800 400 464
banner
5 nejnovějších poptávek
Servis - řetězové kladkostroje
Výroba dílů dle přílohy
Měřící hřídel
Aplikace na propojení iPhone s PC s OS Windows
Aktualizace webu
5 nejnovějších nabídek
BRUSKA DVOUKOTOUČOVÁ BSL 500
Opracování / čištění / finální úprava a balení polotovarů z výroby - volná kapacita
Nabízíme volné kapacity - balení / pytlování – např. pelety, uhlí na gril….
Nosič kontejnerů DAF LF
Truhlářská výroba

Kollmorgen pohání „štíhlé pomocníky“ od Universal Robots

05/03/2014

 

kollmorgen_259

UR 5 a UR 10 jsou názvy dvou typů průmyslových robotů, jimiž chce společnost Universal Robots zvýšit flexibilitu použití robotů s kloubovými rameny se sériovou kinematikou v průmyslové výrobě. Firma se soustředí na oblasti, pro něž jsou obvyklé roboty příliš velké, drahé nebo hlučné. Díky malé hmotnosti je možné roboty Universal Robots použít téměř všude. Velkou část výkonu jejich šestiosých kloubových ramen vyvíjejí speciálně přizpůsobené prstencové elektromotory KBM od firmy Kollmorgen. Konstruktéři firmy Universal Robots mohli tyto motory vestavět přímo do os kloubů robotu, bez potřeby navrhovat pro ně zvláštní kryty.

Společnost Universal Robots (www.universal-robots.cz) navrhla roboty UR5 a UR10 zvláště pro malé a střední firmy. Užitečné zatížení robotů je pět až deset kilogramů, přičemž hmotnost vlastních robotů je jen 18 až 25 kg. Vzhledem k jejich malé hmotnosti je možné roboty snadno stěhovat bez nutnosti používat složité přípravky. K flexibilitě multifunkčních robotů v provozu přispívá uživatelsky přívětivý software, dodávaný jejich dánským výrobcem. Díky němu jsou tyto lehké šestiosé roboty připraveny kdykoliv a okamžitě plnit nové úkoly. Pro programování nejsou třeba žádné speciální znalosti robotiky.


Modulární konstrukce
Výjimečný poměr nosnosti k celkové hmotnosti robotu je výsledkem důmyslné konstrukce, která bere ohled na co nejmenší hmotnost dílů a neobsahuje nic, co není nezbytné. V případě pohonů to znamená, že konstruktéři zvolili minimalistickou koncepci bezpřírubových prstencových motorů Kollmorgen vestavěných přímo do osy kloubu. Funkci krytu motoru tak plní tělo robotu a převodovka je současně ložiskem motoru. Obecně lze konstatovat, že komponenty použité konstruktéry společnosti UR často plní
současně několik funkcí, a tím je výrazně omezen počet použitých mechanických dílů, jako ložisek, spojek nebo hřídelí, a tak se daří snížit jak hmotnost robotu, tak jeho rozměry. Motory Kollmorgen navíc díky velkému poměru výkonu a hmotnosti umožňují dosahovat velké nosnosti robotů UR 5 a UR 10.

 

robot_550

 

Motory typové řady KBM se vyznačují pokročilým návrhem elektromagnetického obvodu, který optimalizuje moment, omezuje nerovnoměrnosti chodu (cogging) a potlačuje harmonické zkreslení, a to ve velkém rozsahu rychlostí. Konstrukce statoru umožňuje dosáhnout velké hustoty magnetického toku, a tím i zvýšení momentu a snížení tepelných ztrát. V rotoru jsou použity výkonné permanentní magnety s kovy vzácných zemin, díky nimž je trvalý krouticí moment 1,45 až 3 445 N•m a špičkový moment 4,91 až 12 812 N•m. „Důvodem, proč jsme se rozhodli pro motory Kollmorgen, je jejich vysoká kvalita,“ vysvětluje Esben H. Östergaard, technický ředitel společnosti Universal Robots.

 

 

Více informací k článku najdete zde

Chcete být informování o poptávkách dříve než ostatní? Registrovat se k odběru novinek
banner

Proč využívat Industry-EU? Cíle portálu Industry-EU Poptávky a nabídky Industry-EU