahem teflonu.

Profesionál je při péči o okna potřeba pouze pro správu kování. Pokud si uživatel i přesto neví rady, v dnešní době již prodejci oken zveřejňují na internetových stránkách návody, jak se o okna starat. „OKNOPLAST jako přidanou hodnotu poskytuje uživatelům jednou do roka bezplatnou údržbu oken, pokud o ni mají zájem,“ doplňuje Erika Motýľová Důležité je také dostatečně větrat – čerstvý vzduch zabraňuje vzniku plísní, které jsou nezdravé nejen pro okna, ale hlavně pro obyvatele místnosti.

Velikonoční výzdoba

Pokud se rozhodnete svá okna zkrášlit jarní či velikonoční výzdobou, provádějte její výběr citlivě. Na trhu je dostupné nepřeberné množství tematických ozdob z různých materiálů a s různými možnostmi uchycení. Vyhněte se všem dekoracím, které se na okna umísťují napevno, samolepkám, ale i barvám na sklo. Jejich odstraňování bývá často problematické a může způsobit poškození skel nebo rámu. „Nejvhodnější jsou ozdoby, které na skle drží pomocí statické elektřiny a lze je bez obtíží kdykoliv sejmout. Navíc je můžete uložit a příští rok použít znovu,“ radí Erika Motýľová.

 

Fotografie ke stažení:

Okno Oknoplast Koncept – výzdoba

http://www.flickr.com/photos/pramconsulting/6892597472/sizes/l/in/photostream/

Okno Oknoplast Koncept – výzdoba http://www.flickr.com/photos/pramconsulting/7038693359/sizes/l/in/photostream/

Oknoplast terasové dveře – výzdoba

http://www.flickr.com/photos/pramconsulting/6892594104/sizes/l/in/photostream/

Oknoplast – údržba oken

http://www.flickr.com/photos/pramconsulting/6892597106/sizes/l/in/photostream/

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU