800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Přeprava D/Schwabach - CZ/Jičín
Gitterboxy
Výroba garážových vrat - poptávám prkna
Palety
Přeprava zboží
5 nejnovějších nabídek
Výkup rozbitých přepravek výměnou za nové bedny
Plastové odpady - výkup
Výrobní program
Historie firmy
WOODPROTECTOR

Jesenické stromy jim daly duši, aneb Proč je lepší stavět domy ze dřeva

03/11/2014

 

rdrymarov_201

 

Máme tu další díl našeho miniseriálu a s ním také slíbené a tolik diskutované téma. Jaké dřevo se využívá na stavbu rýmařovských domů a kolik ho vlastně spotřebujeme? Je vůbec stavba montovaných domů ze dřeva ekologická?

To je jen pár otázek, které se honí hlavou těm, kteří jsou k dřevostavbám stále ještě skeptičtí. Tak čtěte dál, třeba změníte názor.

Tak jak je to s tou dřevostavbou? Je vůbec ze dřeva?

Zlí jazykové tvrdí, že dnešní moderní dřevostavby viděly dřevo jenom z dálky. Omyl. Nepleťte si pojmy. Rýmařovské domky se řadí mezi tzv. rámové dřevostavby. Nosnou konstrukci stěny tvoří dřevěné hranoly opláštěné sádrovkláknitou deskou, která zabraňuje tvarovým změnám dřeva. Takže odpověď na otázku, zda jsou naše domky ze dřeva, zní ANO. Dřevo je součástí každé stěny domu, který opouští výrobní halu v Rýmařově.

Podíl dřeva na konstrukci našich domů je zhruba 20 %.

A jsou jenom ze dřeva? Samozřejmě ne, nestavíme sruby. Gró našich domků spočívá v absolutní vyváženosti smrkového dřeva a moderních materiálů. Konstrukce z vysušeného dřeva díky těmto materiálům již nepracuje a nepraská. Její životnost převyšuje 100 let.

 

dum_384

Při výrobě domů maximálně využíváme lokální zdroje

Zásoby dřeva se každoročně zvyšují o 3 miliony m3, což je důkaz toho, že dostatečně nevyužíváme jeho potenciálu. O podporu využívání dřeva jako domácí a obnovitelné suroviny se stará Dřevo pro život (externí odkaz) (nové okno), první nadace svého druhu v ČR. Pro stavbu našich domů využíváme především smrkové dřevo z jesenických lesů. Přidaná hodnota tak zůstává „doma“ – stavíme z českého dřeva v České republice. To má samozřejmě příznivý vliv na dopravu materiálu, zaměstnanost a především i na koncovou cenu domů.

Podívejte se na smrkové dřevo trochu z jiného úhlu. Málokdo ví, že i smrk byl vztyčován jako májka, kdy symbolizoval sjednocení nebeských a zemských sil. Má představovat zásobárnu přírodní síly, pročišťovat mysl a vést ke spořádanému životu.

A u mystiky ještě chvíli zůstaneme. Už v dávných dobách, kdy bylo dřevo zcela přirozenou surovinou pro stavbu různých typů obydlí, lidé věděli, kdy mají dřevo těžit. Nejvhodnějším obdobím pro kácení stromů je zima (listopad-leden), kdy stromy tzv. spí.

Vytěžené dřevo je kvalitnější, nezapařuje se, nemodrá a je odolnější vůči plísním a houbám. A kdy získáte to nejlepší dřevo? V zimě za novoluní. Měsíc totiž vytahuje ze stromů a rostlin vodu a je v této době nejméně v míze.

A teď trochu čísel…

  • ČR zaujímá 4. místo v Evropě v zásobě dřeva na 1 ha.
  • Lesy tvoří přes 33 % našeho území, jsme 12. nejlesnatější zemí Evropy.
  • Roční přírůst zásob dřeva je 18 milionů m3, zpracujeme o 3-4 milony m3 méně.
  • Jsme na posledních místech v evropském žebříčku využití dřeva na 1 obyvatele.

To, co vytěžíme, také znovu zasázíme. Ještě máte pocit, že je kácení stromů neekologické?

 

 

RD Rýmařov, s.r.o.

8. května 1191/45
Rýmařov
795 01
Česká republika

Tel.: +420 554 252 111
Fax: +420 554 252 333
E-mail:
Internet:


Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU